Przeskocz do treści
Cicha noc
Inne

Cicha noc

Przedświąteczną atmosferę dopełni koncert kolęd na chór i kameralną orkiestrę smyczkową w opracowaniu Macieja Małeckiego. Wykonanie: Orkiestra Kameralna Fresco Sonare i Chór Insieme pod dyrekcją Moniki Bachowskiej. Zapraszamy 21 grudnia o godz. 18.00. Wstęp wolny (Sala Kominkowa).

Koncert promuje płytę „Cicha noc” nagraną w Studio Nagrań im. Janusza Muniaka w Dworku Białoprądnickim.

2112okladka

Chór Kameralny Insieme prowadzony przez Monikę Bachowską rozpoczął działalność we wrześniu 2015 roku i już w listopadzie zadebiutował kantatą J.S. Bacha Nun danket alle Gott podczas koncertu muzyki barokowej w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Św. Marcina w Krakowie. Pod koniec grudnia 2015 roku chór Insieme nagrał polskie, protestanckie oraz prawosławne kolędy i pastorałki na potrzeby TVP Kraków, a kilka tygodni później wykonał, m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, cykl kolęd Macieja Małeckiego wraz z orkiestrą Fresco Sonare, z którą chór stale współpracuje. Obecnie ukończył nagranie płyty z tym dziełem.

W czerwcu 2016 roku chór wykonał Małą mszę uroczystą G. Rossiniego podczas festiwalu Muzyczna Korzkiew. We wrześniu 2017 roku wziął udział w nagraniu płyty z muzyką nieznanego dotąd francuskiego kompozytora René de Boisdeffre (producent płyty Acte Préalable).

Chór Insieme działa pod patronatem Dworku Białoprądnickiego. W jego skład wchodzą uczniowie i absolwenci szkół muzycznych oraz doświadczeni chórzyści, których głównym założeniem było stworzenie chóru składającego się z prawdziwych pasjonatów, otwartych na współpracę i różne gatunki muzyczne, sięgających po wyrafinowaną literaturę chóralną.

Fresco Sonare (Młodzieżowa Orkiestra Kameralna) istniejąca w Krakowie od 1997 roku. Cechy szczególne: profesjonalizm, młodość, pasja i potencjał.

Fresco Sonare otrzymała I miejsce z wyróżnieniem „Summa cum Laude” na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Młodzieżowych w Nyíregyháza (Węgry, 2002).

Młodzi muzycy od początku pracują pod kierownictwem charyzmatycznej dyrygentki, Moniki Bachowskiej, która porywa ich swoją osobowością i dzięki której osiągnęli tak wysoki poziom artystyczny. Gra Fresco Sonare charakteryzuje się nie tylko najwyższym poziomem warsztatowym, ale i wielką radością muzykowania, którą młodzi muzycy zarażają słuchaczy swoich koncertów, oraz ogromną pozytywną energią, jaka rodzi się z porozumienia pomiędzy młodymi muzykami a dyrygentką.

Orkiestra Fresco Sonare koncertowała m.in. z Chórem Polskiego Radia, Krzysztofem Pendereckim, Paulem Esswoodem, Brianem Kayem, Henningiem Vossem, solistami i chórem „East Sussex Bach Choir” z Londynu, chórem Kantorei St. Michaelis Lüneburg, aktorami Teatru Gardzienice oraz wybitnymi solistami: Jorge Cardoso, Kają Danczowską, Elżbietą Stefańską, Tomaszem Strahlem, Klaudiuszem Baranem, Łukaszem Długoszem, Michałem Białko, Michałem Nagy, Piotrem Tarcholikiem, Mariuszem Pędziałkiem, Waldemarem Malickim, Stanisławem Sojką, Grzegorzem Turnauem, Renatą Przemyk.

Dotychczas orkiestra występowała m.in. w Filharmonii Krakowskiej, Muzeum Narodowym w Krakowie, Radiu Kraków, Akademii Muzycznej, Teatrze Groteska i znanych krakowskich kościołach: Św. Katarzyny, OO. Bernardynów, OO. Franciszkanów i SS. Norbertanek na Salwatorze.

O dużych możliwościach zespołu Fresco Sonare świadczy fakt, że wykonuje on zarówno muzykę klasyczną (Vivaldi, Bach, Mozart), jak i z powodzeniem i talentem interpretuje muzykę kompozytorów współczesnych (K. Penderecki, M. Małecki, W. Kilar, M. Zieliński, M. Chyrzyński), muzykę rozrywkową (A. Piazzolla, S. Sojka, G. Turnau) oraz muzykę do spektakli teatralnych i muzykę filmową (Z. Konieczny). Nagrania Orkiestry znajdują się w archiwum Programu 2 Polskiego Radia.

Chór

Soprany:

Dorota Czernek-Mleczko

Anna Górska-Micorek*, **

Paulina Majda

Agnieszka Pamuła

Marta Ruszkowicz

Anna Skuza

Kinga Stochalska

Klaudia Zając

Nikola Ziętara

Tenory:

Mateusz Hosaja

Marek Kaczmarczyk*, **

Krzysztof Kruczek

Krzysztof Mędrela

Anna Stelmach

Alty:

Kaja Bert

Magdalena Kowalska*

Katarzyna Pańczyk**

Agnieszka Tołoczyńska

Joanna Trociuk-Dobrowolska

Anna Wyżga

Basy:

Łukasz Bubula**

Wiktor Chudy

Rafał Dobrowolski

Fryderyk Górski*

Robert Wierzbicki

Lulajże Jezuniu – solo Monika Bachowska

Soliści: * Dziś z żywota Panieńskiego, ** Bóg się rodzi

Orkiestra

Skrzypce 1:

Jakub Żurek – koncertmistrz

Anna Śliwczyńska

Paulina Sobczyk

Wojciech Chmielewski

Maria Zborowska

Katarzyna Zakulska

Skrzypce 2:

Karolina Rumian

Karolina Kotra

Katarzyna Marek

Barbara Sanecka

Kinga Streszewska

Altówki:

Paweł Riess

Przemysław Dajcz

Kinga Głowacka

Zofia Machaj

Wiolonczele:

Łukasz Laxy – koncertmistrz

Katarzyna Krawczyk

Magdalena Lubaś

Kontrabas:

Martyna Bachowska

Maciej Małecki urodzony w 1940 roku, kompozytor, pianista. Studiował w stołecznej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej – kompozycję u Kazimierza Sikorskiego i fortepian u Natalii Hornowskiej. W 1965 roku uzyskał dyplomy z obu tych specjalności. Wykształcenie uzupełniał w Eastman School of Music w Rochester, USA. Po studiach przez kilka lat grał w duecie fortepianowym z Jerzym Derflem.

W latach 70. komponował głównie dla teatru, radia, telewizji i filmu. W następnym dziesięcioleciu poszerzył ten rodzaj twórczości o muzykę koncertową. W 1993 roku został Prezesem Związku Kompozytorów Polskich i pełnił tę funkcję przez trzy kadencje.

Autor wielu kompozycji solowych i kameralnych (m.in. pięciu kwartetów smyczkowych), orkiestrowych (wśród nich dwóch symfonii), utworów na instrumenty solo z orkiestrą (m.in. dziewięciu koncertów), utworów na orkiestrę dętą, pieśni, pieśni chóralnych, utworów scenicznych (opery, dwóch baletów, dwóch musicali, dzieł radiowo-estradowych), a także muzyki teatralnej, filmowej, piosenek, piosenek dla dzieci i szeregu opracowań.

W 2006 roku z inspiracji Jana Łukaszewskiego – dyrektora Polskiego Chóru Kameralnego dokonał twórczego opracowania kolęd pod wspólnym tytułem Cicha noc – koncert kolęd na chór i kameralną orkiestrę smyczkową.

Maciej Małecki jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. W 2013 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Monika Bachowska – dyrygent, chórmistrz, pedagog.

Absolwentka Krakowskiej Akademii Muzycznej. Od 1995 roku pracuje z chórami oraz orkiestrami dziecięcymi, młodzieżowymi, zawodowymi. Od 1998 roku prowadzi Młodzieżową Orkiestrę Kameralną Fresco Sonare wykonującą kompozycje różnych epok i gatunków muzycznych, a od 2015 roku również Chór Kameralny Insieme.

W latach 1998–2011 była śpiewaczką Chóru Polskiego Radia w Krakowie, który także koncertował pod jej ręką. Posiada w dorobku nagrania dla Programu 2 Polskiego Radia. Przygotowywała kilkakrotnie orkiestrę Corda Cracovia do festiwalu Wawel o Zmierzchu. W czerwcu 2014 roku prowadziła orkiestrę Sinfonietta Cracovia w koncercie z okazji Dnia Dziecka. We wrześniu 2014 oraz maju w 2015 i 2016 roku na zamówienie Krakowskiego Biura Festiwalowego stworzyła orkiestrę złożoną z najzdolniejszych uczniów krakowskich szkół muzycznych (FMF Youth Orchestra) i poprowadziła koncert na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Filmowej. W maju 2016 roku współpracowała z kompozytorami tworzącymi dla Warner Bros pod nazwą Dynamic Music Partners (Lolita Ritmanis, Michael McCuistion, Kristopher Carter).

Jako dyrygent współpracowała z takimi postaciami świata muzyki, jak: Krzysztof Penderecki, Maciej Małecki, Maciej Zieliński, Jacek Kaspszyk, Tadeusz Strugała, Marek Moś, Łukasz Borowicz, Paul Esswood, Jorge Cardoso, Kaja Danczowska, Elżbieta Stefańska, Daniel Stabrawa, Agata Szymczewska, Marcin Dylla, Tomasz Strahl, Klaudiusz Baran, Stefan Kamasa, Jerzy Kosmala.

W październiku 2008 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej. W 2016 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie dyrygentura na UMFC w Warszawie.

W latach 2012–2016 opiekowała się programami edukacyjnymi w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Dla Centrum prowadzi Lusławicką Orkiestrę Talentów, z którą wystąpiła m.in. w Teatrze Wielkim w Warszawie oraz nowej siedzibie NOSPR w Katowicach. W 2014 i 2016 roku wytwórnia DUX wyprodukowała płyty z nagraniem orkiestry kończące dwie edycje programu.

Od października 2017 roku rozpoczęła pracę na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. W listopadzie 2017 roku została odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Zespoły pod jej kierownictwem uczestniczyły w licznych konkursach, każdorazowo będąc ich laureatami, m.in.: Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Młodzieżowych w Nyíregyháza (Węgry): 2. miejsce (1. nie przyznano) dla OSM I st. (1999), 1. miejsce z najwyższym wyróżnieniem „Summa cum Laude” dla MOK Fresco Sonare (2002), 1. miejsce „Cum Laude” dla orkiestry OSM I st. (2008), Festiwal Orkiestr Szkół Muzycznych w Będzinie: 1. miejsce dla OSM I st. (1999), Grand Prix dla OSM I st. (2001), 1. miejsce dla OSM I st. (2005, 2011).

Na konkursach w Nyíregyháza (1999, 2002) oraz w Będzinie (2001, 2011) Monika Bachowska została uhonorowana tytułem „Najlepszego Dyrygenta Festiwalu”.