Wahadło marzeńCodziennie zaklinamy rzeczywistość. Mamy marzenia, pragnienia, formułujemy je, powtarzamy, wierzymy, że wypowiadanie ich na głos spowoduje ich realizację… Galeria „Baszta” zaprasza na ostatnią w tym roku instalację. W piątek, 26 października o godz. 20.00 w ruch wprawimy „Wahadło marzeń”, autorstwa Wojtka Kiwery i Justyny Mazur.

Co to jest „Wahadło marzeń”?
Codziennie zaklinamy rzeczywistość. Mamy marzenia, pragnienia, formułujemy je, powtarzamy, wierzymy, że wypowiadanie ich na głos spowoduje ich realizację, a repetycja przyspieszy wymarzony cel. Wahadło marzeń pozwala usłyszeć powierzone mu zaklęcia wielu osób. Następujące po sobie wypowiadane pragnienia uczestników tworzą mantrę. Powierzenie swojego pragnienia i wprowadzenie wahadła w ruch powoduje że nasze marzenia zaczynają żyć własnym życiem i łączą się z marzeniami pozostałych uczestników.

Po co to robimy?
Chcemy zsumować marzenia wielu osób, usłyszeć wspólne tęsknoty, powtarzać je, spróbować wysnuć ogólny kierunek naszych pragnień. Chcemy sprawdzić jak brzmi wspólna litania. Chcemy sprawdzić czy powtarzanie pragnień ma wpływ na ich spełnienie. Chcemy usłyszeć o czym ludzie marzą, chcemy usłyszeć wypadkową ich tęsknot.

Kuratorem Galerii jest artysta Artur Wabik.

Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”
ul. Papiernicza 2. Kraków
Wstęp wolny

Dołącz do wydarzenia na facebooku >>> fb


Justyna Mazur - ukończyła Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie dyplomem z litografii. Tworzy wydarzenia artystyczne dla dzieci i dorosłych. Współpracuje z instytucjami kultury - Cricoteką, Narodowym Teatrem Starym w Krakowie, Muzeum Narodowym w Krakowie, Uniwersytetem Dzieci. Jest właścicielką pracowni graficznej Litograf. 


Wojtek Kiwer - ukończył dwuletnie Policealne Studium Zawodowe w Krakowie, gdzie uzyskał tytuł realizatora dźwięku. Od 2008 roku pracuje jako realizator w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Zajmuje się również nagraniami terenowymi, tworzeniem muzyki do spektakli w reż. Błażeja Peszka ("Hamlet i Karol. Nowy ład świata" w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, "Nie strój zdobi nieboszczyka" w Teatrze Miejskim w Lesznie) i Mirosława Orzechowskiego ("Polityka w interpretacji freudowskiej" i "Scenariusz dla samotnych kobiet" – Lekki Teatr Przenośny w Chorzowie), a także realizacją radiową ("Szybka działka szczęścia" – recital Beaty Paluch w Radiu Kraków). Jest też producentem efektów dźwiękowych do gier komputerowych (dla Ganymede, Drago Entertainment, Tate Interactive) i aplikacji (Cricoteka). Prowadzi warsztaty dla dorosłych i dzieci z wykorzystaniem dźwięku (Cricoteka, Małopolski Instytut Kultury, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa). Współpracuje ze Studiem FilmLove przy realizacjach filmów z wydarzeń kulturalnych.


GALERIA BASZTA, czyli oryginalne ruiny XVI-wiecznej baszty przemienione w galerię sztuki typu site-specific, nowe miejsce na mapie sztuki współczesnej w Krakowie. Przestrzeń to pozostałość dawnych fortyfikacji - murów kurtynowych uzbrojonych w działa, które otaczały renesansową rezydencję biskupów krakowskich, dziś Dworek Białoprądnicki. Niezwykła, zabytkowa przestrzeń stała się punktem wyjścia do tworzenia niepowtarzalnych instalacji – wpływa na ich kształt i tematykę, które za każdym razem są unikatowe.
Nietypowa lokalizacja i bryła galerii mają stać się punktem wyjścia do tworzenia niepowtarzalnych instalacji typu site-specific. Większość galerii w Krakowie działa w formule white cube, która zakłada zupełną przeźroczystość przestrzeni wystawienniczej, na rzecz lepszej ekspozycji dzieła. „Baszta” ma odwracać te relacje – trudna przestrzeń może w ciekawy sposób wpływać na kształt i tematykę dzieła.
Fundamenty dawnych fortyfikacji skrywają się w podziemiach tzw. Oficyny Wschodniej (budynek po prawej stronie, patrząc na Dworek).

 

 

Wydarzenia

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
23
29
30

Newsletter

Ekobilet

 

joomplu:2089

joomplu:2090