0215miniswiatekZapraszamy do oglądania wystawy Anny Świętek i Anny Adamiak „Czego poszukujemy i co ukrywamy”. Ekspozycja prac jest niecodziennym połączeniem twórczości dwóch artystek, których punktem wspólnym jest ubiór - a właściwie to co pokazuje lub ukrywa. Galeria Zajazd, ul. Białoprądnicka 3.

Podczas wernisażu który odbył się 15 lutego, Anna Świętek zaprezentowała projekt „Rewers” odnoszący się do sztuki krawieckiej w dwu nieoczywistych odsłonach. Anna Adamiak z kolei w instalacji „Portret wędrujący” definiowała malarstwo w kontekście zmieniającej się przestrzeni posługując się autoportretem inspirowanym dziełem „Mona Lisa” Leonarda da Vinci. Towarzysząca projektowi dokumentacja fotograficzna, ukazuje proces poszukiwania własnego miejsca w sztuce i przestrzeni.

 

fbDołącz do nas na facebooku i zaproś przyjaciól!


Anna Adamiak (ur. 1982 w Tarnowie) absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki ASP w Łodzi (dyplom 2008), studiowała Scenografię Teatralną w Turynie (Academia Albertina Delle Belle Arti di Torino), jest absolwentką Studium Zawodowego Techniki Teatralno-Filmowej w Łodzi i malarstwa Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Interesuje się malarstwem, tworzy wideo, fotografie, jest autorką instalacji malarskich. Swoje prace prezentowała na wystawach m.in w Tarnowie, Rzeszowie, Łodzi Warszawie, Poznaniu, Turynie, Wrocławiu, Lesznie i Sieradzu. Zajmuje się scenografią oraz tworzeniem rekwizytów teatralnych i filmowych, współpracowała m.in. z Teatrem Wielkim Operą w Łodzi, Teatrem Małym w Manufakturze w Łodzi, Tarnowskim Teatrem im. Ludwika Solskiego, Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz studiami filmowymi, m.in. Fundacją Filmową Se-ma-for w Łodzi.

Portret wędrujący // "jest próbą zdefiniowania malarstwa w kontekście przestrzeni, podróży oraz miejsca z którego pochodzę. „Autoportret” to dokumentacja fotograficzna działań związanych z malarstwem w przestrzeni. Projekt trwa od kilku lat. Obraz z którym podróżuję jest autoportretem inspirowanym ikoną malarstwa Mona Lisą Leonarda da Vinci. Ten „obraz-symbol” swoim działaniem wyciągam ze sterylnej przestrzeni galeryjnej i umieszczam w przestrzeni dla obrazu obcej, nietypowej, jaką jest pejzaż czy ulice miast. Jest to rodzaj eksperymentu, którego wynikiem jest próba odpowiedzi na pytania - czym jest współcześnie malarstwo dla twórcy i odbiorcy i czy mieści się jest jeszcze w tradycyjnym pojęciu obrazu? W każdym nowym miejscu zapraszam do współpracy inne osoby, prowokując, dokumentując ich wzajemne relacje, zderzenia i wynikające z tych działań kontrasty.

Być może właśnie ten sposób komunikacji wskażę w przyszłości „przeciętnemu przechodniowi” drogę do galerii, lub przynajmniej ociepli wizerunek sztuki zamkniętej w „czterech ścianach”.

Innym wątkiem jest odejście/ wyjście z galerii w przestrzeń publiczną. Czy malarstwo same w sobie może funkcjonować poza instytucją? Jeśli tak to w jakiej formie. Nie mam na myśli murali, czy graffiti, a raczej instalację lub obiekt.

Portret wędrujący nie bez powodu jest klasycznym przykładem malarstwa, nie odwołuje się do abstrakcji, przez to wydaje się bardziej przystępny i zrozumiały. Stylizowany na portrecie Mony Lisy Leonarda da Vinci – wizerunku będącym rozpoznawalną ikoną malarstwa, jest jednocześnie surrealistycznym zjawiskiem w codziennym krajobrazie nadającym mu wyraz tajemniczości i baśniowości, a jednocześnie prowokuje, stawia pytania, żąda punktu odniesienia. Jest również moim autoportretem - symbolizującym drogę, podróż przemierzaną w procesie poszukiwania własnego miejsca w sztuce i przestrzeni.”Anna Świętek (ur. w 1983 w Tarnowie)
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych specjalność "Moda, stylizacja, trendy", Projektowanie Ubioru na Wydziale Tkanin i Ubioru, Wyższą Szkołę Prawa i Administracji na kierunku Administracja, Wyższą Szkołę Biznesu w Tarnowie na kierunku Zarządzanie i Marketing. Pracowała jako manager w firmach zajmujących się projektowaniem oraz sprzedażą ubrań i biżuterii. Obecnie pracuje w Centrum Sztuki Mościce, a także wykłada historię mody na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz w Centrum Nauki i Biznesu Żak w Krakowie. Projektantka i stylistka. Prowadzi warsztaty dla dzieci i dorosłych z projektowania i kolorystyki.

„Rewers” // artystka czerpie inspiracje ze spójności i harmonii przestrzeni. Zwracających się w kierunku użytkownika. Preferujących świadome podejmowanie wyborów w procesie tworzenia, dopasowywanie elementów sztuki krawieckiej do cech indywidualnych. Prezentowane trzy sylwetki są skonstruowane tak, aby podkreślały walory użytkownika. Dzięki doskonałym materiałom i precyzyjnym konstrukcjom oraz spójności kolorystycznej prezentowane prace przynoszą skojarzenie z wyrafinowaniem i nostalgią. Ich zaprzeczeniem są trzy sylwetki, które stanową mroczny obraz tego, co ukrywamy pod monochromatycznymi i transparentnymi materiałami. Unikatowość prezentowanych prac, pozwala na refleksję, na tym jakie się budzą w nas emocje. Czego poszukujemy podejmując codzienne wybory i co ukrywamy.

Wydarzenia

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
25
27

Newsletter

Ekobilet