Kalendarium wydarzeń
02 gru śr, 17:00
Sprechen Sie Deutsch? | niemieckie konwersacje ONLINE
Wyzwolenie | WATCH DOCS - Zrób to sam
03 gru czw, 19:00
Wyzwolenie | WATCH DOCS - Zrób to sam
ZATRUTA STUDNIA / Justyna Górowska | SZTUKA? BIORĘ!
04 gru pt, 19:00
ZATRUTA STUDNIA / Justyna Górowska | SZTUKA? BIORĘ!
09 gru śr, 17:00
Sprechen Sie Deutsch? | niemieckie konwersacje ONLINE
Opowieści z drogi | Pociąg do podróży online
10 gru czw, 19:00
Opowieści z drogi | Pociąg do podróży online
16 gru śr, 17:00
Sprechen Sie Deutsch? | niemieckie konwersacje ONLINE
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru
Radio JazzFM
O NAS

O NASNiewiele miast w Polsce może się poszczycić tak długą historią i tradycją, obfitującą w cenione nazwiska i ważne inicjatywy, co Kraków. Niewielu też pamięta, że to właśnie Dworek Białoprądnicki był jedną z pierwszych jazzowych enklaw. Dlatego ze Studia Nagrań im. Janusza Muniaka zaczęło nadawać RadioJAZZ.FM Kraków!

Jazz w Krakowie nie jest tylko historią, ale codziennością, tętniącą życiem częścią miejskiej tkanki. Brakuje jednak podmiotu, który skupiałby krakowskie środowisko jazzowe, informował o wydarzeniach, oddawał głos artystom i prezentował ambitną muzykę nie tylko znawcom jazzu, ale wszystkim, którzy oczekują twórczości na wysokim poziomie. Przez długi czas funkcję tę pełniło JazzRadio nadające w Krakowie i w Warszawie. Powstało w latach 90. i działało do 2008 r. Internetowe radio dedykowane muzyce jazzowej wprawdzie wróciło i z powodzeniem od 10 lat działa, ale w Warszawie, a w Krakowie pozostała luka, która domaga się wypełnienia.

Dlatego właśnie w Dworku postanowiono przywrócić radiowo-jazzową tradycję. Inicjatywa ta jest efektem współpracy Fundacji Popularyzacji Muzyki Jazzowej „EuroJAZZ” i działającego w Warszawie RadioJAZZ.FM oraz Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”. Nową redakcję tworzą ludzie z wieloletnim doświadczeniem: dziennikarze, producenci, animatorzy kultury, a także sami artyści. Są to: Mery Zimny, Maciej Trifonidis, Jakub Gucik, Grzegorz Telega, Bogdan Chmura oraz Wojciech Prażuch. Za cel obrali sobie oni: dbałość o prezentowanie muzyki na najwyższym poziomie, zapraszanie muzyków na koncerty live oraz prezentację krakowskiej sceny jazzowej i tego, co dzieje się w mieście, ale też w całej Małopolsce.

REDAKCJA:

Mery Zimny - dziennikarka muzyczna z powołania. Choć nie studiowała dziennikarstwa – ukończyła historię i kulturę współczesną na UJ-cie – zajmuje się nim od czasów studenckich. Od 2012 roku związana z redakcją magazynu JazzPRESS. O jazzie pisze również dla Jazz Forum. Publikowała także m.in. w: Gazecie Magnetofonowej, Ruchu Muzycznym, Magazynie Lizard. Z radiem związana od 2018 roku, kiedy zaczęła prowadzić autorską audycję poświęconą jazzowi i muzyce improwizowanej w Off Radiu Kraków („Zimna płyta”).
Jej pasją jest przeprowadzanie wywiadów z ciekawymi ludźmi, nie tylko jazzmanami. Rozmawiała m.in. z: Zygmuntem Krauze, Pawłem Mykietynem, Alkiem Nowakiem, Adamem Strugiem, Marią Pomianowską czy Tomaszem Górnickim.
Noce spędza na koncertach i odsłuchach płyt, nie tylko jazzowych. Z muzyką związana od dziecka. W średniej szkole muzycznej porzuciła gitarę klasyczną, by uczyć się gry na gitarze flamenco. Poza muzyką interesuje się różnymi aspektami wielokulturowości. Aktualnie członkini stowarzyszenie Wielokulturowy Kraków, w ramach którego współtworzyła m.in. fotoreportaż „Mój, Twój, Nasz. Oblicza Krakowa” oraz wielokulturowe podcasty. Fanka kontrastów i sztuki (w tym muzyki), która stawia wyzwania.

Maciej Trifonidis – kompozytor, multiinstrumentalista, producent muzyczny, pisarz, wydawca, animator kultury i jak się właśnie okazało... redaktor. Założyciel i lider zespołów: Acoustic Ethno Orchestra, TRIFONIDIS ORCHESTRA, 3275 kg ORCHESTRA, Tricphonix, Trifonidis POLIN Projekt, Trifonidis ‘Motion Pictures’ Project, 15 cm above the ground, oraz zespołów/orkiestr warsztatowych, edukacyjnych. Współtwórca formacji Horny Trees. Właściciel wydawnictwa SlowdownRecords. Na muzykę Trifonidisa wpływ ma wiele czynników, między innymi fascynacja muzyką etniczną i instrumentami ludowymi, dzieciństwo spędzone w Afryce Północnej (Tripolis, Libia), w środowisku multikulturowym, tworzonym przez obywateli Turcji, Pakistanu, Indii, Bangladeszu, Korei, Wietnamu, Algierii, Tunezji, Sudanu, liczne podróże oraz polsko-greckie korzenie. Zetknięcie z tą wielokulturowością jest wyczuwalne w kompozycjach, melodyce oraz sposobie gry. Aktualnie Trifonidis uczestniczy i współtworzy wiele projektów o charakterze muzycznym, interdyscyplinarnym i edukacyjnym.

Grzegorz Telega – Absolwent archeologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wielki miłośnik jazzu (zwłaszcza w polskim wydaniu) i Krakowa, w którym mieszka od 30 lat. Stały bywalec najważniejszych jazzowych klubów stolicy Małopolski. Od kilkunastu lat krzewiciel zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym jako współwłaściciel i menadżer Akademii Bezpiecznej Jazdy Tomasza Kuchara. Ma na swoim koncie niemal dwadzieścia lat doświadczeń związanych z różnymi dyscyplinami sportów motorowych. W przypływach mieszanki weny, brawury i bezczelności zdarza mu się składać rymy o miłości, Krakowie, a nawet jazzie.

Jakub Gucik – wiolonczelista, kompozytor, animator, muzyczny gaduła. Przez radiowy mikrofon po raz pierwszy przemówił w 2017 roku i polubił tę formę ekspresji. Interesuje się jazzem, muzyką współczesną, improwizowaną i konkretną oraz turystyką pieszą, wodną i rowerową. Wiolonczelista zespołów Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble i IPT Wójciński/Bańdur/Gucik.

Bogdan Chmura – ukończył muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, współpracuje z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, magazynami „Jazz Forum” i „Hi-Fi i Muzyka” oraz Warner Music Poland i Anaklasis. Publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym” i „Dzienniku Polskim”. Laureat Grand Prix Melomani 2013 w kategorii „krytyk-dziennikarz”.

Wojtek Prażuch – niepraktykujący teatrolog, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od dwudziestu ośmiu lat zawodowo i emocjonalnie związany z Dworkiem Białoprądnickim w Krakowie. Uzależniony od samotnych podróży w kierunkach raczej nieoczywistych. Świat ogląda często przez szkła obiektywów, zapisując go na karcie swojej lustrzanki. Zakochany w twórczości Franka Zappy, pochłania muzę na śniadanie, obiad i kolację – bywa, że i na podkurek.


Fot. Klaudia Krupa


Galeria
Newsletter