KREUJEMY, ORGANIZUJEMY, INSPIRUJEMY
Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” to przestrzeń, która nieustannie tętni życiem. Spacer korytarzami budynków pozwala jednego popołudnia usłyszeć śpiew chóru, strojącą się orkiestrę, stuknięcia w klawisze pianina, palce przesuwające się po strunach gitary, głos wyśpiewujący pasaże. W jednej sali trwa koncert, w innej spotkanie z podróżnikami, w klimatycznych piwnicach spędzimy wieczór literacki, a w Zajeździe Kościuszkowskim zawsze możemy wejść do tętniącej życiem pracowni plastycznej… Wierzcie lub nie, ale to jeszcze nie wszystko!
Minęło 40 lat, odkąd jesteśmy obecni na kulturalnej mapie Krakowa. W tym czasie wiele się wydarzyło, wiele osób z nami współpracowało, jeszcze więcej odwiedzało, a duża część z nich bywa tu nadal. Nie raz słyszeliśmy od naszych gości, że związani są z Dworkiem od dziecka – bywali tu na spektaklach, rozwijali swoje zdolności plastyczne, czy stawiali pierwsze, nieśmiałe kroki na deskach teatralnych. Dworek Białoprądnicki stał się w pewnym sensie stałym elementem ich życia, miejscem spędzania wspólnych rodzinnych chwil, do którego zawsze warto wrócić. Z jednej strony, to bardzo miłe i ciepłe słowa, z drugiej – silna motywacja do nieustannego rozwoju i poszukiwań nowych, ciekawych form prezentacji kultury w jej szerokim rozumieniu. Tak, by zaspokoić potrzeby i oczekiwania odbiorców, ale również po to, by zaskoczyć ich czymś nowym, zainspirować, zachęcić do współtworzenia życia kulturalnego. Rocznica 40-lecia działalności zbiegła się w czasie ze zmianą na stanowisku dyrektora Centrum. Po śmierci Andrzeja Radnieckiego, wyzwanie zarządzania tą instytucją podjęła Renata Lisowska, która wniosła nową energię i świeże spojrzenie na to miejsce.
KONTYNUACJA, czyli czerpiemy z przeszłości
Warto pamiętać to, co dobre – kontynuować cenne inicjatywy i przypominać o „starych” działaniach. Z niektórych kart swojej historii jesteśmy więcej niż dumni. Dlatego, gdy odnaleźliśmy archiwalne klisze sprzed dziesięcioleci, gdy w niewyraźnych negatywach staraliśmy się rozpoznać sylwetki, które na powrót stawały się znajome i bliskie, wiedzieliśmy od razu, że chcemy się tym podzielić ze wszystkimi odbiorcami. Efektem tego znaleziska była wspaniała wystawa czarnobiałych fotografii na nowo ożywiająca słynny niegdyś Jazz Klub Dworek – wyjątkowe i unikatowe miejsce w Krakowie, dorównujące sławą Piwnicy pod Baranami czy Klubowi Pod Jaszczurami. W naszych piwnicach rozbrzmiewał prawdziwy jazz, wykonywany przez legendarnych muzyków, takich jak Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Henryk Miśkiewicz, Tomasz Stańko, Jarek Śmietana, Andrzej Zaucha, Grażyna Łobaszewska, Ewa Bem, Krzesimir Dębski, zespół Osjan, Laboratorium i wielu innych. Dzięki fotografiom znów poczuliśmy ten niesamowity klimat lat 70. i 80. XX wieku, a wernisaż dodatkowo ubarwiały opowieści ówczesnych bywalców koncertów.
W swoich działaniach sięgamy jeszcze głębiej do naszej bogatej historii. Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat Rokiem Tadeusza Kościuszki, w związku z przypadającą wówczas 200-setną rocznicą jego śmierci. Dworek Białoprądnicki to miejsce historycznie związane również z tą wybitną postacią, o czym mogliśmy już przeczytać w poprzednich rozdziałach. Wspomnienie o polskim bohaterze pielęgnowane było wśród lokalnej społeczności Prądnika Białego – przetrwało w podaniach i nazewnictwie. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Dworku Białoprądnickiego i Stowarzyszeniem Projekt Kraków postanowiliśmy tę pamięć ożywić, realizując dwa projekty.
PROPONUJEMY CORAZ WIĘCEJ!
Z roku na rok w Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” wzrasta liczba propozycji wydarzeń, warsztatów i spotkań. Zainicjowaliśmy nowy cykl podróżniczych, myślimy również o najmłodszych z najmłodszych i ich rodzicach. Nasze Studio Nagrań, nieustannie od momentu powstania w latach 80-tych, działa bardzo prężnie. Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” to również producent spektakli. W swoich propozycjach znajdujemy też miejsce dla artystów tworzących historię polskiej muzyki rozrywkowej. W Dworku nie może zabraknąć również miejsca dla tańca!
Dworek to również przestrzeń do naukowych eksperymentów. „To nie może się udać” jest nową propozycją dla wszystkich, których interesują procesy i zjawiska zachodzące w otaczającym nas świecie – nie tylko tych najmłodszych. Przed nami chwile pełne niezwykłych eksperymentów i zaskakujących doświadczeń fizycznych. Nieodłącznym elementem działalności Dworku są wystawy. Przez szereg lat w różnorodnych konfiguracjach współpracują z nami artyści plastycy, performerzy, artyści sztuk wizualnych i multimedialnych, graficy czy fotografowie – zarówno amatorzy jak i twórcy z bogatym dorobkiem. Drzwi Dworku stoją otworem także dla nieformalnych grup artystycznych czy twórców lokalnych.
PLANUJEMY
Mimo różnorodnych działań i wydarzeń kulturalnych obecnych w Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, stale poszukujemy nowych inspiracji i środków wyrazu. Chcemy by to miejsce było nadal wyjątkowym punktem na kulturalnej mapie Krakowa. Dzięki grantom i dotacjom na przestrzeni ostatnich lat Centrum Kultury “Dworek Białoprądnicki” mocno zaangażowało się w działalność na arenie międzynarodowej. Od 2013 roku jesteśmy organizatorem corocznych staży dla studentów kierunków animacji kulturalnej z Francji, we współpracy z organizacją CEMEA Centre. Od 2015 roku realizujemy projekty Wolontariatu Europejskiego w ramach programu ERASMUS+.
EKSPLOZJA KULTURY – KLUBY KULTURY
Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” to nie tylko wydarzenia kulturalne na ulicy Papierniczej. To również Kluby Kultury działające na terenie aż czterech dzielnic Krakowa – Klub Kultury „Wena” i Klub Kultury „Łokietek” w Dzielnicy IV Prądnik Biały, Klub Kultury „Paleta” w Dzielnicy V Krowodrza, Klub Kultury „Mydlniki” w Dzielnicy VI Bronowice oraz trzy kluby w Dzielnicy VII Zwierzyniec: Klub Kultury „Przegorzały”, Klub Kultury „Chełm” i Klub Kultury „Wola”. Każdy z nich jest nieco inny – tętnią różnorodnością kulturalnych propozycji, fascynują odmiennymi nurtami artystycznymi oraz obierają indywidualne ścieżki rozwoju i budowy współpracy ze społecznością lokalną.
Klub Kultury „Wena” i Klub Kultury „Łokietek” to nasze „najmłodsze” jednostki, których historia dopiero zaczyna się tworzyć. Przed nimi wiele wyzwań i kulturalnych poszukiwań, ale już charakteryzują się ogromną energią – tak w działaniu, jak i w oddziaływaniu, przez co stają się miejscami ważnymi dla mieszkańców.