Przeskocz do treści
Inne

„Ludzie Wisły” (1938)

Kolejna przedwojenna produkcja filmowa na naszym sobotnim Kinie Plenerowym, start o godzinie 21.00! Zapraszamy na osławiony film w reżyserii Aleksandra Forda – „Ludzie Wisły” z 1938 roku, który obrazuje życie „ludzi rzeki”. To historia targana wichrami namiętności.

Miłość rozpala serca szyprów i doprowadza do tragedii. Co ważne, cała opowieść rozgrywa się na pokładach wiślanych statków. Nie powinno to nikogo dziwić, bo właśnie tam wiedli całe swoje życie flisacy. Rodzili się, żyli i umierali na swoich barkach. Na każdej z nich, oprócz ładowni znajdowały się małe mieszkanka, w którym żyły wielopokoleniowe rodziny.
Aleksander Ford na plan filmowy wybrał Toruń. To miasto żyło z ludźmi z Wisły w symbiozie. Kto mógł się spodziewać, że film Forda będzie pierwszym i ostatnim portretem filmowym tej kultury, która zniknęła po II wojnie światowej.
Film osnuty jest na wątkach z powieści Heleny Boguszewskiej i Jerzego Kornackiego – „Wisła” (autorzy napisali także scenariusz filmu).
Anna (Ina Benita), córka właściciela barki „Martin”, darzy uczuciem przystojnego złodziejaszka grasującego na szlaku wodniaków. Aleksy (Jerzy Pichelski) obiecuje jej małżeństwo i kupno barki berlinki. Sąsiadka Anny, stara, doświadczona wodniaczka Apolonia Matyjas (Stanisława Wysocka), zwana Matyjaską, ma zniszczoną barkę, nienadającą się już do wożenia towarów. Próbuje zdobyć pieniądze na jej remont, od swego byłego męża. Szantażuje go ujawnieniem mrocznej tajemnicy. Z kolei Aleksy, aby dotrzymać obietnicy danej Annie i sprawić jej berlinkę, zabija i okrada kupca barki „Martin”. To staje się początkiem pasma tragedii.
Historia osadzona w realiach codziennego życia pracowników i właścicieli barek żeglugi śródlądowej na Wiśle, zadziwia autentycznością. „Twórcy filmu, w sposób zdecydowanie realistyczny, bez upiększania ukazali brutalność życia i bezwzględność bohaterów walczących o zarobek” – czytamy na stronie nitrofilm.pl.

Na cotygodniowym Kinie Plenerowym prezentowane są przedwojenne filmy fabularne. Te bezcenne zabytki polskiej kinematografii, które dzięki Filmotece Narodowej i realizowanemu przez nią unijnemu projektowi Nitrofilm, możemy oglądać w nowej jakości, to często jedyna okazja powrotu do dawnych lat.

Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki – Plener
25 sierpnia (sobota), godzina 21.00
Wstęp wolny!