Przeskocz do treści
O św. Faustynie
Inne

O św. Faustynie

Zapraszamy do wysłuchania niesamowitych historii, nieznanych faktów i poznania dokumentów o 259 dniach z życia Świętej Faustyny. Dniach ściśle związanych z historią Prądnika. Opowiedzą o tym Marzena i Marek Florkowscy – autorzy książki pt. „Święci nie zarażają. Siostra Faustyna – ostatnie lata życia”. Spotkanie odbędzie się w środę, 17 maja o godz. 18.00, Sala Kominkowa, ul. Papiernicza 2. Wstęp wolny.

Czy wiedzieliście, że ostatni okres życia św. Faustyny był związany z Prądnikiem? To tutaj – w dzisiejszym Szpitalu im. św. Jana Pawła, a ówczesnych Miejskich Zakładach Sanitarnych chora na gruźlicę zakonnica spędziła 259 dni. Podczas choroby, przebywając w tym miejscu doświadczyła wielu niezwykłych łask i napisała sporą część „Dzienniczka”.

Książka Marzeny i Marka Florkowskich to opowieść szczególna, bo oparta na nieznanych dotąd materiałach archiwalnych, bogato ilustrowana zdjęciami. Dowiadujemy się z niej m.in. że Siostra Faustyna bywała uparta gdy chciała iść do kapliczki, dyskutowała z lekarzem, w wolnych chwilach szydełkowała, cieszyła się z soku z malin i pomarańczy, zaprzyjaźniła się ze świeckimi pacjentami i.. narzekała na gadatliwość mężczyzn. Co istotne – pisała „Dzienniczek” i to w tym czasie powstały jego najważniejsze fragmenty.

Szczególne cenne dla czytelników są odkrycia dotyczące ówczesnego ordynatora szpitala na Prądniku – dr Adama Zylbera, który leczył Siostrę Faustynę i to właśnie on wypowiedział słowa „święci nie zarażają” zaczerpnięte do tytułu książki.

Publikacja jest pasjonującą historią Prądnika Białego, a wstęp do publikacji napisał Kardynał Franciszek Macharski, który z Prądnikiem był bardzo związany, między innymi dlatego, że mieszkał tutaj u Sióstr Albertynek.

Pozycja z pewnością będzie dla wielu osób, a szczególnie osób chorych wskazówką jak owocnie wykorzystać czas cierpienia i samotności.

Serdecznie zapraszamy!