Przeskocz do treści
Grzegorz Stec
Inne

Grzegorz Stec

Zapraszamy do obejrzenia fascynującego malarstwa Grzegorza Steca. Wystawę artysty można oglądać do połowy listopada w Sali Kominkowej. Wstęp wolny.

Grzegorz Stec nazywany przez krytyków mistrzem światła i znakomitym kolorystą, jest także twórcą unikatowych czarnych obrazów olejnych. Reprezentuje typ sztuki wizyjnej, dramatycznej, emocjonalnie reagującej na doświadczenia współczesności, a zarazem mocno zakotwiczonej w europejskiej tradycji malarskiej. Do swoich Mistrzów Stec zalicza Dürera, Velasqueza, Hieronima Boscha, Goyę, Rembrandta, Albrechta Altdorfera, Matthiasa Grünewalda, a ze współczesnych Francisa Bacona i Witolda Wojtkiewicza.
Jego malarstwo można usytuować między abstrakcją i figuracją i traktować jako oryginalny powrót do „duchowości” sztuki.

Obrazy Artysty charakteryzuje bogactwo kompozycji, barw i struktur – od prostych form po gęste kompozycje ”horror vacui”, od czystej i wyrazistej kolorystyki, po prace monochromatyczne i wręcz czarno-białe. Artystę najbardziej interesuje tłum – skłębiona, zdeformowana masa, dręczona przez szaleństwa i traumy, oraz pojedyncza istota ludzka pokazana jako głowa-maska, będąca portretem stanu psychicznego.

Grzegorz Stec wypracował własną technikę malarstwa olejnego, która w przypadku czarnych obrazów polega na osiąganiu technicznych efektów zbliżonych do mezzotinty, zaś w przypadku barwnych płócien na spontanicznym, intuicyjnym, tworzeniu podczas pierwszych gorących sesji, a potem mozolnym i perfekcyjnym dopracowaniu detali. Zwraca uwagę zwłaszcza umiejętność tworzenia efektów świetlnych, które nadają obrazom duchowy wymiar. Czarne obrazy – najbardziej oryginalna część sztuki Steca – są często próbą wizualizacji czystego światła.

Grzegorz Stec – ur. w 1955 roku w Krakowie, w 1981 ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych. Dyplom robił na Wydziale Grafiki u prof. Włodzimierza Kunza, malarstwo studiował u prof. Jana Świderskiego. Mieszka w Krakowie, jest członkiem Okręgu Krakowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków.

Ma na koncie ponad 50 prestiżowych ekspozycji indywidualnych. Prace wystawiał w liczących się galeriach sztuki w Polsce (m.in. w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Łodzi, Katowicach, Kołobrzegu), a także za granicą (USA, Szwecja, Francja, Niemcy).

Przez szereg lat prezentował obrazy w Stanach Zjednoczonych. W latach 1996-2002 był rezydentem The Society for Arts w Chicago, gdzie odbyły się m.in. wystawy: Letters to the Mastres (1996), Exodus or Carnival? (1997) i Aqueducts of Dream (1998). W latach 2007-2009 wystawiał w Nowym Jorku.

Ponadto jego dzieła wystawiane były w placówkach konsularnych: w Konsulacie Generalnym Rzeczpospolitej Polskiej w Nowym Jorku (2008), w Fundacji Kościuszkowskie w Nowym Jorku (2009), w Instytucie Polskim w Lipsku (In Licht und Schatten 2014), w berlińskiej Galerie Abakus przy współudziale Ambasady RP oraz Instytutu Polskiego w Berlinie (2015).

Ostatnie duże wystawy artysty odbyły się w Pałacu Sztuki w Krakowie (2012, 2015), Centrum Sztuki Współczesnej „Solvay” (2014), Centrum Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu (2011, 2014) oraz w Galerii Sztuki Współczesnej Dagma Art w Katowicach (2015/2016).

W 2014 r. Grzegorz Stec przygotował scenografię oraz inscenizację spektaklu Antygona Sofoklesa (Teatr MIST). Obrazy artysty prezentowane były m. in. na plakacie VI Wielkanocnego Festiwalu Ludwika van Beethovena (2002) oraz na licznych publikacjach książkowych. O twórczości artysty TVP nakręciła film Zadręcza mnie zapach czerni (1991, reż. Cezary Nowicki).

Artysta jest również poetą, wydał dwa tomiki wierszy: Nikt tu nie szuka odpowiedzi (1999) oraz Melencolia (2007).

Strona artysty: www.stec.art.pl

Facebook

Zachęcamy do posłuchania i obejrzenia wywiadów z artystą:

http://www.radiokrakow.pl/audycje/kolo-kultury-kultura-w-malopolsce