Przeskocz do treści
Wieczór z poezją
Inne

Wieczór z poezją

W zimowy wieczór warto schować się przed zimnem i chandrą w Piwnicach Dworku. Będzie do tego niebawem okazja, bo 6 lutego w ramach Salonu Artystycznego Beaty Anny Symołon czekają na Was „Bajgosie i Limerynie przedwalentynkowo”, czyli spotkanie z poezją Małgorzaty Skwarek – Gałęskiej oraz koncert Ryszarda Krauzego. Będą emocje, szybsze bicie serca, wzruszenia i wspomnienia! Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Małgorzata Skwarek – Gałęska – łodzianka od paru pokoleń, bibliotekarka z wykształcenia i zamiłowania, animator kultury. Jest autorką kilkunastu tomików wierszy i prezesem łódzkiego oddziału Związku Literatów Polskich. Odznaczona odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Otrzymała również Certyfikat Lider Społeczno-Oświatowy przyznawany przez Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. Chętnie angażuje się w słuszne działania społeczne np. czytanie dzieciom, zajęcia na Uniwersytetach Trzeciego Wieku.

Ryszard Krauze w szkolnych czasach założył kabaret „Bez protekcji”, którego nazwę wykorzystał też w czasie studiów. Grupa podbiła serca publiczności – zadebiutowała na festiwalu BAJA w 1979 roku, zajmując II miejsce. Później Krauze założył kolejną grupę – „Wrota Narodu”, która za jego piosenkę „Niech się leje piwo z nieba” otrzymała Nagrodę Publiczności na YAPIE’80. Później były jeszcze inne formacje, m.in. „Zielony nocniczek” (wyróżnienie na XIII Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdzie Piosenki Studenckiej w 1980 roku). W tym samym roku rozpoczął występy indywidualne otrzymując Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za oryginalne propozycje estradowe oraz Nagrodę Publiczności na III Spotkaniach Twórców i Wykonawców Piosenki Amatorskiej w Myśliborzu. W latach osiemdziesiątych zdobył wiele nagród i wyróżnień, m.in. I miejsce (w 1988 roku) i Grand Prix (w 1989) na Akademickim Przeglądzie Piosenki Satyrycznej i Kabaretowej. Był także laureatem kilku konkursów poetyckich (w tym nagrody głównej za „Wiersz a la Miron”) i reklamowych (m.in. nagroda główna w konkursie na hasło promujące Łódź, za hasło „Wypłyń w Łodzi!”). Należy do twórców niepokornych, a jego teksty były wielokrotnie zwalczane przez cenzurę. Po wielu latach przerwy powraca – namówiony do udziału w projekcie „Fabryka Snów w mieście Łódź”. Napisał w tym celu dwie piosenki, a jedna z nich, „Szlak Livingstone’a”, otrzymała wyróżnienie podczas kabaretowego przeglądu OSPA’2013, a także wyróżnienie podczas lubelskich „Metamorfoz Sentymentalnych” w marcu 2014 r. i na festiwalu NOCNIK’2014.