Przeskocz do treści
Rodzaje wykluczenia – spotkanie z Magdaleną Środą | Horyzonty równości

Rodzaje wykluczenia – spotkanie z Magdaleną Środą | Horyzonty równości

Razem z „Kulturą wykluczenia?” rozpoczynamy drugą edycję „Horyzontów równości”. To seria otwartych, bezpłatnych wykładów i webinarów antydyskryminacyjnych, promujących postawy dialogiczne, piętnujących język nienawiści i uczących języka dobrej mowy oraz wskazywania dobrych praktyk rozumienia różnorodności życia społecznego. Zapraszamy na spotkanie z Magdaleną Środą „Rodzaje wykluczenia” 4 maja 2022 o 18:00.

Dr hab. Magdalena Środa, prof. UW, to feministka, etyczka i filozofka, która zajmuje się historią idei etycznych, etyką stosowaną, filozofią polityczną i feministyczną oraz problematyką kobiecą. W latach 2004–2005 była Pełnomocniczką Rządu do spraw Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. Jest autorką wielu książek i artykułów z zakresu historii idei, filozofii współczesnej, etyki teoretycznej i stosowanej, filozofii politycznej oraz gender studies.

Czym są „Horyzonty równości”?

„Horyzonty równości” zrodziły się inicjatywy dr hab. prof. UJ Joanny Hańderek po organizowanym w Dworku Białoprądnickim wykładzie „Wykluczenia” w ramach popularnonaukowego cyklu „Horyzonty”. Podczas spotkań i wykładów specjalistów z różnych dziedzin pokazujemy, jak w życiu codziennym unikać sytuacji upokorzenia i wykluczenia drugiego człowieka, oraz analizować sytuacje i zwroty językowe, które mogą do tego prowadzić. Spotkania mają wskazywać, w jaki sposób i kiedy, nawet nieświadomie, stosujemy język nienawiści, symbole, oraz gesty o przemocowym charakterze.

Jaki jest cel „Horyzontów równości”?

Celem „Horyzontów równości” jest uświadomienie i uwrażliwienie nie tylko na język, ale również na postawy, jakie przyjmujemy wobec drugiego, oraz promowanie postawy dialogicznej oraz otwartej na drugiego człowieka. Chcemy wypracowywać w uczestnikach potrzebę zrozumienia drugiego oraz zaakceptowania i doceniania różnorodności społecznego życia.

Spotkania będą realizowane w formie webinarów, spotkań na żywo i warsztatów, także hybrydowo. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Podsumowaniem cyklu będzie wrześniowa, trzecia już edycja Festiwalu Równości, podczas którego odbędzie się szereg spotkań i paneli poświęconych różnego rodzaju formom inkluzji. O tym wydarzeniu będziemy informować szczegółowo w późniejszym terminie.

Pełen harmonogram „Horyzontów równości” jest dostępny pod tym linkiem.


Organizatorzy: Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, „Kultura Wykluczenia?”, Joanna Hańderek

Partnerzy: Centrum Praw Kobiet

Patronat medialny: Istota, Gazeta Wyborcza