Przeskocz do treści
Paradigmat
Inne

Paradigmat

Fortepian, kontrabas, gitara oraz akordeon. Inspiracje jazzem, muzyką argentyńską i słowiańską nostalgią. Wszystko to „doprawione” szczyptą muzyki świata. Tak najkrócej można przedstawić zespół Paradigmat, który wystąpi u nas 11 maja o godz. 18.00. Sala Kominkowa, wstęp wolny.

– Zaczęło się w miejscu, w którym prócz kilku domów, jeziora i pól kukurydzy jest tylko las. W miejscu, w którym instrumenty nie mogą milczeć i dzieje się muzyka uwiedziona przez ciszę. Gdzie ilość wrażeń jest tak znikoma, że w człowieku odzywają się myśli i pragnienia, które trudno dostrzec w codzienności. Tam od prawie trzech lat dzieje się nasza historia – tam się poznaliśmy, tam wspólnie pracujemy i rozmawiamy. Tam powstaje to, czym chcemy się z Wami podzielić – mówią członkowie zespołu Paradigmat.

Formację tworzą:

Jakub Hubicki – student Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej. Wcześniej studiował na wydziale Instrumentalistyki Klasycznej w Katowicach, oraz Filozofię na Akademii Ignatianum w Krakowie. Koncertuje od 2011 roku. Obecnie gra w dwóch zespołach, Harmony Trejo i Paradigmat, oraz koncertuje z Adą Szulc i zespołem Zwyk.

Maciej Cisło – gitarzysta, kompozytor, aranżer, pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie gitary jazzowej prof. Karola Ferfeckiego. Prowadzi warsztaty muzyczne w Muzycznej Owczarni. Jest członkiem dwóch zespołów, Harmony Trejo oraz Paradigmat. Twórca muzyki do filmów o tematyce górskiej. Współpracował m.in z teatrem Hothaus, zespołem Kapelanka, Markiem Radulim, Piotrem Baronem, Adą Szulc i Villu Veskim.

Bartłomiej Chojnacki – kontrabasista jazzowy. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Koninie (gitara klasyczna) i klasy kontrabasu jazzowego prof. Jacka Niedzieli-Meiry na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Podjął współpracę z Big Bandem PSM, co zaowocowało licznymi koncertami w Polsce i za granicą, udziałem w festiwalu Jazzonalia oraz warsztatami Deutsche-Polnische Jugend Jazz Orchestra. Ma na koncie takie sukcesy, jak II miejsce na Getxo Jazz Competition 2015 w Hiszpanii (z Tomasz Wendt Trio) oraz wyróżnienie na Azoty Jazz Contest z Adam Bławicki Quintet. Stanisław Soyka powiedział, że fajnie gra.

Mikołaj Gruszecki – pianista, kompozytor, studiował na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, absolwent Jazz-Instytut w Berlinie, gdzie miał okazję szlifować umiejętności pod kierunkiem takich muzyków, jak Kurt Rosenwinkel, Greg Cohen czy John Hollenbeck. Laureat III nagrody na festiwalu Jazz na Odrą (2016), zdobywca Grand Prix Festiwalu Krokus Jazz Festiwal (2016), nagrody Jazzpress na festiwalu Jazz Wolności (2016). Jako lider swojego tria miał okazję występować na festiwalach Jazz w Ruinach, Jazz po Polsku czy prestiżowym Festival de Jazz ChilEuropa. Doskonalił swoje umiejętności na kursach mistrzowskich i warsztatach prowadzonych przez Gonzala Rubalcabę, Kirka Lightseya, Richiego Beiracha, Dave’a Liebmana. Jego utwór „Koncert fortepianowy” otrzymał w roku 2016 dofinansowanie ze środków ministra kultury w ramach programu „Kolekcje – priorytet. Zamówienia Kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.