Polski himalaizm
W ramach Kolosowych Spotkań w Dworku będziemy gościć Janusza Majera – polskiego alpinistę, himalaistę i podróżnika. Opowie on o złotej erze polskiego himalaizmu. Wydarzenie odbędzie się 19 listopada o godz. 17.00, w Sali Teatralnej (ul. Papiernicza 2). Wstęp wolny.
Położone o dobre trzy godziny drogi od Tatr Katowice, stolica najbardziej uprzemysłowionego regionu w Polsce, w latach osiemdziesiątych XX wieku niespodziewanie stały się również stolicą polskiego himalaizmu. Jak to możliwe i co z tego wynikło? Spróbuje wyjaśnić Janusz Majer. Bohaterami opowieści świetnego gawędziarza, który niedawno obchodził swoje siedemdziesiąte urodziny, będą ludzie, którzy tworzyli legendę Klubu Wysokogórskiego w Katowicach – bez cienia przesady i wątpliwości, jedni z najwybitniejszych himalaistów w historii nie tylko Polski, ale i świata. Między innymi: Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki, Artur Hajzer, Ryszard Pawłowski i Ryszard Warecki.
Janusz Majer (ur. 1946), alpinista, himalaista, podróżnik i biznesman, współtwórca (wspólnie z Arturem Hajzerem) marek outdoorowych Alpinus i HiMountain, z wykształcenia hutnik (absolwent wydziału metalurgicznego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie). W latach 1980-1992 przezes Klubu Wysokogórskiego w Katowicach, od 2013 roku (po śmierci Artura Hajzera), szef programu Polski Himalaizm Zimowy. Zdobywca m.in. Noszaka i Broad Peaka oraz współautor pierwszego polskiego przejścia drogi The Nose na El Capitan w Yosemite.
Kolosowe Spotkania w Dworku to „kameralna” odsłona Kolosów – Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, największego festiwalu podróżniczego w Europie, który co roku odbywa się w Gdyni. W trakcie kliku dni ma miejsce pełny przegląd wszystkich najważniejszych polskich wypraw i przedsięwzięć eksploracyjnych ostatniego roku. Spotkania w Dworku to szansa dla tych, którzy tam dotrzeć nie mogą. Ze swoimi prelekcjami przyjeżdżają największe sławy eksploracyjnego świata i młodzi, którzy idą ich śladami. Gościliśmy już m.in. pierwszych zimowych zdobywców Mount Everestu Krzysztofa Wielickiego i Leszka Cichego, Olka Dobę, który kajakiem przepłynął Atlantyk, czy Tomka Mackiewicza, który niestrudzenie realizuje swoje marzenie o zdobyciu Nangi Parbat.
Więcej informacji: www.kolosy.pl