0226minimozg5 czerwca o godzinie 19.00 zapraszamy na spotkanie z prof. dr. hab. n. med. Iwoną Wybrańską, biologiem molekularnym, profesorem nadzwyczajnym w Katedrze Biochemii Klinicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tym razem tematem przewodnim Akademii Mózgu będzie Nutrigenomika jako wyzwanie współczesności.

Nutrigenomika to nauka, która narodziła się bardzo niedawno. Dotyczy ona zrozumienia zależności między dietą, składnikami żywności a genomem człowieka, ludzkim zdrowiem. Nutrigenomika skupia szczególnie uwagę na zależności pomiędzy dietą, a genetycznymi predyspozycjami do wystąpienia chorób cywilizacyjnych, do których możemy zaliczyć choroby nowotworowe czy schorzenia układu sercowo-naczyniowego.

Składniki żywności mogą oddziaływać na geny poprzez różne mechanizmy. Warunkuje to określone zachowania naszego organizmu. Zatem nie tylko wiek, płeć czy środowisko, stres czy nałogi, ale również składniki odżywcze zawarte w codziennej diecie determinują reakcje zdrowotne organizmu.

A komu przyda się ta wiedza? Jak twierdzi dr hab. n. biol. Iwona Wybrańska "wiedza o nutrigenomice przysłuży się osobom, w których rodzinie chorowano np. na miażdżycę, nowotwory, cukrzycę, ale także osobom, u których występują różnego rodzaju nietolerancje pokarmowe, które wciąż wydają się trudne do zdiagnozowania, np. celiakia, charakteryzująca się nadwrażliwością na gluten, rozpoznaje się ją dopiero na podstawie efektów, spustoszenia w organizmie wywołanym przez chorobę. A właśnie dzięki sprawdzeniu genetycznej podatności na tę chorobę, zanim pacjent na nią zachoruje, moglibyśmy go przestrzec, co powinien wykluczyć z diety, aby w przyszłości nie zachorował."

Prof. dr. hab. n. med. Iwona Wybrańska - biolog molekularny. Kierownik Zakładu Diagnostyki Genetycznej i Nutrigenomiki, od 30 lat prowadzi badania w dziedzinie biochemii i genetyki. Doktorat wykonała Instytucie Badań nad Miażdżycą w Muenster. Posiada doświadczenie w badaniach genetycznego podłoża miażdżycy i otyłości. Prowadzi badania nad wprowadzeniem farmakogenomiki do praktyki medycznej w Malopolskim Centrum Biotechnologii.

 

Akademia Mózgu
05 czerwca (wtorek), godz. 19.00
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, ul. Papiernicza 2
Sala Kominkowa

WSTĘP WOLNY

 

Wydarzenia

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
15
23
29
30

Newsletter

Ekobilet

 

joomplu:2089

joomplu:2090