Światy gier i fantastyki | Dworek (pop)kultury
Od polskiej klasyki przez globalne nowości, od oldskulowych gier wideo po współczesną fantastykę, od magii w słowiańskim wydaniu po czarodziejskie uniwersa – zapraszamy na rozmowę z dr. Krzysztofem M. Majem o światach gier i fantastyki w ramach cyklu Dworek (pop)kultury. Widzimy się 10 lipca 2022 o 11:00 w Plenerze Dworku Białoprądnickiego.
Czy elfa może zagrać czarnoskóry aktor? Dlaczego elfy w popkulturze nie są kojarzone już z małym stworzeniami ze skrzydłami niczym z Nibylandii? Co do tego wszystkiego ma Tolkien?
Jak wyglądają współczesne narracje fantastyczne? Od kiedy sztuka stwarzania światów wychodzi coraz śmielej poza granice praktyki literackie? Czy nowości, na które czekamy, jak God of War Ragnarök czy Hogwarts Legacy, coś łączy?
Dlaczego pójście do muzeum albo do opery wartościujemy często bardziej niż granie? Czy istnieje różnica między kulturą (wyższą) a rozrywką? Czy eskapizm ogranicza się do fantastyki?
Niech te pytania będą zaproszeniem do rozmowy o światach gier i fantastyki razem z naszym gościem Kryzsztofem M. Majem. Widzimy się 10 lipca 2022 r. w Plenerze Dworku Białoprądnickiego.
Kim jest Krzysztof M. Maj?
Mówi o sobie: „Gram. Narzekam. Vloguję. Nie zawsze w tej kolejności”. My wiemy, że robi znacznie więcej. Krzysztof M. Maj to badacz humanistyki cyfrowej, popularyzator nauki, groznawca, teoretyk narracji fantastycznych i światotwórczych, youtuber. Możecie kojarzyć go z jego autorskiego kanału Krzysztof M. Maj oraz jako prowadzącego kanał AGH „Bunkier nauki”. Jest również autorem i współredaktorem kilku publikacji, m.in.: „Alotopii. Topografia światów fikcjonalnych” (2015), „Światotwórstwo w fantastyce” (2019) i „Dyskursy gier wideo” (2019).
">
Czym jest Dworek (pop)kultury?
To przestrzeń dla młodych, starszych, mniejszych, większych, przyjaciół, znajomych, dla Ciebie, w której możesz swobodnie porozmawiać o popkulturze w ekspercko-amatorskim gronie. Spotykamy się w jedną niedzielę w miesiącu w Plenerze Dworku Białoprądnickiego (ul. Papiernicza 2, Kraków). Będziemy gościć specjalistów i specjalistki, praktyków i praktyczki, ale też zwykłych ludzi, którzy (pop)kulturę mają w sercu. Nie obędzie się bez koca, leżaka, świeżych owoców czy gofrów. Nie zapomnij przynieść czegoś smacznego.
Po prostu przyjdź do Dworku Białoprądnickiego, rozsiądź się wygodnie na kocu albo w leżaku, zjedź śniadanie w plenerze i podyskutuj o popkulturze – serialach, filmach, grach, plakatach, nowościach wydawniczych, artystach i artystkach.
Wstęp wolny.
Koordynatorka projektu:
agata.kempa@dworek.eu
