
„Tyle drzwi” – spotkanie z poetą Antonim Dobrowolskim | SABAS
Zapraszamy na spotkanie z poetą Antonim Dobrowolskim w ramach Salonu Artystycznego Beaty Anny Symołon 5 grudnia 2022 o 18.00. Wstęp wolny
Głównym zagadnieniem, najważniejszym pytaniem, wokół którego koncentruje się poezja Antoniego Dobrowolskiego, wydaje się być problem dorastania i dojrzewania. Dorastania do pytań, dorastania do odpowiedzi. Dobrowolski posiadł umiejętność subtelnego użycia wyciszonego tonu, prawie szeptu; potrafi dyskretnie wyrazić czułość. Delikatnie sugeruje, iż miłość uwrażliwia nas na prajedność form natury.
prof. dr hab. Agnieszka Pantuchowicz – dyrektor Instytutu Literatury w Warszawie
Antoni Dobrowolski
Urodził się w Dąbrowicy koło Bochni. Aktualnie mieszka w Chrzanowie. Jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. W latach 1982–1992, będąc dyrektorem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Trzebini, był inicjatorem wielu unikalnych działań kulturotwórczych. W tym czasie był także doradcą wojewody katowickiego ds. kultury wsi oraz współorganizatorem trzech edycji konkursu wojewódzkiego „O kulturę i piękno wsi”, dla gminnych ośrodków kultury. Placówka, którą kierował zdobyła tytuł najlepszej wiejskiej placówki kultury w województwie katowickim. W latach 1992–2016 (do przejścia na emeryturę) pracował w MOKSiR w Chrzanowie, zajmując się upowszechnianiem kultury. Przez ponad 20 lat był kuratorem wystaw w galeriach sztuki NA STYKU i NA PIĘTRZE oraz redaktorem naczelnym „Kroniki Chrzanowskiej”. Od 1995 r. członek Grupy Twórczej CUMULUS MOKSiR Chrzanów.
W 1972 roku drukuje swoje dwa wiersze w „Życiu Literackim” – działem literackim kierowała w tym czasie Wisława Szymborska. Swoje miejsce zaznaczył w blisko 40. tomach poezji jako autor i współautor. Swój pierwszy indywidualny tomik poetycki „Stało się to przypadkiem” drukuje w 1996 roku. Potem powstają jeszcze cztery tomy jego wierszy: „Liryki nieujarzmione’, „Tyle drzwi”, „Galeria światów”, „Przenikanie” oraz publikacja „Dziedzictwo Krakowiaków Zachodnich”. Ponadto jako kurator wystaw w MOKSiR Chrzanów, w 45. katalogach, zamieścił swoje wiersze - inspirowane twórczością artystów wystawiających swoje prace w galeriach sztuki NA STYKU i NA PIĘTRZE.
Jego 20 wierszy, z notą biograficzną, zostało zamieszczonych w Salonie Poezji Ezoterycznej miesięcznika „Nieznany Świat” w 2015 roku. Wielokrotnie drukował też wiersze w miesięczniku „Radostowa”. Natomiast w 2001 roku, podczas audiencji u ojca świętego Jana Pawła II – wraz z delegacją reprezentującą Szkołę Podstawową nr 5 w Chrzanowie wręczył papieżowi tom wierszy „Nie lękajmy się” – w antologii znalazły się jego wiersze oraz utwory członków Cumulusa i prace plastyczno-literackie uczniów szkoły. Pomysłodawca i współorganizator Ogólnopolskiego Konkursy Poetyckiego Dla Dzieci i Młodzieży BEZ GRANIC ( 25 edycji). Wielokrotnie juror w Ogólnopolskim Konkursie poetyckim „O Herb Grodu Miasta Chrzanowa. W 2010 roku został wyróżniony Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury. Ponadto otrzymał Specjalną Nagrodę popartą dyplomem uznania, przyznanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za zasługi dla kultury polskiej (2012). Natomiast w 2014 roku otrzymał Medal Wdzięczności „Dobroczyńcom za serce i miłość”, za wspieranie twórczości osób niepełnosprawnych – podopiecznych Fundacji Brata Alberta, przyznany przez Zarząd Krajowy tej Fundacji. Wpisany do encyklopedii WHO IS WHO W POLSCE w 2005 roku.