Kalendarium wydarzeń
01 wrz nd, 15.00
Targi Edukacyjne
06 wrz pt, 18:30
Aukcja Charytatywna Sztuki Współczesnej
07 wrz sob, 10:00
Ćwicz w Dworku
07 wrz sob, 10:30
LABORATORIUM KREATYWNOŚCI - historia jednego obrazu
07 wrz sob, 18:00
Koncert relaksacyjny gongów i mis tybetańskich
Rodzinne Kino Plenerowe - BFG. Bardzo Fajny Gigant
07 wrz sob, 19:00
Rodzinne Kino Plenerowe - BFG. Bardzo Fajny Gigant
08 wrz nd, 11:00
Kundel bury i kocury
Wesół i szczęśliwy
08 wrz nd, 18:00
Wesół i szczęśliwy
13 wrz pt, 18:00
Czas na Dożynki Witkowickie
14 wrz sob, 10:00
Ćwicz w Dworku
14 wrz sob, 19:00
Wmówię murom i znów wyrośnie tu ogród | GALERIA BASZTA
15 wrz nd, 11:00
Święto Miodu połączone z Dniem Seniora
WATCH DOCS - Dobra zmiana
19 wrz czw, 19:00
WATCH DOCS - Dobra zmiana
21 wrz sob, 10:00
Ćwicz w Dworku
21 wrz sob, 13:00
Weekend z Jane Austen
Kuchnia 5 przemian | ZDROWIE HOLISTYCZNE
21 wrz sob, 17:00
Kuchnia 5 przemian | ZDROWIE HOLISTYCZNE
22 wrz nd, 13:00
Weekend z Jane Austen
Halina Frąckowiak // Sentymentalny Świat
23 wrz pon, 18:00
Halina Frąckowiak // Sentymentalny Świat
28 wrz sob, 10:00
Ćwicz w Dworku
28 wrz sob, 10:00
Akademia Barbakusa - Rola i zadania Straży Miejskiej
Qube
28 wrz sob, 19:00
Qube
03 paż czw, 18:00
Być rodzicem
05 paż sob, 19:00
Koncert relaksacyjny mis i gongów tybetańskich
10 paż czw, 19:00
W morzu marzeń - Antarktyda | POCIĄG DO PODRÓŻY
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru
Wstęp wolny

Matylda Sałajewska / Mało znaczące zwierzę

Wspólnie ze Stowarzyszeniem na rzecz Dworku Białoprądnickiego rozpoczynamy realizację projektu Galeria Baszta – sztuka w ruinach, na który został przyznany grant ze środków Miasta Krakowa. Startujemy już 17 maja o godzinie 19:00, a w ciągu najbliższego półrocza zorganizujemy 5 wydarzeń artystycznych typu site-specific, będących kontynuacją pilotażowej edycji projektu w 2018r.

Kuratorem Galerii Baszta* jest krakowski artysta sztuk wizualnych Artur Wabik.

Niniejszym prezentujemy pierwszą niezwykłą artystkę w ramach projektu:

17 maja swoją instalację zatytułowaną "Mało znaczące zwierzę" zaprezentuje

►►► Matylda Salajewska ◄◄◄

Instalacja audiowizualna, wykorzystująca motyw koła jako symbolicznej figury nieskończoności, w którą wpisany jest kształt baszty. Łącząc go ze światłem i dźwiękiem, autorka odnosi się do specyfiki miejsca, jakim jest baszta, w wymiarze nie tylko przestrzennym, ale również kulturowym i społecznym. Ruiny baszty dziś mniej przypominają XVI-wieczne mury obronne, a bardziej przywołują skojarzenia z jaskinią, gdzie sto tysięcy lat temu ludzie szukali bezpiecznego schronienia. Może również symbolizować całkowite odcięcie i niewolę, także w ujęciu platońskim. Z jednej strony, zachwyt wzbudza trwałość kamienia, z którego ją zbudowano, ale wystarczy spojrzeć pod nogi, by ujrzeć mnogość drobnych kawałeczków, na które się nieuchronnie rozpada. Tytuł instalacji zaczerpnięty jest z książki "Sapiens od zwierząt do bogów" izraelskiego historyka profesora Yuvala Noaha Harariego.

Matylda Sałajewska - artystka i aktywistka działająca w przestrzeni filmu, instalacji i dizajnu. Realizuje projekty interaktywne, często związane z tematyką społeczną oraz filmy dokumentalne, projekty multimedialne i streetartowe. Ma na koncie liczne wystawy i udział w festiwalach w Polsce i za granicą między innymi w: Londynie, Tel Avivie, Lahti, Moskwie, Zagrzebiu, Strasburgu, Pradze, Dusseldorfie, Koloni, Hamburgu, Berlinie i Perth.

Dwukrotna zdobywczyni Śląskiej Rzeczy w kategorii najlepsza identyfikacja wizualna w roku 2010 za projekt Guck mal! Schlesien i najlepszy projekt w kategorii grafika użytkowa 2018 za książkę Śląskie od kuchni. Nominowana przez Polskie Radio Program Trzeci „Trójka” do tytułu Kulturysty Roku 2011.

Opracowywała system identyfikacji wizualnej głośnej wystawy Stanley Kubrick w Muzeum Narodowym w Krakowie. Projekt instalacji Oddychający budynek i siedzisk Słodkie Kato zrealizowała w Katowicach w ramach akcji TAKK! (którą Katowice świętowały polską prezydencję w UE). Jest także autorką spotu reklamującego Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu. Dla Torunia, w ramach festiwalu światła Bella Skyway, stworzyła instalację Wodospad, dla Pałacu Schoena w Sosnowcu instalacje Między drzewami i Kuszenie.

Stworzyła oprawę scenograficzną wydarzeń otwierających i zamykających Industriadę - Święto Szlaku Zabytków Techniki na Śląsku. Zrealizowała instalacje dla Instytutu Goethego z okazji 25 lecia istnienia placówki w Krakowie. Odpowiadała za oprawę wizualną w tym działania w przestrzeni miejskiej Targów Muzyki Świata WOMEX w Katowicach oraz Konferencji Miast Kreatywnych UNESCO w Krakowie i Katowicach.

Kuratorka programu rezydencyjnego Katowice Street Art AiR w latach 2017-2018 (www.katowicestreetartair.pl) Mieszka w Katowicach gdzie prowadzi studio multimedialne i zajęcia w pracowni multimediów na Akademii Sztuk Pięknych.

Poniżej kilka realizacji Matyldy a niektóre z projektów filmowych można zobaczyć na: http://vimeo.com/channels/matyldasalajewska

Organizator: Stowarzyszenie na rzecz Dworku Białoprądnickiego
Partner: Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
Kurator: Artur Wabik
Koordynator: Dorota Halberda

Fot. Instalacja świetlno-dźwiękowa "Wodospad" zrealizowana w ramach festiwalu światła Bella Skyway w Toruniu w 2016 roku.


Nowe miejsce na mapie sztuki współczesnej w Krakowie. Rozpoczęła swoją działalność w maju 2018 r. Mieści się w podziemiach jednego z budynków Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, przy ulicy Papierniczej 2. Kuratorem galerii jest krakowski artysta sztuk wizualnych, Artur Wabik. Wernisaże nowych wystaw odbywają się w drugi lub trzeci piątek każdego miesiąca.

W okresie od maja do października 2018 roku, w galerii „Baszta” odbyło się 6 wydarzeń artystycznych, osadzonych w kontekście nietypowej przestrzeni architektonicznej – ruin XVI-wiecznej baszty. Artyści zaprezentowali działania performatywne i instalacje typu site-specific, które spotkały się ze znakomitym odbiorem publiczności.

Nietypowa lokalizacja i bryła galerii mają stać się punktem wyjścia do tworzenia niepowtarzalnych instalacji typu site-specific. Większość galerii w Krakowie działa w formule white cube, która zakłada zupełną przeźroczystość przestrzeni wystawienniczej, na rzecz lepszej ekspozycji dzieła. „Baszta” ma odwracać te relacje – trudna przestrzeń może w ciekawy sposób wpływać na kształt i tematykę dzieła.


17 maja, godz. 19:00 – Galeria "Baszta" - Oficyna Wschodnia, Papiernicza 2, Kraków

Zobacz inne wydarzenia

O, kurka Kulturka!
O, kurka Kulturka!
Sentymentalny świat z Grażyną Brodzińską
Sentymentalny świat z Grażyną Brodzińską
SABAS - odwrócona rzeczywistość
SABAS - odwrócona rzeczywistość
Spotkanie z psychologiem - Między opieką a nadopiekuńczością
Spotkanie z psychologiem - Między opieką a nadopiekuńczością
Newsletter