Przeskocz do treści
Polish Obscura
Inne

Polish Obscura

Zapraszamy na wystawę fotografii grupy Polish Obscura pt. „Światłoczuli”, którą można oglądać do 5 listopada. (Zajazd Kościuszkowski, ul. Białoprądnicka 3).KAŻDY może nauczyć się takich fascynujących technik fotograficznych podczaswarsztatów fotografii eksperymentalnej w Dworku – trwają zapisy na zajęcia, liczba miejsc ograniczona.

Polish Obscura to niezależna inicjatywa fotograficzna, artystyczna i edukacyjna, zrzeszająca głównie miłośników fotografii otworkowej.
Grupę tworzą: Tomasz Kowalczyk (tegoroczny laureat Grand Prix Vintage Photo Festival), Michalina Hendrys i Mariusz Laudański.
Grupa, w każdy czwartek miesiąca, będzie prowadziła w Dworku warsztaty fotografii eksperymentalnej. Zapisy trwają.

O WARSZTATACH

Światłoczułość – warsztaty fotografii eksperymentalnej – to cykliczne spotkania dla młodzieży i dorosłych. Uczestnicy poprzez udział w zajęciach praktycznych połączonych z prezentacjami o historii i teorii fotografii będą mogli doświadczyć magii światłoczułości.

W planie: fotografia analogowa, ciemnia fotograficzna, własnoręczna konstrukcja aparatów otworkowych, oraz techniki szlachetne, m.in.: antotypia, cyjanotypia, luksografia.

Spotkania zakończą się wystawą prac powstałych w trakcie warsztatów.

„W zależności od preferencji uczestników możemy rozszerzyć zajęcia o bardziej „klasyczne” tematy. Propozycja poniżej jest najbliższa naszemu rozumieniu fotografii, a doświadczenie wyniesione z takich warsztatów z pewnością poszerzy postrzeganie fotografii u uczestników. Poszczególne działania warsztatowe mogą trwać przez jedno lub kilka spotkań, w zależności od zainteresowania i sprawności grupy.”

– camera obscura – zjawisko demonstrujące działanie aparatu fotograficznego (pomieszczenie przerobione na ciemnię optyczna, rejestracja projektowanego obrazu)
– fotografia otworkowa (własnoręczna konstrukcja aparatów z przedmiotów codziennego użytku, wykonywanie zdjęć za ich pomocą oraz wywoływanie zrobionych zdjęć)
– antotypia (wykorzystanie naturalnej światłoczułości soków z owoców i warzyw)
– cyjanotypia (błękitne obrazy)
– luksografia (pisanie światłem, fotografie bez użycia apartu)
– odbitiki na papierze solnym (historia początku pozytywowych odbitek fotograficznych)
– cliché-verre (połączenie grafiki i fotografii)

Zajęcia: czwartki, g.18.00,
Miejsce: Zajazd Kościuszkowski, ul. Białoprądnicka 3, Kraków
Opłata: 100 zł/mc
Zapisy na warsztaty: tomek.kowalczyk8@gmail.com, 781 407 997

***

Tomek Kowalczyk
Urodzony w 1989, mieszka i pracuje w Krakowie. Absolwent Wydziału Komunikacji Multimedialnej na kierunku Fotografia, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Interesuje się problemami związanymi z tożsamością, wizerunkiem i światłem. Fascynuje się konstruowaniem aparatów fotograficznych i zjawiskiem wszechobecnej światłoczułości. Laureat I nagrody Vintage Grand Prix 2017.

Michalina Hendrys
Urodzona w 1989, mieszka i tworzy w Krakowie. Absolwentka Wydziału Komunikacji Multimedialnej (fotografii) Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (dawniej ASP). Szczególnie interesuje się szeroko rozumianą fotografią otworkową. Konstruuje własne kamery obscury, starając się wykorzystać wszystkie możliwości, jakie daje ta technika. Tworzy zarówno zdjęcia otworkowe, jak i filmy oparte na zjawisku ciemni optycznej. W swoich projektach dąży do porzucenia dwuwymiarowego rozumienia fotografii, na wiele sposobów akcentując jej przestrzenność. Wykorzystuje w tym celu alternatywne techniki fotograficzne, oraz tworząc własne. Tematy jej projektów dotyczą relacji fotografii i natury.

Mariusz Laudański
Mgr pedagogiki, animator kultury, arteterapeuta. Zajmuje się amatorskim ruchem teatralnym, performancem, fotografią, edukacją artystyczną. Śpiewa i promuje pieśni tradycyjne. Na co dzień pracuje w sektorze kultury, realizując warsztaty, spotkania, wydarzenia, projekty. Współpracuje z trzecim sektorem, instytucjami kultury, grupami artystycznymi formalnymi i nieformalnymi, z niepełnosprawnymi, wykluczonymi. Założyciel grupy fotograficznej Polish Obscura, muzycznej Banda Furora. Członek fotograficznego stowarzyszenia “Camera” i “Nowinart”.