Przeskocz do treści
KINO pod białoprądnicką chmurką

KINO pod białoprądnicką chmurką

ENG below
Ruszyło „Kino pod białoprądnicką chmurką”. Kolejny seans już 20 lipca. Zapraszamy w plener Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki o godz. 21:30. Wstęp wolny. Projekt z Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa potrwa do końca sierpnia.
Seanse pod gołym niebem są świetną alternatywą dla sali kinowej, zwłaszcza w ciepłe, wakacyjne wieczory. Co sobotę spotykamy się w klimatycznej scenerii, wyciągamy leżaki i koce. Przyjdźcie wcześniej, spotkajcie się z przyjaciółmi i zrelaksujcie przy dobrej muzyce oraz Oscarowych produkcjach z ostatnich lat, które sami wybraliście.
Filmy które zobaczymy w trakcie wakacyjnych sobotnich wieczorów to :
29 czerwca – Cudowny chłopak
13 lipca – Trzy billboardy za Ebbing, Missouri
20 lipca – Grand Budapest Hotel
27 lipca – To nie jest kraj dla starych ludzi
3 sierpnia – La La Land
10 sierpnia – Marzyciel
17 sierpnia – Przełęcz ocalonych
24 sierpnia – Jestem najlepsza. Ja, Tonya
31 sierpnia – Green book
Dziękujemy, że pomogliście nam wybrać repertuar. Bądźcie z nami przez całe lato!
Dołącz do wydarzenia na FACEBOOKu i zaproś znajomych.
***
Our open-air screenings, „Kino pod białoprądnicką chmurką ” have been launched. We shall be screening every Saturday until the end of August. You are invited to visit attend to one of these evenings at the Cultural Center Dworek Białoprądnicki. The films will be screened from 21:30 and entrance is free! The project implemented as part of the Civic Budget of the City of Krakow

Open-air screenings are a great alternative to the indoor cinema, perfect for warm, holiday evenings. Every Saturday we will pull out the deckchairs and blankets to watch a recent Oscar production selected by members of the public. Before the screening, there will be music playing. So feel free to come earlier and meet with your friends before we start screening!

The films we will be shown on Saturday evenings are:
June 29 – Wonder
July 13 – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
July 20 – Grand Budapest Hotel
July 27 – No Country for Old Men
August 3 – La La Land
August 10 – Finding Neverland
August 17 – Hacksaw Ridge
August 24 – I, Tonya
August 31 – Green Book

Free entrance to all the screenings. Films will be in English with Polish subtitles.


Cudowny chłopak – obraz Stephena Chbosky`ego z 2017 roku.
Film nominowany do Oscara za najlepszą charakteryzację i kostiumy.
Dla 10-letniego Auggiego nie ma niczego bardziej niezwykłego niż „zwykły dzień w szkole”. Urodzony z licznymi deformacjami twarzy, dotąd uczył się w domu pod okiem mamy. Teraz jednak zaczynając 5 klasę w normalnej szkole, ma nadzieję, że koledzy potraktują go jak zwyczajnego chłopca. Jego wygląd sprawia jednak, że staje się szkolną sensacją, a dla wielu wręcz „dziwadłem”. Jedni się z niego śmieją, inni wytykają palcami, ale nikt tak naprawdę niczego o nim nie wie. Wszystko zacznie się zmieniać, gdy w szkole pojawi się nowa uczennica. Urocza Summer potrafi dostrzec w Auggiem coś więcej niż nietypowy wygląd. Wystarczy jeden przyjazny gest, jedna pomocna dłoń, by obudzić w Auggiem siłę, dzięki której będzie potrafił udowodnić, że nie tylko twarz czyni go kimś niezwykłym.
Trzy billboardy za Ebbing, Missouri – amerykańsko-brytyjski komediodramat z 2017 roku, w reżyserii Martina McDonagha.
Zdobywca 2 Oscarów w kategoriach:
  • Najlepsza aktorka pierwszoplanowa: Frances McDormand
  • Najlepszy aktor drugoplanowy: Sam Rockwell
Mroczny dramat w reżyserii nagrodzonego Oscarem Martina McDonagha („Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj”). Małe miasteczko na amerykańskiej prowincji. Od morderstwa córki Mildred Hayes (Frances McDormand) upłynęło kilka miesięcy, a lokalna policja nadal nie wpadła na trop sprawcy. Zdeterminowana kobieta decyduje się na śmiałe posunięcie: wynajmuje trzy tablice reklamowe na drodze wiodącej do miasteczka i maluje na nich prowokacyjny przekaz, skierowany do szanowanego przez lokalną społeczność szefa policji, szeryfa Williama Willoughby’ego (Woody Harrelson). Gdy do akcji wkracza zastępca szeryfa, posterunkowy Dixon (Sam Rockwell) – niezrównoważony, porywczy maminsynek, któremu zarzuca się zamiłowanie do przemocy – starcie między Mildred Hayes a lokalnymi siłami porządkowymi przeradza się w otwartą wojnę
Grand Budapest Hotel – amerykańsko-niemiecki komediodramat z 2014 roku w reżyserii Wesa Andersona.
Film zdobył 4 statuetki w kategoriach:
  • Najlepsza charakteryzacja i fryzury
  • Najlepsza muzyka oryginalna Alexandre Desplat
  • Najlepsza scenografia Adam Stockhausen , Anna Pinnock
  • Najlepsze kostiumy Milena Canonero
Niezwykłe przygody ekscentrycznego portiera ze słynnego europejskiego hotelu w burzliwym okresie międzywojennym, który uwikłany zostaje w aferę wokół kradzieży bezcennego renesansowego obrazu i walkę o przejęcie ogromnej fortuny rodzinnej. Głównym bohaterem filmu jest Monsieur Gustave H, legendarny konsjerż słynnego w dwudziestoleciu międzywojennym hotelu. Jego najbardziej zaufanym przyjacielem zostaje Zero Moustafa – boy hotelowy. Historia toczy się wokół kradzieży cennego renesansowego obrazu, walki o rodzinny majątek i romansu – a wszystko to ze zmieniającą się Europą w tle.
To nie jest kraj dla starych ludzi – film Joela i Ethana Coenów z 2007 roku oparty na powieści Cormaca McCarthy’ego o tym samym tytule.
Film zdobył 4 oscarowe statuetki w kategoriach:
  • Najlepszy film Ethan Coen, Joel Coen, Scott Rudin
  • Najlepszy aktor drugoplanowy Javier Bardem
  • Najlepszy reżyser Ethan Coen, Joel Coen
  • Najlepszy scenariusz adaptowany Ethan Coen, Joel Coen
Myśliwy Llewelyn Moss znajduje niedaleko granicy z Meksykiem paczkę heroiny, dwa miliony dolarów i wielu zabitych. Zabiera ze sobą pieniądze. Oczywiście obie strony nieudanego interesu chcą odzyskać stracone pieniądze i narkotyki, a także zabić wszystkich świadków. W ten sposób Moss wraz z całą rodziną musi ukrywać się. Nasłany na niego morderca nie ma łatwego zadania, gdyż Moss służył w wojsku i umiejętność zacierania po sobie śladów ma doskonale opanowaną.
La La Land – amerykański komediodramat muzyczny w reżyserii Damiena Chazelle’a z 2016 roku.
Zdobywca 6 Oscarów w kategoriach:
  • Najlepsza aktorka pierwszoplanowa Emma Stone
  • Najlepszy reżyser Damien Chazelle
  • Najlepsza muzyka oryginalna Justin Hurwitz
  • Najlepsza piosenka „City Of Stars”, wyk. Ryan Gosling
  • Najlepsza scenografia David Wasco, Sandy Reynolds-Wasco
  • Najlepsze zdjęcia Linus Sandgren
Na tle kolorowego i tętniącego życiem Los Angeles rozgrywa się romantyczna historia dwojga marzycieli – Sebastiana i Mii, którzy próbują zrealizować swoje sny o karierze w show-biznesie. Mia jest początkującą aktorką, która w oczekiwaniu na szansę pracuje jako kelnerka. Sebastian to muzyk jazzowy, który zamiast nagrywać płyty, gra do kotleta w podrzędnej knajpce. Gdy drogi tych dwojga przetną się, połączy ich wspólne pragnienie, by zacząć wreszcie robić to, co kochają. Miłość dodaje im sił, ale gdy kariery zaczynają się wreszcie układać, coraz mniej jest czasu i sił dla siebie nawzajem. Czy uda im się ocalić uczucie, nie rezygnując z marzeń?
Marzyciel – film z 2004 roku, opowiadający opartą na faktach historię pisarza Jamesa Matthew Barriego – autora Piotrusia Pana, w reżyserii Marca Forstera.
Oscar w kategorii Najlepsza muzyka oryginalna dla Jana A.P. Kaczmarka.
Wzruszające dzieło Marca Forstera („Monster’s Ball: Czekając na wyrok”) opowiadające o kulisach powstawania jednego z najpopularniejszych utworów dla dzieci, „Piotrusia Pana”. Akcja filmu rozgrywa się w edwardiańskim Londynie w 1903 roku. Bohaterem jest szkocki pisarz James Matthew Barrie (1860-1937). JM Barrie (Johnny Depp), pisarz u szczytu literackiej kariery, szuka natchnienia do pracy nad nową książką. Spotkanie czarującej damy (Kate Winslet), matki czwórki chłopców, pozwoli mu odnaleźć inspirację dla swojej twórczości. Miłość kobiety oraz wyobraźnia dzieci sprawią, że stworzy dzieło, które uczyni go nieśmiertelnym. Muzykę do filmu skomponował mieszkający w USA polski kompozytor, Jan A.P. Kaczmarek.
Przełęcz ocalonych – amerykański dramat filmowy z 2016 roku w reżyserii Mela Gibsona.
Laureat 2 Oscarów w kategoriach:
  • Najlepszy dźwięk Andy Wright, Kevin O’Connell, Peter Grace, Robert Mackenzie
  • Najlepszy montaż John Gilbert
Przedstawia historię życia amerykańskiego adwentysty Desmonda Dossa. Mężczyzna był pierwszym w historii lekarzem polowym, który, choć odmówił noszenia broni i zabijania, został za swoje zasługi odznaczony Medalem Honoru – najwyższym amerykańskim odznaczeniem wojskowym. Schyłek drugiej wojny światowej. Armia amerykańska toczy ciężkie walki z Japończykami o każdy skrawek lądu na Pacyfiku. Wśród setek tysięcy amerykańskich żołnierzy trafia tu Desmond T. Doss, sanitariusz, który ze względu na wyznawaną religię odmówił noszenia broni. Traktowany z nieufnością, oskarżany o tchórzostwo, wkrótce udowodni jak bardzo się wobec niego mylono. Film przedstawia legendę bohatera, którego jedyną bronią jest wiara, nadzieja i miłość…
Jestem najlepsza. Ja, Tonya – amerykański film biograficzny z 2017 roku w reżyserii Craiga Gillespie.
Obraz zdobył Oscara w kategorii: Najlepsza aktorka drugoplanowa dla Allison Janney.
W 1994 r. światem amerykańskiego łyżwiarstwa figurowego wstrząsnął brutalny napad na obiecującą zawodniczkę, Nancy Kerrigan. Jeszcze bardziej wstrząsające okazały się doniesienia, jakoby za atakiem stali bliscy Tonyi Harding, łyżwiarki konkurującej z Nancy, a być może i ona sama. Widzowie mogliby oczekiwać obrazu przedstawiającego walkę Kerrigan o powrót do sprawności oraz jej późniejszy sukces na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Lillehammer, gdzie zdobyła srebrny medal. Film koncentruje się jednak na losach Tonyi.
Green Book – amerykański komediodramat z 2018, opowiadający opartą na faktach historię pianisty Dona Shirleya, oraz jego kierowcy i ochroniarza – Tony’ego Vallelongi.
Wyróżniony 3 Oscarami:
  • Najlepszy film: Brian Hayes Currie, Charles B. Wessler, Jim Burke, Nick Vallelonga, Peter Farrelly
  • Najlepszy aktor drugoplanowy: Mahershala Ali
  • Najlepszy scenariusz oryginalny: Brian Hayes Currie, Nick Vallelonga, Peter Farrelly
Wybitny muzyk jazzowy zatrudnia jako swojego szofera byłego bramkarza z nowojorskiego klubu nocnego i wspólnie wyruszają w trasę koncertową. Wyprawa na głębokie południe USA da początek niewiarygodnej przyjaźni, która połączy dwa zupełnie różne światy.
Projekt „Kino pod białoprądnicką chmurką” realizowany jest w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa (edycja 2019). Autorem projektu jest Stanisław Ciesielka.