Bilety na wydarzenia znajdziecie na EKOBILET.PL
Co łączy takich artystów i zespoły jak: kwartet Janusza Muniaka, Tomasz Stańko, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jarosław Śmietana, Wojciech Waglewski, Osjan, Laboratorium, Jazz Band Ball Orchestra, Andrzej Zaucha, Krystyna Prońko, grupa Düpą i Püdelsi, Marek Bałata, Jacek Kochan, Chwila Nieuwagi, a także Maanam i Dżem? Wszyscy grali w Jazz Club Dworek! Miejsce to powraca, ale już w nowej formie, mamy jednak nadzieję, że stanie się przestrzenią spotkań artystów, twórczym tyglem i miejscem kreującym kulturę i sztukę.
W Krakowie lat 70. i 80. tylko w kilku miejscach można było posłuchać jazzu, ale też rocka z najwyższej półki. Jednym z nich był mieszczący się w zabytkowych piwnicach Dworku Białopradnickiego klub, prowadzony przez Antoniego Krupę, Andrzeja Radnieckiego i Wojciecha Chmurowicza. Przez to miejsce przewinęli się najwięksi polskiego jazzu, artyści z Krakowa i całej Polski. Jak wspomina w swojej książce „Miasto błękitnych nut, czyli historia krakowskiego jazzu i nie tylko...” Antoni Krupa: „Dworek Białoprądnicki w pewnym okresie stał się mekką młodego pokolenia krakowskich jazzmanów. Były tam znakomite warunki do organizowania prób, odbywały się regularne koncerty”. Z Dworkiem związana jest również historia zespołu Püdelsi. Swój niepokorny muzyczny szlak rozpoczynała tutaj najpierw grupa Düpą, potem wywodzący się z niej Püdelsi. Lider grupy, Andrzej „Püdel” Bieniasz, wspominając to miejsce stwierdza: „Dworek Białoprądnicki był dla nas nie tylko miejscem prób, ale również miejscem, gdzie wielu artystów mogło tworzyć, korzystając z artystycznej wolności, o którą niełatwo było w czasach stanu wojennego, komuny i cenzury”.
Dworek Białoprądnicki wraz JAZZKULTURĄ chcą znów wskrzesić tę twórczą atmosferę. W tym samym miejscu, ale w nowej odsłonie, wznawiamy działalność Jazz Club Dworek. Opiekować się nim będzie redakcja JAZZKULTURY oraz kreatywna ekipa Dworku Białopradnickiego. Na klubową scenę zapraszani będą uznani artyści jazzowi, ale nie tylko, a muzyka rozbrzmiewać będzie już nie tylko w radiowym eterze JAZZKULTURY, ale też na scenie Jazz Club Dworek. Odbywać się tu będą koncerty, sesje improwizowane, spotkania z artystami, jam session. JAZZKULTURA będzie tu przeprowadzać wywiady, realizować programy telewizyjne i audycje radiowe. Nie zabraknie też wydarzeń okazjonalnych, takich jak: promocje płyt, benefisy, jubileusze działalności artystycznej, pokazy filmów, wystawy, a czasem wspólne oglądanie meczu. Jazz Club Dworek będzie też pełnił rolę klubu festiwalowego podczas różnych wydarzeń.
Więcej informacji: