Przeskocz do treści
DWOREK TV | Z duszą na ramieniu - Stanisław Słowiński

DWOREK TV | Z duszą na ramieniu – Stanisław Słowiński

Miał różne pomysły na życie, m.in. chciał zostać narciarzem. Muzyka jednak była z nim od najmłodszych lat – grę na skrzypcach rozpoczął jako 5-latek! Dziś ma już na swoim koncie liczne prestiżowe nagrody muzyczne i jest jednym z czołowych jazzowych wiolinistów w Polsce, będąc przy tym błyskotliwym kompozytorem i świetnym band leaderem. Stanisław Słowiński będzie kolejnym gościem programu Renaty Głowackiej. Na premierę nowego odcinka „Świat na głowie” zapraszamy w piątek 29 stycznia 2021, g. 18.00.

Stanisław Słowiński to krakowski skrzypek, aranżer, kompozytor, producent muzyczny, multiinstrumentalista. Muzyka była z nim od najmłodszych lat. Szukając w niej swojego miejsca zanurzył się m.in. w liryzmie Fryderyka Chopina, czy progresywnej harmonii Karola Szymanowskiego. Dało mu to przepustkę do rozwinięcia skrzydeł, a Grand Prix 39. Jazz Juniors stało się dla niego katalizatorem energii muzycznej. Jest także współtwórcą nowego gatunku muzycznego: akustroniki. Według znawców to nie tylko kolejny, kreatywny artysta, ale znamienity wirtuoz jazzowej tradycji i godny spadkobierca Michała Urbaniaka, Krzesimira Dębskiego, Zbigniewa Seiferta.

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu okraszonego niezwykłymi dźwiękami. W nich znajduje się dusza Stanisława Słowińskiego.


Stanisław Słowiński:
Z muzyką związany od 18 lat, swoją przygodę ze skrzypcami rozpoczął w wieku 5 lat. Jest współtwórcą nowego gatunku muzycznego: akustroniki. Współtworzy autorskie projekty; m.in. Stanisław Słowiński Quintet, AKT, DUCH, J.A.S.S Trio, Vetur Blóm, Orkiestra Rzeczypospolitej Krakowskiej.Laureat Grand Prix 39. Międzynarodowego Konkursu Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors z autorskim projektem Stanisław Słowiński Quintet. Laureat Nagrody Publiczności na I Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta. Laureat Stypendium Twórczego Miasta Krakowa 2014.Wielokrotnie nominowany w kategoriach “Skrzypce” oraz “Nowa nadzieja” w ankiecie Jazz Top czytelników Jazz Forum. Jako lider projektów autorskich oraz jako sideman, współpracuje z kilkunastoma orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi (m.in. Sinfonietta Cracovia, Krakowska Orkiestra Kameralna) koncertuje regularnie w całej Polsce oraz za granicą: Uczestniczył w realizacji projektów z takimi artystami jak Brian Eno, Ben Frost, Daniel Bjarnason, Elliot Goldenthal, Diego Navarro, Ludwig Wicki, Joe Hisaishi, Robert Kabara, Joanna Słowińska, Paweł Kaczmarczyk i Piotr Orzechowski.


Wszystkie nasze produkcje znajdziecie na kanale DWOREK.TV