Przeskocz do treści
Inne

Muzycy zespołu Kałe Bała wraz z poetką i pieśniarką Teresą Mirgą przywołują najstarsze i zapomniane melodie Cyganów karpackich, węgierskich i bałkańskich. Ich koncert to zmysłowa esencja świata z jego pasjami, radościami, smutkami i nostalgią. Zapraszamy 6 lutego o godz. 19.00 (Piwnice).
Koncert realizowany w ramach cyklu „Współbrzmienia”.
Teresa Mirga – cygańska poetka, pieśniarka, gitarzystka, założycielka i liderka cygańskiego zespołu Kałe Bała (Czarne Włosy). Urodziła się i dorastała na polskim Spiszu, w cygańskiej osadzie w Czarnej Górze, gdzie mieszka do dziś. Wywodzi się z Cyganów Karpackich, jednej z czterech grup cygańskich zamieszkujących tereny Polski, która od kilku wieków prowadzi osiadły tryb życia.
Komponowanie swoich pieśni Teresa Mirga rozpoczęła na początku lat 90-tych. Jej twórcze poszukiwania, sięganie do różnych stylów i repertuarów oraz głęboko zakorzeniona świadomość własnej tradycji muzycznej, pozwoliły na stworzenie własnego oryginalnego stylu, w którym istotne miejsce zajmuje poezja i muzyka religijna. Swoją twórczość prezentuje podczas solowych występów oraz wspólnie z zespołem Kałe Bała, który założyła w 1992 roku.
Poezja Teresy Mirgi została wydana w trzech tomikach wierszy: Soske kawka? (1992), Pieśni z Czarnej Góry (1999) oraz Wiersze i pieśni (2006).
Zespół Kała Bała obok utworów własnych Teresy Mirgi i melodii Cyganów węgierskich,wykonuje także pieśni należące do tradycji muzycznej Cyganów na Słowacji i Bałkanach oraz stare pieśni Cyganów Karpackich w tradycyjnych i w zupełnie nowych opracowaniach.
Przywołując najstarsze i zapomniane już melodie, za pomocą których Cyganie wyrażali niegdyś swe najgłębsze uczucia, muzycy Kałe Bała ożywiają magiczny świat Cyganów Karpackich, z jego pasją, radościami, smutkami i nostalgią.
Podczas swojej kilkunastoletniej działalności zespół Kałe Bała wydał kilka płyt, m.in: „Pieśni wielkopostne i żałobne”, „Od Bałkan do Karpat”, „Kaj Treder Romałe” „Niewiele nam trzeba : pieśni z Czarnej Góry”, „Ćori som me”. Kałe Bała brał udział w licznych festiwalach i konkursach, m.in. w Festiwalu Muzyki Dawnej w Nowym Sączu, Międzynarodowych Spotkaniach Zespołów Cygańskich „Romane Dyvesa” w Gorzowie Wielkopolskim,
Mikołajkach Folkowych w Lublinie. Zespół koncertował także za granicą (Szwecja, Niemcy, Wielka Brytania) oraz dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji.
Skład zespołu:
Teresa Mirga – gitara akustyczna, śpiew
Jacek Kacica – instrumenty perkusyjne
Maciej Rybka – akordeon, śpiew
Piotr Hortmanowicz – gitara akustyczna
Piotr Ondycz – gitara