Przeskocz do treści
Opowieść o Białym Aniele | Koncert piosenek Anny German
Inne

Opowieść o Białym Aniele | Koncert piosenek Anny German

14 lutego 2023 o 18.00 zapraszamy na walentynkowy koncert z piosenkami Anny German w rocznicę urodzin artystki. Wstęp wolny.

WYDARZENIE NA FB

Wystąpią:

  • Zoriana Grzybowska – śpiew,
  • Sabina Kołodziej – fortepian,
  • Tomasz Majewski – perkusjonalia,
  • Artur Grzybowski – prowadzenie.

Zoriana Grzybowska

Zoriana Grzybowska naukę śpiewu i gry na bandurze rozpoczęła w wieku lat 10 w drohobyckiej Podstawowej Szkole Muzycznej i kontynuowała ją w Średniej Szkole Muzycznej, w klasie Aleksandra Wereszczyńskiego, a następnie na Wydziale Muzycznym Uniwersytetu w Drohobyczu, w klasie śpiewu solowego (sopran) Profesora Ukrainy Bohdana Bazylykuta, oraz w klasie gry na bandurze. Z Drohobyczem związana była zawodowo do przyjazdu do Krakowa w 2007 roku. Gra i śpiewa klasykę ukraińską i światową, pieśni świeckie i sakralne, arie operowe i operetkowe, kolędy polskie i ukraińskie. W swoim repertuarze ma także program z utworami Anny German. Koncertowała w Polsce, na Ukrainie, w Szwajcarii, w Niemczech i we Włoszech, w salach koncertowych, na festiwalach i w domach kultury. Występowała dla grup turystycznych i biznesowych, a także na ślubach i rozmaitych uroczystościach.

Anna German

Anna German (ur. 14.02.1936, zm. 25.08.1982) to polska piosenkarka, kompozytorka, aktorka, z wykształcenia – magister geologii; wokalistka obdarzona bardzo rzadkim głosem, sopranem lirico-spinto.

Zadebiutowała w 1960 r. we wrocławskim „Kalamburze”. Pierwsze sukcesy, które ugruntowały jej pozycję w świecie piosenki i zapewniły miejsce w sercach słuchaczy, to Festiwal w Sopocie w 1963 r. – II nagroda za piosenkę „Tak mi z tym źle” i festiwal w Opolu w 1964 r., gdzie wykonała „Tańczące Eurydyki” – również otrzymując II nagrodę. W 1966 r. wystąpiła na scenie paryskiej Olimpii. Koncertowała (śpiewając w siedmiu językach) w kraju i zagranicą, m.in. we Włoszech, ZSRR, Francji, Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie.

Pasmo sukcesów przerwał tragiczny wypadek samochodowy. Na scenę powróciła w 1970 r. – zaśpiewana wówczas na festiwalu w Opolu piosenka „Człowieczy los” przyniosła jej nagrodę publiczności. W kolejnych latach skomponowała 10 pieśni do Oratorium Oświęcimskiego, napisała książkę „Wróć do Sorrento?”, zagrała też w filmie Andrzeja Wajdy „Krajobraz po bitwie.

W 1980 r. nastąpił nawrót choroby nowotworowej, zdiagnozowanej 10 lat wcześniej. Odeszła w wieku 46 lat.