Przeskocz do treści
Grafika promująca Festiwal Małej Literatury - niebo z latającymi balonami w różnych kolorach, obok napis 3 Festiwal Małej Literatury
Literatura

3 Festiwal Małej Literatury coraz bliżej!

Przed nami fantastyczna literacka przygoda! Już niebawem w Krakowie odbędzie się Festiwal Małej Literatury, organizowany przez Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”. Na dzieci czeka program pełen literackich wrażeń: spotkania z autorami i ilustratorami, warsztaty, koncert, wystawa, spacer literacki i inne niespodzianki – wręcz odlotowe!

Kogo spotkamy na Festiwalu?

Festiwal Małej Literatury, który odbędzie się od 7 do 15 października 2023, to wydarzenie dedykowane najmłodszym czytelnikom, ich rodzicom oraz nauczycielom. W programie znalazły się spotkania ze znanymi i lubianymi autorami i ilustratorami. Gościem Festiwalu będzie m.in.: Piotr Socha, autor książek „Pszczoły”, „Drzewa” oraz „Brud. Cuchnąca historia higieny”, która w 2022 roku zdobyła Nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego.

Balony w festiwalowej grafice nie są przypadkowe, bowiem podczas Festiwalu nie raz wzbijemy się w powietrzne przestworza. O historii lotnictwa opowie Jacek Ambrożewski, autor książki „Ale odlot!”, która zdobyła nagrodę graficzną w konkursie Książka Roku 2022 Polskiej Sekcji IBBY. Nie zabraknie też opowieści o przygodach polskich lotników i lotniczek, które najmłodsi poznają dzięki Annie Litwinek, autorce książki „Awiatorzy”. A o dosłownie odltowy klimat Festiwalu zadba Aeroklub Krakowski, dzięki któremu maluchy z bliska będą mogły zobaczyć… szybowiec!

Na Festiwalu przekonamy się, że marzenia są w zasięgu ręki i że wyobraźnia jest początkiem wielkich wyczynów i odkryć, ale i oczywiście bajek! Przeniesiemy się w świat „zmyślonych” historii. Pomoże nam w tym Maciej Szymanowicz, którego książka „Marzenia. Fakty, mity, głupoty” zdobyła w tym roku Nagrodę Żółtej Ciżemki. Ale to nie wszystko! Festiwalowi towarzyszyć będzie także wystawa jego ilustracji.

Nie zabraknie także spotkania z uwielbianą przez dzieci krakowską autorką Barbarą Gawryluk, która stanie się naszą przewodniczką po Podhalu. Z kolei Mateusz „Gadający” Świstak, zabierze dzieci w świat mało znanych i bardzo nieoczywistych baśni ze wszystkich stron świata.

Literatura wrażliwa

FML promuje też nowy wymiar czytelniczej wrażliwości i wykorzystanie biblioterapii w pracy z dziećmi. Opiekę nad blokiem spotkań Literatura wrażliwa objęło Wydawnictwo Wrażlive. Podczas Festiwalu odbędzie się panel dyskusyjny z neurologopedką i dziennikarką Moniką Szubrycht. Miejsce będzie miała także premiera książki „Wrażliwiec”, czyli wrażliwego picturebooka o depresji, autorstwa Anny Machacz i Kamili Golec. Nie zabraknie także webinarów, skierowanych do nauczycieli.

Nie tylko spotkania

Festiwal to też warsztaty dla najmłodszych (m.in. nawiązujące do twórczości Fridy Kahlo), koncert Krakowskiego Chóru Dziecięcego czy rodzinny spacer śladem literackich tajemnic Prądnika Białego. A jeśli dobrze będziecie rozglądać się w miejskiej przestrzeni, to znajdziecie specjalne festiwalowe przesyłki z książkami, czekające na czytelników w ramach akcji bookcrossingu.

Festiwal Małej Literatury to przestrzeń dla wszystkich, którzy kochają literaturę dziecięcą!

Szczegółowy program ogłosimy w poniedziałek, 25 września na: www.fml.dworek.eu i www.dworek.eu