Przeskocz do treści
Głowa klauna na czarnym tle w niebieskiej poświacie. Klaun ma żółty nos. Po lewej stronie druga postać klauna.
Teatr

37. ULICA Festival

Kraków i Małopolska w lipcu po raz kolejny staną się wielką sceną teatralną

37 edycja międzynarodowego festiwalu teatrów ulicznych ULICA Festival odbędzie się w dniach 5 – 7 lipca 2024 r. Przewodzić jej będzie hasło „Wszystko jest teatrem”. Przez 3 dni widzowie obejrzą ponad 140 spektakli, na które wstęp niezmiennie od lat jest wolny. Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki już po raz drugi będzie częścią tego widowiska. 6 i 7 lipca zobaczycie u nas aż 7 spektakli w ramach 37. ULICA Festival.

Gdyby na uliczne festiwale Teatru KTO spojrzeć z lotu drona – widok przypomniałby dzieła Bruegla. Oto monstrualna scena Rynku Głównego, oto dekoracje: Sukiennice, kamienice, Wieża Ratuszowa, pomnik Mickiewicza, kościół św. Wojciecha. I gęste grupy postaci, w kilku punktach monstrualnej sceny znieruchomiałe wokół postaci, które dokazują. Ktoś na szczudłach chodzi, ktoś tańczy, ktoś śpiewa, jest akrobata na linie, człowiek-guma i brzuchomówca, jest śmieszny karzeł o białej twarzy i z czerwoną piłeczką na nosie, i piechur, co po schodach idzie bez schodów, i żongler, i kapelusz z królikiem na dnie – pisze Paweł Głowacki w felietonie „Obwarzanki Lady Makbet” zapowiadającym tegoroczny ULICA Festival (https://teatrkto.pl/obwarzanki-lady-makbet/)

Od 37 lat, co roku w wakacje Kraków i inne małopolskie miasta na kilka dni zamieniają się w wielką scenę teatralną. Na rynki i place ściągają artyści z najdalszych zakątków świata, by dzięki swoim spektaklom bawić i wzruszać publiczność. ULICA Festival organizowana przez Teatr KTO i Dyrektora Jerzego Zonia to flagowe wydarzenie naszego regionu, rozpoznawalne na całym świecie, które rokrocznie gości ponad 180 artystów z całego świata i ściąga dziesiątki tysięcy mieszkańców i turystów.

W tym roku podczas czterech festiwalowych dni odbędzie się ponad 140 prezentacji teatralnych. Od beztroskich klaunad przez finezyjne marionetkowe pokazy po zapierające dech w piersi wieczorne fire show. Na festiwalu zarówno dzieci i jak i dorośli widzowie znajdą coś dla siebie.

ULICA Festival jest największym tego typu festiwalem teatralnym w naszej części kontynentu. Większość przedstawień odbywa się w otwartej przestrzeni na jednej z największych scen w Europie – krakowskim Rynku. To właśnie na jego placach i uliczkach odbywa się akcja przedstawień. Ale również ULICA wychodzi poza Kraków. Angażujemy małe ośrodki miejskie położone wokół krakowskiej metropolii, takie jak Tarnów, Limanowa, Niepołomice. Jedziemy też na północ Polski, do Ełku i troszkę na zachód – do Konina. Lato to zatem czas, kiedy teatr uliczny – teatr przepiękny, bajkowy, gości na placach naszych miast. Zapraszamy do Krakowa zawsze w pierwszy weekend lipca każdego roku zachęca Jerzy Zoń, Dyrektor Teatru KTO oraz Art Director ULICA Festival.

Podczas 37. ULICY na widzów czekać będzie sporo teatru tańca i performansu, zarówno z rodzimej sceny, jak i zza granicy. Na festiwalu nie zabraknie również akrobatów, cyrkowców i żonglerów. Będziemy śmiać się do łez oraz mówić o rzeczach ważnych.

Jak co roku spora część programu dedykowana jest dzieciom, dzięki czemu całe rodziny mogą liczyć na naprawdę świetną zabawę. Lista zespołów i spektakli idealnych dla młodych i nieco starszych widzów jest naprawdę długa.

ULICA Festival – spektakle dostępne dla każdego

Podczas ULICY zatroszczymy się o seniorów i osoby z niepełnosprawnościami. Stworzymy specjalnie dla nich wydzielone strefy oraz zapewnimy asystentów, którzy pomogą w przemieszczaniu się i zajmowaniu wygodnych miejsc z najlepszą widocznością.

Harmonogram

W ramach programu Festiwalu w Dworku widzowie będą mogli obejrzeć następujące zespoły:

6.07 sobota
Teatr Pinezka godz. 16.00 (50 min)
Jay Che Jia Jun godz. 17.00 (25 min)
Teatr z Kapelusza godz. 18.00 (60 min)

7.07 niedziela
Man in Pak godz. 16.00 (45 min)
La Belle Ecole godz. 17.00 (50 min)
Teatr Barnaby godz. 18.00 (45 min)
Gipsy Marionettist godz. 19.00 (45 min)

Spektakle dostępne są dla każdego. Wstęp wolny.

Pełny program 37. ULICA Festival: http://ulicafestival.pl/

Partnerzy 37. ULICA Festival:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Kraków, Galeria Krakowska, Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, Ełckie Centrum Kultury, Miasto Konin , Limanowski Dom Kultury, Miasto Niepołomice, Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa, Miasto Tarnów, portal Kultura.Tarnów

Patroni medialni:

TVP 3, Wyborcza.pl, Love Kraków, Karnet Kraków Culture, Miesięcznik Kraków i Świat, RMF Classic

Finansowanie:

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Zadanie publiczne jest finansowane ze środków Miasta Krakowa.