Przeskocz do treści
Muzyczny czwartek
Inne

Muzyczny czwartek

Dziś (20 kwietnia) zabrzmi u nas saksofon i klawesyn, a wystąpią Ignacy Strojek i Paulina Tkaczyk. Koncert pt. „W krainie inspiracji” rozpocznie się
o godz. 18.00 w Sali Kominkowej (ul. Papiernicza 2). Wstęp wolny.

W programie utwory kompozytorów takich jak:

  • Michael Garson (*1945) – „Jazz Variations on a Theme of Paganini” saksofon, klawesyn
  • Claude Bolling (*1930) – „Rag – Polka” saksofon, klawesyn
  • Jacques Duphly (1715-1789) – „Chaconne F-dur” Troisième Livre klawesyn
  • Claude Bolling – „Baroque and Blue” saksofon, klawesyn
  • Jef Vanvinckenroye (1939-2006) – „Gioberney-Suite” saksofon, klawesyn
  • Joseph-Nicolas-Pancrace Royer (1705-1755) „La Marche des Scythes” Premier Livre klawesyn
  • Pedro Iturralde (*1929) – „Suite Hellénique” saksofon, klawesyn

O wykonawcach:

Paulina Tkaczyk

Doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie klawesynu Prof. Bogumiły Gizbert-Studnickiej oraz Hochschule für Musik we Freiburgu w klasie klawesynu i pianoforte Prof. Roberta Hilla (dyplomy z wyróżnieniem). Ukończyła również studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Theater w Monachium w klasie klawesynu Prof. Christine Schornsheim uzyskując Dyplom Koncertowy. Studiowała także grę na flecie barokowym traverso u Prof. Karla Kaisera oraz u Prof. Michaela Schmidta-Casdorffa. Swoje umiejętności rozwijała na wielu mistrzowskich kursach klawesynowych i fletowych. Pracowała wtedy pod kierunkiem takich profesorów jak: H. Dreyfus, K. Gilbert, C. Tilney, B. van Asperen, R. Kohnen, J. Christensen, I. Wjuniski, W. Kłosiewicz, B. Kuijken, J. Ogg, R. Brown.

W 2003 roku zdobyła wyróżnienie na Konkursie Klawesynowym Wyższych Uczelni Niemieckich w Saarbrücken. Za szczególne osiągnięcia artystyczne otrzymała Nagrodę Edukacyjną Miasta Krakowa, Stypendium Twórcze Miasta Krakowa, „Sapere Auso” Małopolskiej Fundacji Stypendialnej, Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP „Młoda Polska”, Stypendium DAAD Deutscher Akademischer Austausch Dienst.

W 2002 roku założyła zespół „Cantica Sacra”, następnie „Musica Graziosa” (2008 r.) oraz „Ad libitum” (2010 r.). Współpracuje również z wieloma zespołami polskimi i zagranicznymi.

Prowadzi kursy i wykłady poświęcone wykonawstwu muzyki barokowej. Koncertuje jako klawesynistka, pianistka i flecistka w kraju i za granicą. Brała udział w wielu prestiżowych festiwalach i koncertach w Polsce, Francji, Niemczech, Słowacji i Szwajcarii – między innymi: XXIX Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, XIII Ogólnopolski Festiwal „Tydzień Talentów w Tarnowie”, Tynieckie Recitale Organowe, Muzyka w Starym Klasztorze w Łodzi-Łagiewnikach, „Tempus Paschale” w Lublinie, Gliwicki Festiwal Bachowski, III Festiwal Cichej Muzyki w Toruniu, 32 Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”, XIX Festiwal Muzyki Dawnej w Zamku Królewskim w Warszawie,
XI Międzynarodowy Festiwal Organowy w Zakopanem, XVI i XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Wolsztynie, „Letnie Podgórskie Koncerty” w Krakowie, V. Festiwal Muzyczny im. Theodora Christopha, koncerty w cyklu „Wieczory Wawelskie” oraz wielokrotnie w festiwalach: „Młodzi Artyści w Krakowie”, Dni Bachowskie, Festiwal de Musique Baroque d’Auvergne (Francja).

W 2014 roku wydała solową płytę – Ch.S. Binder: Sei Suonate per il Cembalo op.1, kolejna nagrana z Europejską Kameralną Orkiestrą Barokową „Il Giardino d’Amore” Amor Sacro Amor Profano została wydana w 2015 roku. W 2017 ukaże się następna.

Ignacy Stojek

Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie saksofonu klasycznego.

W okresie studiów, realizując swoje wcześniejsze zamiłowania do muzyki jazzowej podejmuje współpracę z krakowską grupą jazzowąPlaying Family. Z zespołem tym koncertuje w wielu krajach Europy zachodniej oraz w polskich klubach jazzowych. Występuje na prestiżowych festiwalach, tj. Jazz Jambore w Warszawie, czy Krakowskie Zaduszki Jazzowe.

Jako członek Playing Family zostaje laureatem I nagrody zespołowej na Międzynarodowym Festiwalu Jazzu Tradycyjnego” Złota Tarka” w Warszawie (1981), jest laureatem I miejsca
w Jazzowych Spotkaniach Przyjaźni w Cieszynie (1980) oraz Traditional Jazz Meeting
w Krakowie. Na festiwalu Pomorska Jesień Jazzowa w Bydgoszczy otrzymuje nagrodę „Złoty Klucz do Kariery”(1981).

W czasie wieloletniej działalności artystycznej Ignacy Stojek współpracował z gwiazdami polskiej estrady, m.in. z Andrzejem Rosiewiczem, Ryszardem Rynkowskim, czy Andrzejem Zauchą.

Wielokrotnie koncertował z Krakowską Filharmonią, Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji
w Krakowie, Teatrem Muzycznym w Zabrzu.

Dokonał licznych nagrań fonograficznych i telewizyjnych (m.in. z Jarkiem Śmietaną, płyta Jarek Śmietana Songs nagrodzona Fryderykiem 1997).

Obecnie prowadzi własne formacje, aktywność artystyczną łącząc z działalnością pedagogiczną oraz aranżacyjną na polu zróżnicowanej stylistyki muzycznej.