Kalendarium wydarzeń
01 gru nd, 16:00
O, kurka Kulturka!
Zróbże Halkę - FINAŁ!
01 gru nd, 18:00
Zróbże Halkę - FINAŁ!
02 gru pon, 18:00
Poeci z Brackiej | SABAS
05 gru czw, 10:00
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
53 razy dookoła świata – podróże oczami (Ex)stewardessy | Pociąg do podróży
05 gru czw, 19:00
53 razy dookoła świata – podróże oczami (Ex)stewardessy | Pociąg do podróży
07 gru sob, 9:30
Królestwo zakręconego czasu | Akademia Barbakusa
07 gru sob, 10:30
Historia Jednego Obrazu | Laboratorium Kreatywności
07 gru sob, 19:00
Koncert relaksacyjny gongów i mis tybetańskich
08 gru nd, 16:00
O, kurka Kulturka!
LIGHT UP DWOREK
08 gru nd, 16:00
LIGHT UP DWOREK
10 gru wt, 18:00
Scena dla młodych
11 gru śr, 17:00
Parlons francais autour d'un cafe | Francuskie konwersacje
12 gru czw, 19:00
WATCH DOCS | Walki uliczne
12 gru czw, 19:00
Jesienno - zimowa zaduma
Wieczór bluesa i rockowych ballad + finisaż Jazz Club Dworek II
13 gru pt, 19:00
Wieczór bluesa i rockowych ballad + finisaż Jazz Club Dworek II
14 gru sob, 17:00
Krzysztof Story – Dwa szlaki, dwa światy |GR-20, Cape Wrath Trail
14 gru sob, 18:00
Misz Masz & niebieski - wystawa zbiorowa
15 gru nd, 16:00
O, kurka Kulturka!
18 gru śr, 17:00
Parlons francais autour d'un cafe | Francuskie konwersacje
19 gru czw, 18:00
Strefa Rodzica: Być rodzicem
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru
Wstęp wolny

Matylda Sałajewska / Mało znaczące zwierzę

Wspólnie ze Stowarzyszeniem na rzecz Dworku Białoprądnickiego rozpoczynamy realizację projektu Galeria Baszta – sztuka w ruinach, na który został przyznany grant ze środków Miasta Krakowa. Startujemy już 17 maja o godzinie 19:00, a w ciągu najbliższego półrocza zorganizujemy 5 wydarzeń artystycznych typu site-specific, będących kontynuacją pilotażowej edycji projektu w 2018r.

Kuratorem Galerii Baszta* jest krakowski artysta sztuk wizualnych Artur Wabik.

Niniejszym prezentujemy pierwszą niezwykłą artystkę w ramach projektu:

17 maja swoją instalację zatytułowaną "Mało znaczące zwierzę" zaprezentuje

►►► Matylda Salajewska ◄◄◄

Instalacja audiowizualna, wykorzystująca motyw koła jako symbolicznej figury nieskończoności, w którą wpisany jest kształt baszty. Łącząc go ze światłem i dźwiękiem, autorka odnosi się do specyfiki miejsca, jakim jest baszta, w wymiarze nie tylko przestrzennym, ale również kulturowym i społecznym. Ruiny baszty dziś mniej przypominają XVI-wieczne mury obronne, a bardziej przywołują skojarzenia z jaskinią, gdzie sto tysięcy lat temu ludzie szukali bezpiecznego schronienia. Może również symbolizować całkowite odcięcie i niewolę, także w ujęciu platońskim. Z jednej strony, zachwyt wzbudza trwałość kamienia, z którego ją zbudowano, ale wystarczy spojrzeć pod nogi, by ujrzeć mnogość drobnych kawałeczków, na które się nieuchronnie rozpada. Tytuł instalacji zaczerpnięty jest z książki "Sapiens od zwierząt do bogów" izraelskiego historyka profesora Yuvala Noaha Harariego.

Matylda Sałajewska - artystka i aktywistka działająca w przestrzeni filmu, instalacji i dizajnu. Realizuje projekty interaktywne, często związane z tematyką społeczną oraz filmy dokumentalne, projekty multimedialne i streetartowe. Ma na koncie liczne wystawy i udział w festiwalach w Polsce i za granicą między innymi w: Londynie, Tel Avivie, Lahti, Moskwie, Zagrzebiu, Strasburgu, Pradze, Dusseldorfie, Koloni, Hamburgu, Berlinie i Perth.

Dwukrotna zdobywczyni Śląskiej Rzeczy w kategorii najlepsza identyfikacja wizualna w roku 2010 za projekt Guck mal! Schlesien i najlepszy projekt w kategorii grafika użytkowa 2018 za książkę Śląskie od kuchni. Nominowana przez Polskie Radio Program Trzeci „Trójka” do tytułu Kulturysty Roku 2011.

Opracowywała system identyfikacji wizualnej głośnej wystawy Stanley Kubrick w Muzeum Narodowym w Krakowie. Projekt instalacji Oddychający budynek i siedzisk Słodkie Kato zrealizowała w Katowicach w ramach akcji TAKK! (którą Katowice świętowały polską prezydencję w UE). Jest także autorką spotu reklamującego Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu. Dla Torunia, w ramach festiwalu światła Bella Skyway, stworzyła instalację Wodospad, dla Pałacu Schoena w Sosnowcu instalacje Między drzewami i Kuszenie.

Stworzyła oprawę scenograficzną wydarzeń otwierających i zamykających Industriadę - Święto Szlaku Zabytków Techniki na Śląsku. Zrealizowała instalacje dla Instytutu Goethego z okazji 25 lecia istnienia placówki w Krakowie. Odpowiadała za oprawę wizualną w tym działania w przestrzeni miejskiej Targów Muzyki Świata WOMEX w Katowicach oraz Konferencji Miast Kreatywnych UNESCO w Krakowie i Katowicach.

Kuratorka programu rezydencyjnego Katowice Street Art AiR w latach 2017-2018 (www.katowicestreetartair.pl) Mieszka w Katowicach gdzie prowadzi studio multimedialne i zajęcia w pracowni multimediów na Akademii Sztuk Pięknych.

Poniżej kilka realizacji Matyldy a niektóre z projektów filmowych można zobaczyć na: http://vimeo.com/channels/matyldasalajewska

Organizator: Stowarzyszenie na rzecz Dworku Białoprądnickiego
Partner: Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
Kurator: Artur Wabik
Koordynator: Dorota Halberda

Fot. Instalacja świetlno-dźwiękowa "Wodospad" zrealizowana w ramach festiwalu światła Bella Skyway w Toruniu w 2016 roku.


Nowe miejsce na mapie sztuki współczesnej w Krakowie. Rozpoczęła swoją działalność w maju 2018 r. Mieści się w podziemiach jednego z budynków Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, przy ulicy Papierniczej 2. Kuratorem galerii jest krakowski artysta sztuk wizualnych, Artur Wabik. Wernisaże nowych wystaw odbywają się w drugi lub trzeci piątek każdego miesiąca.

W okresie od maja do października 2018 roku, w galerii „Baszta” odbyło się 6 wydarzeń artystycznych, osadzonych w kontekście nietypowej przestrzeni architektonicznej – ruin XVI-wiecznej baszty. Artyści zaprezentowali działania performatywne i instalacje typu site-specific, które spotkały się ze znakomitym odbiorem publiczności.

Nietypowa lokalizacja i bryła galerii mają stać się punktem wyjścia do tworzenia niepowtarzalnych instalacji typu site-specific. Większość galerii w Krakowie działa w formule white cube, która zakłada zupełną przeźroczystość przestrzeni wystawienniczej, na rzecz lepszej ekspozycji dzieła. „Baszta” ma odwracać te relacje – trudna przestrzeń może w ciekawy sposób wpływać na kształt i tematykę dzieła.


17 maja, godz. 19:00 – Galeria "Baszta" - Oficyna Wschodnia, Papiernicza 2, Kraków

Zobacz inne wydarzenia

Osiedlowe Dożynki 2018
Osiedlowe Dożynki 2018
W piątek 14 września o godzinie 17:00 zapraszamy na Osiedlowe Dożynki 2018.
Rekordy w świecie zwierząt
Kto wypija 600 l mleka dziennie? Kim jest kapibara? Jaki rekord pobił bezogonek ryjkowaty? Szkiełko i oko zaprasza na pierwsze po wakacjach warsztaty przyrodnicze dla dzieci. Już 15 września w…
Rekordy w świecie zwierząt
Zdrowie Holistyczne - REFLEKSOLOGIA
Zdrowie Holistyczne - REFLEKSOLOGIA
Zapraszamy na pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie z cyklu Zdrowie Holistyczne. Gościem prowadzącej Doroty Adamczyk, będzie Wanda Budzanowska – Bratko – refleksolog, założycielka…
Dożynki Witkowickie - Dzień Seniora - Święto Miodu
Rada i Zarząd Dzielnicy IV Prądnik Biały zaprasza na DOŻYNKI WITKOWICKIE - DZIEŃ SENIORA - ŚWIĘTO MIODU. Wydarzenie odbędzie się 16 września i obfitować będzie w wiele atrakcji związanych…
Dożynki Witkowickie - Dzień Seniora - Święto Miodu
Newsletter