Przeskocz do treści
Starożytne Pafos
Inne

Starożytne Pafos

Trud, upał i tony ziemi, spod których archeolodzy odkrywają zapomniany świat. Pomieszczenia ze śladami życia starożytnych mieszkańców, sklepiki w podcieniach placu, zasypane studnie pełne skarbów, unikatowe zabytki i przepiękne wytwory rękodzieła greckiego i rzymskiego… Od 22 stycznia w Dworku Białoprądnickim będzie można oglądać fotografie Roberta Słabońskiego, dokumentujące prace polskich archeologów na Cyprze.

W sercu starożytnego miasta.
Pięć lat badań krakowskich archeologów na Agorze w Pafos na Cyprze (2011-2015)

Zaledwie w 5 lat badacze z Krakowa zupełnie zmienili postrzeganie głównego placu antycznego miasta Pafos. Pod dotychczas znaną agorą rzymską odkryli jeszcze starszy rynek grecki z okresu hellenistycznego (z czasów po Aleksandrze Wielkim, ok. 310-30 p.n.e.). Dokonania i dorobek ekipy kilkudziesięciu osób, w tym studentów, zdobywających zawodowe szlify i doświadczenie pod okiem interdyscyplinarnej kadry składającej się nie tylko z doświadczonych archeologów, ale także znakomitych specjalistów różnych dziedzin, jak geodezja, geofizyka, geoarcheologia, czy nowoczesnych technologii – jak skanowanie 3D , fotogrametria lotnicza z użyciem drona, to codzienność wykopaliskowa wyostrzona obiektywem fotograficznym artysty.

CyprTe osiągnięcia oraz bezcenne dzieła sztuki wzbogacające muzealne kolekcje Cypru, jak również – a może przede wszystkim – naszą wiedzę o przeszłości wyspy Afrodyty, zobaczymy na przekrojowej wystawie w fotograficznym ujęciu Roberta Słabońskiego.

Wystawa potrwa do 22 lutego br.

Robert Słaboński urodzony w 1968 roku w Krakowie fotograf – freelancer – po studiach z zakresu archeologii w Instytutcie Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i pracujący głównie dla tej uczelni. Od 1998 roku nieprzerwanie dokumentuje badania archeologiczne prowadzone w Europie (Polska, Niemcy, Słowacja, Ukraina, Rosja, Cypr), w Ameryce Środkowej i Północnej (Gwatemala, USA), Afryce i na Bliskim Wschodzie (Egipt, Sudan, Jordania) i w Azji (Rosja). Autor dokumentacji fotograficznych kilku spektakularnych polskich odkryć archeologicznych o charakterze światowym, jak choćby szeroko komentowanych badań nad kulturą Majów w Nakum (Gwatemala), czy kulturą wczesnego Egiptu w Tell el-Farkha (północno-wschodnia Delta Nilu). Autor reportaży publikowanych m.in. w amerykańskim i polskim National Geographic, w amerykańskich magazynach Time i Archaeology, w brytyjskim Antiquity, a także w szeregu czołowych magazynów i wydawnictw ukazujących się w Polsce. Twórca ilustracji fotograficznych do opracowań naukowych z zakresu archeologii, współpracownik kilku placówek muzealnych, uczestnik i dokumentalista wypraw badawczych, turystycznych i sportowych, m.in. Rajdu Dakar.

fb Dołącz do wydarzenia na facebooku i zaproś swoich znajomych!