Przeskocz do treści
Od Haendla do Gershwina
Inne

Od Haendla do Gershwina

Serdecznie zapraszamy na niedzielny (1 października) koncert pt. „ Od Haendla do Gershwina”. W wyjątkowy nastrój wprowadzą nas: Blanka Dembosz (sopran) i Maria Rutkowska (fortepian). Wydarzenie odbywa się z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki.

W programie koncertu m.in:

  • Aria Almireny Lascia ch’ io pianga z opery Rinaldo – Georga Friedricha Haendla
  • Clair de Lune – sł. Paul Verlaine muz. Gabriel Fauré
  • O sole mio – pieśń neapolitańska – sł. Giovanni Capurro, muz. Eduardo di Capua
  • Habanera – aria Carmen z opery Carmen Georges’a Bizeta
  • Seguidilla – aria Carmen z opery Carmen Georges’a Bizeta
  • O mio babbino caro – aria Lauretty z opery Gianni Schicchi Giacomo Pucciniego

Ah, je ris de me voir si belle – aria Małgorzaty z opery Faust Charlesa Gounoda
Pieśń o Willi – aria Hanny z operetki Wesoła Wdówka Franza Lehara
Kiedy skrzypki grają – czardasz Ilony z operetki Cygańska miłość Franza Lehara
Już nigdy – sł. Andrzej Włast, muz. Jerzy Petersburski
Summertime – aria Clary z opery Porgy and Bess George’a Gershwina

Blanka Dembosz – urodzona w Krakowie, ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w 2002 roku oraz śpiew solowy na Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Ewy Wdowickiej w 2009 roku. Podczas studiów powołała do życia Międzywydziałowe Koło Naukowe Muzyki Dawnej.
Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich pod kierunkiem m.in. prof. Charlotte Lehmann i prof. Roberta Nakonecznego. Jest laureatką III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Iuventus Canti 2009 (Vrable, Słowacja).
Posiada w repertuarze muzykę różnych epok, od baroku po utwory współczesne.
Wraz z gambistą – Kazimierzem Pyzikiem wykonuje zapomnianą muzykę polskiego baroku, a z wiolonczelistą – Łukaszem Laxym, pieśni protestantów polskich doby renesansu. Dokonuje prawykonań utworów polskich kompozytorów oraz polskich prawykonań dzieł kompozytorów zagranicznych. Dla Blanki Dembosz utwory komponowali i komponują: Katarzyna Taborowska-Kaszuba, Paulina Załubska, Ewa Fabiańska-Jelińska, Katarzyna Kwiecień-Długosz, Martyna Kosecka, Jerzy Fryderyk Wojciechowski, Mateusz Ryczek, Patryk Lichota, Michał Ossowski, Michał Pawełek oraz Rafał Zapała.
Występowała z zespołem muzyki improwizowanej KakofoNIKT.
Brała udział m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna”, w Festiwalu Muzyki Pasyjnej i Paschalnej w Poznaniu, w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Improwizowanej FRIV
w Poznaniu, w festiwalu Sound Screen Festival w Bydgoszczy
oraz Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, z upodobaniem promując polską muzykę nową, w szczególności współczesną muzykę elektroniczną i improwizowaną.
Jest autorką scenariusza i reżyserką koncertu „Po drugiej stronie Lete” (premiera podczas Festiwalu Muzyki Pasyjnej i Paschalnej 2013), pomysłodawczynią i współorganizatorką ogólnopolskich warsztatów „Muzyka współczesna da się lubić!” w PSM II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie w 2013 r., gdzie prowadziła kurs wokalny poświęcony muzyce wokalno-instrumentalnej Witolda Lutosławskiego.
Jako nauczycielka śpiewu realizowała program Rady Królewskich Szkół Muzycznych ABRSM oraz brytyjski program Rockschool.
Prowadzi aktywną działalność pedagogiczną (kursy śpiewu „Kobiecy głos ma głos!”) w Poznaniu ( Now Music. Nowowiejski School of Music) i w Krakowie (Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, Klub Kultury Chełm), gdzie pracuje z seniorkami,
z dziećmi i młodzieżą według swojej autorskiej metody.

Maria Rutkowska – absolwentka Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, którą ukończyła z wyróżnieniem w klasie fortepianu prof. Alicji Kledzik w 2008 roku. Będąc studentką uczestniczyła w licznych konkursach pianistycznych zdobywając m.in. II Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Anemos w Rzymie w 2005 roku, I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Johannesa Brahmsa w Turynie w 2006 roku, czy III Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Miłosza Magina w Paryżu w 2007 roku. Trzykrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wyróżniające osiągnięcia w nauce.
Zaraz po studiach rozpoczęła pracę w macierzystej uczelni na stanowisku wykładowcy w Katedrze Instrumentów Dętych i Akordeonu i Katedrze Fortepianu, a także w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Wojciecha Kilara w Pleszewie.
Jako pianista akompaniator uczestniczyła wraz z młodymi adeptami sztuki w kilkudziesięciu konkursach muzycznych, uzyskując wielokrotnie dyplomy za wyróżniający akompaniament na takich konkursach jak: Ogólnopolski Konkurs Klarnetowy im. K. Kurpińskiego we Włoszakowicach (2009 r., 2012 r.), Ogólnopolski Konkurs Instrumentów Dętych Blaszanych w Katowicach (2010 r.), Festiwal Klarnetowy w Piotrkowie Trybunalskim (2011 r.), Ogólnopolski Festiwal Trębaczy w Kaliszu (2011 r., 2014 r.), Międzynarodowy Konkurs Muzyczny w Brnie (2013 r.) czy Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2011 r.).
W 2012 roku została uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, a w 2013 roku otrzymała Nagrodę Rektora Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.
Uczestniczyła w licznych kursach pianistycznych m.in. Viery Nossiny, Martina Hughes’a, Aleksandra Légera, Maurizio Barboro czy Tellefa Yuvy, a także w warsztatach muzyki kameralnej prowadzonych przez takie zespoły jak Pierrot Lunaire Ensemble Wien czy European Fine Arts Trio. Jako akompaniator brała udział w kursach mistrzowskich i koncertach z takimi muzykami jak: Richard Giangiulio (USA), Jean – Marc Fessard (Francja), Julian Bliss (Anglia), Konradin Groth (Niemcy), Wolfgang Bauer (Niemcy), Gabriel Cassone (Włochy), Florent Heau (Francja), Mauro Maur (Włochy), Giuliano Sommerhalder (Szwajcaria), Manfred Bockschweiger (Niemcy), Aki Välimäki (Finlandia) Adomas Kontautas (Litwa), Laurynas Lape (Litwa), Jan Broda (Czechy), Spyros Mourikis (Grecja), Igor Františak (Czechy), Rocco Parisi (Włochy), Olli Leppäniemi (Finlandia), Algidras Budrys (Litwa), Wim Van Hasselt (Belgia) oraz w Letniej Akademii Instrumentów Dętych Blaszanych w Opolu (Yamaha Brass Master Class, III, IV, V i VI edycja) i Letnich Warsztatach Instrumentów Dętych w Szczecinku.
Pianistka koncertuje w kraju i za granicą (Czechy, Litwa, Niemcy, Holandia, Belgia, Francja, Hiszpania, Włochy), wykonując utwory solowe i kameralne od baroku aż po współczesność. Brała udział w koncertach odbywających się w ramach Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Musica practica, musica theoretica” (Poznań), I i II Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Barwy Instrumentów Dętych” (Poznań), Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Neofonia” (Poznań), Festiwalu „Pałucka Wiosna Muzyczna” (Wągrowiec), Ogólnopolskich Warsztatów „Muzyka współczesna da się lubić” (Kraków), Międzynarodowej Konferencji Instrumentalnej (Wilno), Międzynarodowej Konferencji „Beethoven wczoraj i dziś” (Rzym).