Przeskocz do treści
Czwartek z klasyką
Inne

Czwartek z klasyką

Czwartkowe popołudnie, 2 czerwca, będzie można spędzić w Dworku m. in. z Mozartem. Wszystko za sprawą zespołu „Mozarteum”, który zaprezentuje utwory najsłynniejszych kompozytorów. Zapraszamy o godz. 18.00 do Sali Kominkowej.

W programie koncertu:

– Giovanni B. Pergolesi – “Mentre l’erbetta” – aria Polidoro tenorowa z Opery “Il Flaminio”
– Wolfgang Amadeus Mozart – “Das Veilchen” KV 476 – aria sopranowa
– Wolfgang Amadeus Mozart – “Ridente la calma” KV 152 – aria sopranowa
– Giovanni Paisiello – Cavatina Almavivy – “Saper bramate” z Opery Cyrulik sewilski – aria tenorowa
– Wolfgang Amadeus Mozart – “Ah, perdona” z Opery “La Clemenza di Tito” KV 621 – duet
– Tommaso Giordani – canzonetta “Caro mio ben” – tenor
– Wolfgang Amadeus Mozart – “An Chloe” KV 524 – sopran
– Wolfgang Amadeus Mozart – “Neue guerre d’amore” z Opery “La finta semplice” KV 51
– Wolfgang Amadeus Mozart – “La ci darem la mano” z Opery „Don Giovanni” KV 527- duet

Występujący soliści:

Magda Miziołek – sopran

Jest studentką Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, w klasie śpiewu solowego prof. Agaty Młynarskiej-Klonowskiej. W 2014r. ukończyła z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach (fortepian, śpiew). Podczas edukacji w szkole muzycznej została laureatką wielu konkursów wokalnych i kameralnych – zdobyła m. in. III nagrodę w XIII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. F. Platówny we Wrocławiu, I miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Wokalnych w Poznaniu, II miejsce i nagrodę specjalną w 11. Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Pro Bohemia w Ostravie, II nagrodę oraz nagrodę specjalną w IX Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Ludomira Różyckiego, wyróżnienie w V Konkursie Wokalnym im. B. Kostrzewskiej w Rzeszowie, III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej „Wokół Beethovena” w Krakowie oraz wyróżnienie w Konkursie Kameralnym w Katowicach. Jej dotychczasowe osiągnięcia zostały dwukrotnie zwieńczone dyplomem i statuetką Gliwickiej Gali Młodych Talentów „Zwiastuny 2013” i „Zwiastuny 2014”. Studentka jest również dwukrotną stypendystką Prezydenta Miasta Gliwice. Brała udział w kursach wokalnych prowadzonych przez takich pedagogów jak: Bożena Harasimowicz, Agnieszka Rehlis, Teresa Żylis-Gara, Jan Ballarin, Bogdan Makal, Daniel Weeks. W 2014 r. odbyła tournée podczas Festiwalu Muzyki Barokowej we Francji. Występowała w projektach operowych i operetkowych, a także w licznych koncertach kameralnych i z towarzyszeniem orkiestry.

Andrzej Górniak – tenor

Edukację muzyczną rozpoczął w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie, którą ukończył w 2009 r. Następnie rozpoczął studia licencjackie w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, które ukończył w klasie fagotu prof. Czesława Klonowskiego w 2012 r. Od 2011 r. jest studentem prof. Bogdana Makala w klasie śpiewu solowego w tej samej uczelni. Został wyróżniony na XIII Międzynarodowym Konkursie – Festiwalu „Muzyka bez granic” w Druskiennikach (Litwa 2013r.) Kształcił się podczas kursów takich jak IV Letnia Akademia Muzyczna we Wrocławiu, Zimowy Kurs Wokalny w Dusznikach Zdroju, X Ogólnopolski Kurs Wokalny – Warsztaty Operowe w Suwałkach, 38. Kurs Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej we Wrocławiu, Letnia Akademia Śpiewu Sopot 2015, a także u wybitnych pedagogów w kraju i zagranicą, takich jak: prof. Włodzimierz Zalewski, prof. Andreas Baumann, prof. Ekkehard Klemm, prof. Lilija Greidane, Kaludi Kaludov, Eytan Pessen, prof. Teresa Żylis-Gara, prof. Fatima Sibel Jagoda, prof. Anatol Jagoda, prof. Eugeniusz Sąsiadek, prof. Piotr Łykowski. Występował w ramach Festiwalu Muzyki Polskiej Kraków 2012r, IX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej Oleśnica 2013r, a także 48. Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans Wrocław 2013r, XIII Jasnogórskie Wieczory Organowe 2014r . Występuje w licznych spektaklach operowych i koncertach organizowanych w Akademii oraz poza nią.

BOGUMIŁA GIZBERT-STUDNICKA- klawesynistka, dyrektor artystyczny

Ukończyła z wyróżnieniem krakowską Wyższą Szkołę Muzyczną w klasie klawesynu prof. Elżbiety Stefańskiej oraz Królewskiego Konserwatorium w Antwerpii w klasie prof. Jos van Imerseela (dyplomy z wyróżnieniem), od 1973 roku jest pracownikiem dydaktycznym Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie na stanowisku profesora Katedry Instrumentów Dawnych, w 1974 roku, wyróżniona na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, a w 1977 na Międzynarodowym Konkursie Klawesynowym w Brugii, koncertuje z licznymi zespołami, wykonującymi zarówno muzykę dawną, jak i współczesną w Niemczech, Szwajcarii, byłej Czechosłowacji, Francji, Belgii, Holandii, Anglii, a także Nowej Zelandii,Australii, Japonii i Tajwanie, brała udział w wielu festiwalach i kursach mistrzowskich w Europie m. in.w Gandawie, Antwerpii, Paryżu i Kolonii, prowadzonych przez Ton Koopmana, Roberta Kohnena, Kennetha Gilberta i wielu innych, Dokonała nagrań płytowych utworów Bacha, Mozarta, Vivaldiego oraz radiowych i telewizyjnych z różnorodnym repertuarem w Polsce, Francji, Belgii i Holandii;

W 2003 roku nagrała „Cztery Pory Roku” A. Vivaldiego z Nigelem Kennedy oraz członkami Orkiestry Filharmonii Berlińskiej. Jest założycielem zespołów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki epoki baroku „Trio Gandava” (Belgia) oraz Kwartetu Św. Stanisława (Kraków), z którymi koncertuje w całej Europie. Wielokrotnie prowadziła kursy mistrzowskie z zakresu gry na klawesynie, realizacji basso continuo i retoryki w muzyce baroku w Kamieniu Pomorskim, Słupsku oraz Le Mont Dore, Peresque i Amiens (Francja); od 1996 roku jest dyrektorem artystycznym dorocznego Festiwalu Barokowego w Owernii (Francja), a od 2001 roku jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowega Festiwalu „Młodzi Artyści w Krakowie”. Od 2001 roku jest prezesem Stowarzyszenia Promującego Młodych Artystów, które zorganizowało w Polsce i za granicą około 1000 koncertów w tym również spektakle operowe (Juliusz Cezar w Egipcie Haendla, La Serva Padrona Pergolesiego) i muzyczno-taneczne („Yerba-mate”) oraz muzyczno-poetycko-taneczne („Odwieczny Taniec Natury), jak również wystawy malarstwa, rzeźby, fotografii i szkła ręcznie malowanego.

Sala Kominkowa

Bilety: 10 zł

(do nabycia w kasie Dworku i przed koncertem)