Przeskocz do treści
Krakowska Noc Teatrów
Inne

Krakowska Noc Teatrów

Teatr Lalki i Aktora Parawan, zaprasza na wydarzenie, w którym udział weźmie 31 teatrów z Krakowa, dzięki którym będzie można zobaczyć ponad 70 różnych przedsięwzięć związanych z teatrem. W Dworku Białoprądnickim zobaczymy dwa spektakle „Bajkę o rybaku i złotej rybce” oraz „O tym jak szewczyk Skuba smoka pokonał”. Wszystkie przedstawienia, odbywające się na terenie całego Krakowa, będzie można zobaczyć w nocy z 14 na 15 czerwca. Zapraszamy serdecznie!

„Bajka o rybaku i złotej rybce” – godz. 17:00

Do biednej chaty, w której mieszka poczciwy, stary Rybak i jego chytra i zła żona Starucha, trafiają wędrowni artyści; Luboczka – śpiewaczka i tancerka oraz harmonista Iwan. Dołącza do nich Osip Osipowicz – wędrujący złodziejaszek i oszust. Grono bohaterów bajki dopełnia niezbyt zacny pop Jerofiej. Ich przygody, które snuje baśń, odbywają się w tle znanej i bardzo lubianej „Bajki o rybaku i złotej rybce”.

Parawanowa inscenizacja zrealizowana jest w konwencji lalek jawajek poruszanych przez aktorów, którzy czasem grają współczesne postacie. Dużo pięknej, wzruszającej muzyki utrzymanej w ludowym, rosyjskim klimacie, a także zabawne przyśpiewki – czastuszki dopełnia ten spektakl. Spektakl dla widza w każdym wieku… A Złota Rybka? Postarajcie się odnaleźć ją wśród grających lalek……

Reżyseria : Bogusław Froń
Scenografia : Janusz Pokrywka
Projekty lalek : Piotr Augustynek
Muzyka: Antoni Mleczko
Wykonanie lalek : Katarzyna Koczubiej, Beata i Jerzy Szczepańscy
Premiera :23 marca 2013 r.
Obsada: Ewa Trzewicarz, Paulina Wołowczyk , Mariusz Dąbrowski, Przemysław Kopiejka, Patryk Strojewski

„O tym jak szewczyk Skuba smoka pokonał” – godz. 19:00

Smok Bestyja, który w jamie pod wawelskim wzgórzem legowisko sobie uczynił, terroryzował mieszkańców Krakowa, okrutnymi i przerażającymi zachciankami, żądając od króla Kraka, aby ten dostarczał mu na pożarcie najpiękniejsze panny z jego królestwa. Nikt nie był w stanie pokonać smoka. Dzielni wojowie i rycerze, którzy, spodziewając się wysokiej nagrody, walczyli z Bestyją, zostali przez smoka pożarci. Młody i zaradny szewczyk Skuba, który ze wsi Mogiła do Krakowa za pracą przyszedł, dowiedziawszy się o wielkim nieszczęściu króla Kraka i mieszkańców Podwawelskiego Grodu, znalazł sposób na okrutnego smoka. Pokonał go sprytem i odwagą. A jak tego dokonał?

Opowiada o tym, w najnowszej bajce wystawionej przez Teatr Lalki i Aktora PARAWAN – Wierzbowy, wędrowny bajarz i grajek, który na odpustach i jarmarkach handluje robionymi własnoręcznie fujarkami. W tej najbardziej znanej z krakowskich legend występują również inni bohaterowie, mieszkańcy Krakowa; miejscy Strażnicy, pani Maciejowa. Kominiarczyk Bolko, a także dworzanie, z niedowiarkiem Marszałkiem Dworu na czele. Skromny i uczciwy szewczyk Skuba, chociaż pokonał smoka i w nagrodę zostać miał królewskim zięciem, zadowolił się zaszczytnym tytułem „dworskiego kopyciarza” i ….. wraca do Mogiły po swoją ukochaną Kasię.

Legendę o szewczyku Skubie spisał w na przełomie XII i XIII wieku Mistrz Wincenty zwany Kadłubkiem, krakowski biskup i kronikarz na dworze księcia Kazimierza Sprawiedliwego.

Scenariusz: Antoni Mleczko (na motywach Wincentego Kadłubka)
Reżyseria: Łukasz Wojtusik
Muzyka: Antoni Mleczko
Projekty lalek, scenografii i kostiumów: Janusz Pokrywka
Wykonanie lalek, scenografii i kostiumów: Marta Kordas
Asystent reżysera: Urszula Tylek
Obsada: Ewa Trzewicarz, Urszula Tylek, Mariusz Dąbrowski, Przemysław Kopiejka, Karol Krzystanek

Bezpłatne wejściówki na poszczególne spektakle teatrów instytucjonalnych będzie można odbierać od 10 czerwca w siedzibach teatrów oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11. W przypadku teatrów nieinstytucjonalnych – możliwe będą wcześniejsze rezerwacje (numery telefonów i adresy mailowe można znaleźć w PROGRAMIE dostępnym na stronie internetowej: www.krakowskienoce.pl )

Szczegółowy program wydarzenia znajduje się w załączniku pod artykułem!