Przeskocz do treści
Inspiracje Bacha
Inne

Inspiracje Bacha

W ramach Muzycznych Czwartków 18 lutego usłyszymy utwory Vivaldiego, Bacha, Veraciniego. Wszystko w mistrzowskim wykonaniu, a główną rolę odegrają skrzypce, wiolonczela i klawesyn.

Utwory znanych kompozytorów wykonają: Izabela Szlachta-Dowgiałło – skrzypce, Joanna Stasiak – wiolonczela, Bogumiła Gizbert-Studnicka – klawesyn

Usłyszymy następujące utwory:

Antonio Vivaldi
– Sonata na wiolonczelę i basso continuo e – moll nr 5 RV 40
– Largo, Allegro, Largo, Allegro

Johann Sebastian Bach
– Sonata g -moll BWV 1029 na violę da gamba i klawesyn
– Vivace, Adagio, Allegro
– Chaconne z 2 Partity d-moll BWV 1004 na skrzypce solo

Francesco Maria Veracini
– Sonata na skrzypce i basso continuo e – moll
– Allegro con fuoco, Ritornello-Largo, Giga

Wstęp: 10zł/os. Bilety do nabycia w kasie Dworku lub tuż przed koncertem.

Bogumiła Gizbert-Studnicka – klawesynistka, dyrektor artystyczny. Absolwentka krakowskiej Wyższej Szkoły Muzycznej w klasie klawesynu prof. Elżbiety Stefańskiej oraz Królewskiego Konserwatorium w Antwerpii w klasie prof. Jos van Imerseela (dyplomy z wyróżnieniem). Od 1973 roku jest pracownikiem dydaktycznym Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie na stanowisku profesora Katedry Instrumentów Dawnych. W 1974 roku wyróżniona na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, a w 1977 na Międzynarodowym Konkursie Klawesynowym w Brugii, koncertuje z licznymi zespołami, wykonującymi zarówno muzykę dawną, jak i współczesną w wielu krajach Europy, a także w Nowej Zelandii, Australii, Japonii i Tajwanie. Dokonała nagrań płytowych utworów Bacha, Mozarta, Vivaldiego oraz radiowych i telewizyjnych z różnorodnym repertuarem w Polsce i zagranicą. Jest założycielką zespołów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki epoki baroku – „Trio Gandava” (Belgia) oraz Kwartetu Św. Stanisława (Kraków), z którymi koncertuje w całej Europie. Wielokrotnie prowadziła kursy mistrzowskie z zakresu gry na klawesynie, realizacji basso continuo i retoryki w muzyce baroku w Polsce i Francji. Od 1996r. jest dyrektorem artystycznym dorocznego Festiwalu Barokowego w Owernii (Francja), a od 2001r. jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu „Młodzi Artyści w Krakowie”; od 2001 roku jest prezesem Stowarzyszenia Promującego Młodych Artystów.

Izabela Szlachta-Dowgiałło – stopień magistra sztuki, specjalność skrzypce uzyskała w roku 2007 na Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie ad. Roberta Kabary. Swoje umiejętności skrzypcowe zarówno w grze solowej jak i kameralnej kształtowała pod kierunkiem między innymi Wandy Wiłkomirskiej, Kai Danczowskiej, Roberta Kabary, Antoniego Cofalika, Roberta Szredera, Georga Michela, Albrechta Breuningera, Jadwigi Kaliszewskiej czy Jean Pierre Menuge na Międzynarodowych Kursach Muzycznych, m. in. w Łańcucie, Fromborku, Włodawie, Żaganiu oraz Goch (Niemcy). Koncertowała w Niemczech, Francji, Belgii, Holandii, Turcji, Chorwacji, Szwajcarii, Słowenii, Serbii, Japonii, USA (Boston, Harvard) oraz Polsce, solo jak i w orkiestrach: Sinfonietta Cracovia, Quadriga Chamber Orchester, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej. W 2013 roku uzyskała stopień Doktora Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem prof. Mieczysława Szlezera. Aktualnie pracuje na stanowisku nauczyciela skrzypiec w Zespole Szkół Muzycznych im. I. J. Paderewskiego w Tarnowie, Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie oraz w Prywatnej Profesjonalnej Szkole Muzycznej im. A. Dębskiego w Krakowie.

Joanna Stasiak – absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie wiolonczeli dr Bar-bary Łypik-Sobaniec. Jako kameralistka i członek orkiestry realizowała wiele projektów, spektakli, nagrań i koncertów, sięgając zarówno do muzyki dawnej jak i współczesnej, występując w Polsce, Europie, Stanach Zjednoczonych, Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy Japonii. Współpracowała m.in. z Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie oraz Sinfonia Amabile w Lublinie. Od 1997 r. związana jest z Tarnowską Orkiestrą Kameralną. Brała udział w Kursach Mistrzowskich w Łańcucie oraz Junge Europa Philharmonie (Niemcy).