Kalendarium wydarzeń
01 gru nd, 16:00
O, kurka Kulturka!
Zróbże Halkę - FINAŁ!
01 gru nd, 18:00
Zróbże Halkę - FINAŁ!
02 gru pon, 18:00
Poeci z Brackiej | SABAS
05 gru czw, 10:00
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
53 razy dookoła świata – podróże oczami (Ex)stewardessy | Pociąg do podróży
05 gru czw, 19:00
53 razy dookoła świata – podróże oczami (Ex)stewardessy | Pociąg do podróży
07 gru sob, 9:30
Królestwo zakręconego czasu | Akademia Barbakusa
07 gru sob, 10:30
Historia Jednego Obrazu | Laboratorium Kreatywności
07 gru sob, 19:00
Koncert relaksacyjny gongów i mis tybetańskich
08 gru nd, 16:00
O, kurka Kulturka!
LIGHT UP DWOREK
08 gru nd, 16:00
LIGHT UP DWOREK
10 gru wt, 18:00
Scena dla młodych
11 gru śr, 17:00
Parlons francais autour d'un cafe | Francuskie konwersacje
12 gru czw, 19:00
WATCH DOCS | Walki uliczne
12 gru czw, 19:00
Jesienno - zimowa zaduma
Wieczór bluesa i rockowych ballad + finisaż Jazz Club Dworek II
13 gru pt, 19:00
Wieczór bluesa i rockowych ballad + finisaż Jazz Club Dworek II
14 gru sob, 17:00
Krzysztof Story – Dwa szlaki, dwa światy |GR-20, Cape Wrath Trail
14 gru sob, 18:00
Misz Masz & niebieski - wystawa zbiorowa
15 gru nd, 16:00
O, kurka Kulturka!
18 gru śr, 17:00
Parlons francais autour d'un cafe | Francuskie konwersacje
19 gru czw, 18:00
Strefa Rodzica: Być rodzicem
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru
Wstęp wolny

CDT – wędrówka granią Kontynentu / POCIĄG DO PODRÓŻY

Podczas majowego Pociągu do Podróży czeka Was opowieść o kolejnej długodystansowej wędrówce w ramach projektu Terra Incognita. Tym razem Grzegorz Ozimiński i Maciej Stromczyński postanowili zmierzyć się ze „Świętym Graalem szlaków długodystansowych w USA, jakim jest mityczny Continental Divide Trail (skrót CDT). Długość szlaku według oficjalnych informacji to 3 100 mil czyli prawie 5 000 km, jednak jego rzeczywista długość to kwestia sporna uzależniona od każdego z wędrowców. Od prawie 40 lat CDT jest w ciągłej budowie, stąd na szlaku napotykamy trudności związane z jego oznaczeniem a problemy nawigacyjne to norma. Żeby tego było mało po 8 dniach wędrówki z wyprawy zrezygnował Maciek, pozostawiając Grzegorza sam na sam z tajemnicą szlaku CDT. Zapraszamy 16 maja, godzina 19.00, Sala Teatralna, wstęp wolny.

Podczas spotkania Grzegorz opowie o wędrówce szlakiem CDT, którą rozpoczął 21 kwietnia na granicy USA/Meksyk. Samo dostanie się do punktu startowego to niemały wyczyn a później nie było wcale łatwiej. Gorące piaski Nowego Meksyku, permanentny problem z wodą i nieprzewidywalność szlaku potrafiły mocno namieszać w pierwotnym planie wędrówki. Pobyt w Kolorado i wysokich Górach Skalistych przyniósł nieco ochłody dla ciała jednak zdobywanie kolejnych szczytów i wędrówka granią na średniej wysokości 3 000 m n.p.m. okazał się najtrudniejszym etapem całej wędrówki. Ukojeniem dla ducha staje się stan Wyoming z Wielką Kotliną, bajecznym masywem gór Wind River i Parkiem Narodowym Yellowstone. Ostatni etap w stanie Montana to już regularna walka z czasem, własnym ciałem i chorobą, która dopadła Grześka na dwa tygodnie przed ukończeniem szlaku. Cała historia ma jednak „happy end” a to wszystko z przepięknymi górami Glacier National Park w tle. Pokonanie szlaku zajęło Grześkowi 129 dni pełnych przygód i pięknych widoków.

O szlaku CDT nie napisano żadnej książki z traumą bohaterki w tle ani tez nie nakręcono durnej komedii, więc to jedyna okazją żeby poznać szlak bez hollywoodzkich wizji i uprzedzeń. Osoby, które szczególnie chcą poczuć klimat i trudy wędrówki zachęcam, aby na spotkanie przyjść pieszo z Waszego miejsca pracy/zamieszkania z plecakiem o wadze przynajmniej 10 kilo (napakujcie książki, kamienie, co tam wolicie) J W pewnej mierze pozwoli Wam to zrozumieć, czym jest pokonywanie szlaków długodystansowych, których opisywanie jest niezwykle trudna sztuką.- mówi Grzegorz Ozimiński

Grzegorz Ozimiński - współzałożyciel projektu o nazwie Terra Incognita Project zakładającego przejście trzech długodystansowych szlaków na terenie USA, tworzących tzw. Potrójną Koronę Szlaków Długodystansowych. W 2016 roku razem ze swoim kompanem Maćkiem Stromczyńskim udało mu się pokonać szlak Pacific Crest Trail (4 300 km) na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Wyczyn ten został nominowany do nagrody Travelera, przyznawanej przez National Geographic. W 2017 śmiałkowie z Częstochowy pokonali kolejny szlak o nazwie Appalachian Trail (3 500 km) wędrując w mało popularnym kierunku północ-południe. Pomysł przejścia Szlaku Appalachów został doceniony przez kapitułę gdyńskich „Kolosów”, która przyznała wędrowcom nagrodę im. Andrzeja Zawady będącą grantem na zrealizowanie kolejnego pomysłu podróżniczego. Po udanym trekkingu Appalachami przyszedł czas na szlak Continental Divide Trail (5 000 km), który padł łupem już tylko Grzegorza w roku 2018. Tym sposobem wędrowiec z Polski dołączył do elitarnego grona około 400 osób na świecie, którym udało się pieszo pokonać wszystkie trzy szlaki tworzące Potrójną Koronę Szlaków w USA.

Dołącz do wydarzenia na FACEBOOKu
Chcecie opowiedzieć o swoich podróżniczych przygodach? Napiszcie!
Szczegóły:
Weronika Dulowska – Stępień
tel. +48 12 420 49 62, 533 356 010
weronika.dulowska@dworek.eu


Sala Teatralna - Papiernicza 2 31-221 Kraków, Polska

Zobacz inne wydarzenia

O, kurka Kulturka!
O, kurka Kulturka!
Sentymentalny świat z Grażyną Brodzińską
Sentymentalny świat z Grażyną Brodzińską
SABAS - odwrócona rzeczywistość
SABAS - odwrócona rzeczywistość
Spotkanie z psychologiem - Między opieką a nadopiekuńczością
Spotkanie z psychologiem - Między opieką a nadopiekuńczością
Newsletter