Przeskocz do treści
Skubisz / Lemańczyk Cooperation | Letnie granie

Skubisz / Lemańczyk Cooperation | Letnie granie

Nowy
muzyczny projekt łączący północ z południem i muzykę improwizowaną ze słowem.
Autorskie, nieoczywiste kompozycje wybitnego kontrabasisty i basisty jazzowego Piotra Lemańczyka (w tym przypadku na 6
strunową gitarę basową), w połączeniu z tekstami, rapem i spoken word Bartłomieja Skubisza „Eskaubei”
dokładają kolejny kamyczek do ogródka polskiej muzyki improwizowanej łączonej
ze słowem. Zapraszamy na koncert Skubisz & Lemańczyk Cooperation 21 sierpnia 2022 r. (w niedzielę) o 19:00.

W
skład zespołu wchodzi również doświadczony i utytułowany trębacz Tomasz Nowak, a także czołowy
perkusista młodego pokolenia – Grzegorz
Pałka
.

Projekt łączy w sobie świat jazzu elektrycznego i akustycznego, muzyczne tradycje i doświadczenia zarówno trójmiejskiej jak i krakowskiej sceny jazzowej oraz poetycką wrażliwość i hip hopowy pazur. Współpraca reprezentantów różnych scen i tradycji muzycznych (Trójmiasto – Kraków – Rzeszów) oraz kilku pokoleń muzycznych generuje wymianę energii i doświadczeń, które mają swój wyraz w prezentowanej muzyce, której charakteru nie da się w sposób jednoznaczny sklasyfikować.

Skubisz Lemańczyk Cooperation 2 sm fot. Grzegorz Bukała

Pretekstem do zawiązania się zespołu był koncert w ramach Toastu Urodzinowego dla Tomasza Stańko w Rzeszowie, w lipcu 2021 roku. Był zadedykowany pamięci Tomasza Stańko, a w jego programie znalazły się również muzyczne i tekstowe odniesienia do życia i muzyki wybitnego trębacza.

Nad muzyką i wizją artystyczną formacji Skubisz / Lemańczyk Cooperation unosi się filozofia i duch Tomasza Stańko. To momentami dzika, nieskrępowana wolność w muzyce, jak również charakterystyczne tematy muzyczne, liryzm, a momentami dosadność w tekstach i odniesienia do różnych etapów twórczości T.S., chociażby w instrumentarium (gra bez instrumentu harmonicznego i elementy free czy elektryczny bas i trąbka przywodzące na myśl lata Freelectronic). Twórcy wzięli również na warsztat jedną ze starszych i mniej oczywistych kompozycji Tomasza Stańko – „Aeoioe” z płyty „Jazzmassage from Poland”. Premiera albumu planowana jest na wrzesień 2022 roku.

Wstęp wolny.

Skubisz & Lemańczyk Cooperation

Piotr Lemańczyk – 6 strunowa gitara basowa, kompozycje

Bartłomiej Skubisz – spoken word, rap, teksty

Tomasz Nowak – trąbka, f/x

Grzegorz Pałka – perkusja


Piotr Lemańczyk

Piotr Lemańczyk jest uważany za jednego z najwybitniejszych europejskich basistów jazzowych. Koncertuje i nagrywa z nazwiskami światowego jazzu takimi jak: Walter Smith III /USA/, Jerry Bergonzi /USA/, Seamus Blake /USA/, Dave Kikoski /USA/, Tim Hagans /USA/, Brian Melvin /USA/, Gary Novak /USA/, Avishai Cohen-tr /Izrael/ , Soweto Kinch /GB/ , Leszek Możdżer, Krzesimir Dębski, Zbigniew Namysłowski, Dominik Wania, Krystyna Stańko, MAP, Maciej Sikała i innymi. Nagrał osiem autorskich płyt, które otrzymały znakomite recenzje w takich magazynach jak Down Beat, JazzTimes, Jazz Forum, Jazzpress, The Guardian. Jest laureatem konkursów jazzowych: Jazz Juniors 95´ i 96´ w Krakowie, gdzie został nagrodzony za indywidualność, kompozycje oraz jako najlepszy instrumentalista. Jazz nad Odrą 96´ – nagroda za kompozycje oraz Pomorska Jesień Jazzowa 96´, gdzie otrzymał „Złoty Klucz do Kariery”. Jest członkiem wielu czołowych polskich zespołów jazzowych oraz jedynym europejczykiem amerykańskiego zespołu BEATLEJAZZ. Ponadto brał udział w nagraniu ponad pięćdziesięciu płyt z topowymi artystami polskiej sceny jazzowej. W ankiecie Jazz Top Jazz Forum, głosami Krytyków plasuje się na trzeciej pozycji w kategorii „KONTRABAS” i czwartej jako „MUZYK ROKU”. Jako lider występuje w zespołach: PIOTR LEMAŃCZYK Electric Band, PIOTR LEMAŃCZYK Acoustic trio.

Bartłomiej Eskaubei Skubisz

Bartłomiej Eskaubei Skubisz to autor tekstów, raper z ponad 20-letnim stażem, pionier hip-hopu na Podkarpaciu i czołowa postać na polskiej scenie muzycznej w zakresie fuzji muzyki jazzowej ze słowem mówionym. Dziennikarz muzyczny, animator i manager kultury. Wiceprezes Stowarzyszenia Podkultura. Współtwórca i lider formacji: Eskaubei & Tomek Nowak Quartet, Sophia Grand Club, Subcarpathians, Late Night Poems oraz członek projektu Vitold Rek & the Spark. Współpracuje również z Agą Zaryan, Michałem Urbaniakiem, Zbigniewem Jakubkiem, Krzysztofem „Pumą” Piaseckim, Adamem Wendtem i formacją Orange Trane, a także z Mr Krime-m i Piotrem Bolanowskim. W czerwcu 2017 nagrodzony przez Prezydenta Miasta Rzeszowa za działalność artystyczną. Stypendysta Marszałka Województwa Podkarpackiego w dziedzinie kultury. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nagrodzony przez Marszałka Województwa Podkarpackiego nagrodą „Artystyczny Znak Podkarpacia”. Występował w Polsce, Niemczech i Czechach dzieląc scenę z takimi wykonawcami jak Dean Brown, Bernard Maseli, Krzesimir Dębski, Dominik Wania, Miłosz Pękala, Piotr Lemańczyk, Dj Eprom czy Rzeszów Klezmer Band podczas festiwalu Warszawa Singera. Autor koncepcji i producent rzeszowskiego koncertu „Istnienie Poszczególne” upamiętniającego Tomasza Stańko. Inicjator wniosku o nadanie mu Honorowego Obywatelstwa Miasta Rzeszowa. Od 9 lat współtwórca koncertu Art Celebration w ramach rzeszowskiej edycji festiwalu Wschód Kultury. Współtwórca spektaklu „Haśka” o Halinie Poświatowskiej. Wykładowca Małej Akademii Jazzu w Gorzowie Wielkopolskim. Członek oficjalnej polskiej reprezentacji wytypowanej przez Instytut im. Adama Mickiewicza na największe targi jazzowe w Europie: Jazzahead 2018 w Bremie.

Tomasz Nowak

Tomasz Nowak to trębacz, kompozytor, producent, wykładowca akademicki. Współpracownik wybitnego skrzypka Nigela Kennedy, z którym koncertował przez wiele lat w całej Europie. Współpracował również z Jarosławem Śmietaną. Podczas swojego kilkuletniego pobytu w Londynie nawiązał współpracę z czołówką tamtejszej sceny około jazzowej, m.in. z ówczesnymi muzykami zespołu Amy Winehouse i Massive Attack. To zaowocowało udziałem w zespole Amy Lives złożonym z muzyków współpracujących z Amy Winehouse. Wraz z Amy Lives Tomasz Nowak koncertował na kilku kontynentach. Współtwórca polskiego klubu jazzowego Jazz Cafe Posk w Londynie. Twórca i kompozytor autorskich projektów: Eskaubei Tomek Nowak Quartet oraz Tomasz Nowak Nu Collective. Obecnie współpracuje również z Adamem Nowakiem (Raz Dwa Trzy) i Karimem Martusewiczem (Voo Voo) w projekcie Akustyk Amigos, a także z Vitoldem Rekiem w projekcie Vitold Rek the Spark. Współtwórca muzyki do filmów i spektakli teatralnych. Koncertował m.in. w Royal Albert Hall, Ronnie Scott`s czy na festiwalach Glastonbury, BBC Music – Biggest Weekend. Dzielił scenę z takimi twórcami jak: Aga Zaryan, Mike Stern, Michał Urbaniak, Nigel Kennedy, Mark King (Level 42), Dean Brown, Krzesimir Dębski, Xantone Blacq.

Grzegorz Pałka

Grzegorz Pałka to perkusista jazzowy, urodzony w 1994 roku w Krakowie. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dra Łukasza Żyty oraz dra Wojciecha Fedkowicza. Wielokrotnie nagradzany na konkursach i festiwalach perkusyjnych oraz jazzowych o znaczeniu zarówno międzynarodowym, jak i krajowym. W roku 2016 oraz 2018 za wybitne osiągnięcia artystyczne otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Swoją wiedzę i umiejętności udoskonalał na lekcjach prowadzonych przez wybitnych instrumentalistów takich jak: Brian Blade, Marcus Gilmore, Eric Harland, Kendrick Scott, Dennis Mackrel, Billy Hart, Billy Drummond, Ari Hoenig, Branford Marsalis. Ma na swoim koncie liczne trasy koncertowe, oraz występy na prestiżowych festiwalach na trzech kontynentach – Azji, Ameryce Północnej oraz Europie. Jego debiutancka płyta pt. ,,Overnight Tales”, z zespołem Mateusz Gawęda Trio została nominowana do nagrody Fryderyki 2017 w kategorii: Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku. Kolejną nominację otrzymał wraz z zespołem Łukasz Kokoszko Quartet w 2019 roku. Członek znakomitej formacji High Definition Quartet.

Eskaubei & Tomek Nowak w Dworek TV

Nie ma drugiego takiego zespołu w Polsce, który by regularnie, niemal od 7 lat łączył ze sobą świat hip-hopu i jazzu, zarówno koncertowo, jak i fonograficznie. Eskaubei i Tomek Nowak byli gośćmi Renaty Głowackiej.

Co powinniście o nich wiedzieć? Zespół wydał trzy świetnie przyjęte albumy oraz zrealizował projekt Muzyczny Tyrmand, inspirowany twórczością Leopolda Tyrmanda oraz jego związkami z jazzem. EiTNQ stworzyli również programy koncertowe z udziałem wybitnych osobistości polskiego jazzu – Agi Zaryan i Michała Urbaniaka. Na swoich koncertach, których odbyło się już blisko 150, zespół łączy kilka pokoleń słuchaczy – w sposób przystępny ukazując słuchaczom hip hopu elementy muzyki improwizowanej oraz jazzu, a jazzowej publiczności rap, podany w formie łamiącej stereotypy.

Cykl Letnie granie

Lato, słońce, relaks, do tego dobry film i muzyka, a to wszystko w otoczeniu zieleni – zapraszamy na wakacje z Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki. Piątki i niedziele to czas na mocne i czasami nieco spokojniejsze brzmienia różnorodnych zespołów.

W tym roku na naszej scenie będziemy gościć m.in. Bibobit, Cinemon, New Bone, Basię Dratwińską czy Piotra Bolanowskiego z Grzegorzem Dowgiałło.

Pełen harmonogram i więcej informacji dostępne na tej stronie.

WYDARZENIE NA FB