Po drugiej stronie Lete
W mitologii greckiej Lete to źródło zapomnienia, jedna z rzek krainy zmarłych. Przybywające do Hadesu dusze musiały wymazać to, co ziemskie, te zaś, które miały powrócić do świata żywych również wypijały ze źródła zapomnienia, by całkowicie „czyste” rozpocząć ziemską wędrówkę. Zapraszamy na koncert na sopran, kontrabas i elektronikę w wykonaniu Blanki Dembosz i Mateusza Loski w czwartek (19 marca) o godzinie 18:00.
Tytuł „Po drugiej stronie Lete” ma z jednej strony wprowadzić w świat mitów greckich, szczególnie tych związanych ze sferą przemijania, losu, wędrówki i śmierci. Ich nowe interpretacje pojawiają się w utworach takich jak Lotofagos I, Mojry, Nad brzegiem Styksu.
Z drugiej strony tytuł koncertu ma znaczenie szersze, jest świadomie mylący. To Styks, nie Lete, przekraczali umarli. Jednak to pobłądzenie ma sens, nawiązuje do amnezji, niepamięci, stopniowego wymazywania przeszłości, kluczenia w meandrach wspomnień, w czasach psychoanalizy i uporządkowanych odczuć. Mówi wiele o kondycji współczesnego człowieka, który nie chce pamiętać o śmierci, odsuwa się od wiary przodków, tradycji pokuty i odrodzenia. Wchodząc we współczesne utwory zanurzamy się w przeszłość, w czasy pierwotne, czasy prostych modlitw i obrzędów. Równocześnie stawiamy pytanie czym jest dzisiaj pamięć, czym jest tradycja, rytuał, czy pokuta i odnowa mają sens. Czy śmierć jest nadal, jak kiedyś, refleksem życia. Czy sen odbija jawę a rzeczywistość nosi znamiona nocnych marzeń.
Dobór repertuaru nie jest przypadkowy i łączy się poniekąd z czasem pasyjnym. Poniekąd, ponieważ jego przekaz jest uniwersalny. Utwory dobrane pod względem reinterpretacji mitów greckich współgrają z utworami o charakterze modlitewnym, hymnicznym, czy medytacyjnym. To koncert pasyjny dla współczesnego człowieka, koncert zawierający w sobie motywy mantry, uniesienia, gniewu, lamentacji i odpuszczenia. To także koncert nie-pasyjny, opowieść o odchodzeniu, zapominaniu, lęku i poszukiwaniu odkupienia we współczesnym świecie pełnym pustki i rozczarowania.
Program koncertu:
1. Michał Pawełek – Flowing (2001)
2. Francois Rabbath – Poucha Dass na kontrabas solo (1968)
3. Katarzyna Kwiecień-Długosz – Nad brzegiem Styksu – na sopran, kontrabas i taśmę. (2013)
4. Miron Białoszewski – Z elementarza istnienia – recytacja
5. Paulina Załubska – Mojry – na sopran improwizowany i taśmę (2013)
6. KakofoNIKT/Patryk Lichota – Katuus – sopran, kontrabas i taśmę (2009)
7. Katarzyna Taborowska – Trzy nocne opowiadania – na sopran i taśmę (2009)
8. Julieta Szewach – Dikyrion – na mezzosporan i taśmę (2005)
Wykonawcy:
Blanka Dembosz
Mateusz Loska
Kompozytorki i kompozytorzy: Katarzyna Taborowska, Paulina Załubska, Julieta Szewach, Katarzyna Kwiecień-Długosz, Rafał Zapała, Michał Pawełek, Beat Furrer, Francois Rabbath.
Bilety w cenie 10zł do nabycia w kasie Dworku lub przed koncertem.