Przeskocz do treści
Ilustracja przedstawia panią detektyw ze szkłem powiększającym, trójkę dzieci oraz w tle budynek dworku białoprądnickiego.
Inne

Nowe terminy! Papierowy sekret | Spacer detektywistyczny dla dzieci

zapisy

Ze względu na ogromne zainteresowanie Dziecięcym Biurem Detektywistycznym Pani Fishki uruchomiliśmy zapisy na dwa kolejne spotkania:

  • 23 sierpnia o godz. 16.00 (grupa 6-7 lat)

Zapraszamy do zapisów przez formularz do odpowiednich grup wiekowych.

Zapisy ruszają 17 lipca 2025. Ilość miejsc ograniczona!

Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” obchodzi w tym roku swoje 50 urodziny! Ale jego historia sięga daleko, daleko w przeszłość – aż do XVI wieku. Jest pełna tajemnic, które wspólnie z Panią Fishką, będziemy odkrywać podczas spaceru detektywistycznego.

Dziecięce Biuro Detektywistyczne Pani Fishki

Słyszeliście? Zaginął poemat! I to nie jakieś tam byle jakie gryzmoły, ale napisany przez samego Jana Kochanowskiego! Ojca języka polskiego! Sławę literatury! A wydarzyło się to podczas jego urlopu, który spędzał w Dworku na Prądniku. Taki wstyd!

Kochanowski położył go na nocnym stoliku, a gdy rano się obudził poematu nie było (poeci często doznają natchnienia w nocy i od razu muszą zapisać co im przyszło do głowy w malutkim kajeciku, który każdy szanujący się poeta trzyma na wszelki wypadek koło poduszki).

Czy coś się Kochanowskiemu pomyliło (był jednak dość niewyspany), czy to któryś z kolegów-literatów zrobił mu kawał?

Wyruszamy na poszukiwania poematu słynnego poety! Dla Dziecięcego Biura Detektywistycznego Pani Fishki to drobnostka. Przesłuchać świadków, zebrać ślady, wydedukować, odnaleźć. Robota maksymalnie na pół godziny. Ale ale, jest jeden szkopuł.  Wszystko byłoby proste, gdyby nie to, że poemat zaginął 500 lat temu, kolegów Kochanowski miał sporo, a dwór potem spłonął.

Cóż. Trudno. Nie takie rzeczy się robiło. Zmierzymy się z tym?

Ps. To będzie zadanie dla wytrwałych. Nie będziemy składać origami. Nie będziemy puszczać po rzece papierowych łódeczek (SPOILER ALERT: będziemy ;)). Poszukamy śladów dawnej renesansowej papierni drukarza Jana Hallera, będą do nas mówiły drzewa i rzeka, bo ich dwojga trzeba, aby powstał… papier, na którym potem pisze się poematy.

Pani Fishka (Łucja Malec-Kornajew)

Przewodniczka miejska, pisarka („Złoty pociąg”, „Kraków. Przewodnik dla dużych i małych”), ilustratorka. Jest mamą. Jest też historyczką sztuki, a ci ludzie dobrze wiedzą jak tropić tajemnice. Zapytajcie Rodziców – opowiedzą Wam o najsłynniejszym polskim historyku sztuki – Panu Samochodziku. Pani Fishka też jest niezła w te klocki. No i ma miażdżącą przewagę nad Panem Samochodzikiem – współpracuje z Dziećmi. Dzieci natomiast wiedzą najlepiej co i gdzie.