Kalendarium wydarzeń
Jaśmin i zdechła ryba, czyli rok w Bombaju | Pociąg do podróży
01 gru czw, 19.00
Jaśmin i zdechła ryba, czyli rok w Bombaju | Pociąg do podróży
W królestwie zakręconego czasu | Spektakl Straży Miejskiej dla dzieci
03 gru sob, 9.00
W królestwie zakręconego czasu | Spektakl Straży Miejskiej dla dzieci
Koncert Fuzzy Birds | JAZZKULTURA poleca
03 gru sob, 19.00
Koncert Fuzzy Birds | JAZZKULTURA poleca
Świąteczny koncert mikołajkowy | Bobobrzmienia
04 gru nd, 11:00
Świąteczny koncert mikołajkowy | Bobobrzmienia
БАТЬКІВСЬКА ЗОНА | Ukraińska strefa rodzica
05 gru pon, 10.00
БАТЬКІВСЬКА ЗОНА | Ukraińska strefa rodzica
„Tyle drzwi” – spotkanie z poetą Antonim Dobrowolskim | SABAS
05 gru pon, 18.00
„Tyle drzwi” – spotkanie z poetą Antonim Dobrowolskim | SABAS
Mozil High VOLume | Koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza
05 gru pon, 18.30
Mozil High VOLume | Koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza
Boże Narodzenie z niemowlakiem | Sensoryka dla malucha
06 gru wt, 10.00
Boże Narodzenie z niemowlakiem | Sensoryka dla malucha
Uciec...Ale dokąd? | Wernisaż wystawy dyplomowej Nicole Lipińskiej
06 gru wt, 18.00
Uciec...Ale dokąd? | Wernisaż wystawy dyplomowej Nicole Lipińskiej
Koncert Daj Ognia | Dworek TV
06 gru wt, 19.00
Koncert Daj Ognia | Dworek TV
International Volunteer Day #beIntegrART Festival
08 gru czw, 17.00
International Volunteer Day #beIntegrART Festival
SUSTAIN DREAMS | Koncert fortepianowy Kamila Serefko
09 gru pt, 19.00
SUSTAIN DREAMS | Koncert fortepianowy Kamila Serefko
Kevin sam w Dworku | Świąteczny Dworek (pop)kultury
11 gru nd, 16.00
Kevin sam w Dworku | Świąteczny Dworek (pop)kultury
БАТЬКІВСЬКА ЗОНА | Ukraińska strefa rodzica
12 gru pon, 10.00
БАТЬКІВСЬКА ЗОНА | Ukraińska strefa rodzica
Spotkanie z pisarzem, reportażystą i fotografem Jakubem Ciećkiewiczem | SABAS
12 gru pon, 18.00
Spotkanie z pisarzem, reportażystą i fotografem Jakubem Ciećkiewiczem | SABAS
Dźwięki mis i gongów tybetańskich | Koncert Joanny Dziurzyńskiej
13 gru wt, 19.00
Dźwięki mis i gongów tybetańskich | Koncert Joanny Dziurzyńskiej
Adwent po francusku | Koncert Francois
15 gru czw, 18.00
Adwent po francusku | Koncert Francois
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru
Jazz Club Dworek.tv JazzKultura
Wstęp wolny

6. krakowskie spotkania podróżników | 15-lecie Kolosów w Dworku

Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” po raz kolejny będzie miejscem wyjątkowego wydarzenia – Krakowskich Spotkań Podróżników. Zapraszamy na 15-lecie kolosowych spotkań w dworku 5 i 6 listopada 2022 r.


WYDARzENIE NA FACEBOOKU


Impreza ta adresowana jest do szerokiego kręgu ludzi ciekawych świata, barwnych historii, mocnych wrażeń oraz oryginalnych filmów i zdjęć ze wszystkich kontynentów. Jej głównymi bohaterami są prawdziwi pasjonaci i poszukiwacze przygód: zarówno postaci już uznane i cenione w podróżniczym środowisku, jak i ich młodzi, zdolni następcy, globtroterzy również mający w swoim dorobku ambitne dokonania, nierzadko światowej rangi. Podczas Spotkań i jedni i drudzy podzielą się z publicznością swoimi opowieściami.


Program

sobota, 5 listopada 2022 r.

Wszystkie spotkania odbędą się w Sali Kominkowej Budynku Głównego (ul. Papiernicza 2, Kraków). Prowadzenie: Janusz Janowski

11.00–12.00

Maciej Tarasin, Wyprawy do „Kaplicy Sykstyńskiej Amazonii”

Chiribiquete to święte miejsce Indian zamieszkujących niegdyś obszar Północno-Zachodniej Amazonii. Ściany skalne na tym obszarze pokrywają niezwykłe, oniryczne malowidła sprzed tysięcy lat. W latach 2013–2019 Maciej Tarasin sześciokrotnie eksplorował te tereny w poszukiwaniu malowideł nie odkrytych wcześniej przez archeologów. Najpierw zatrzymany przez partyzantów z FARC, później ukąszony przez jadowitą żararakę. Co rok tam wracał.

Zimą 2018 roku wraz z Camilo Matapi spróbowali jeszcze raz od północy płynąc Rio Apaporis. Malowideł nie znaleźli, ale uratowali pancernika uwięzionego w szczelinie skalnej. Wiosną 2019 roku w trakcie eksploracji górnej Rio Mesay wraz z amerykańsko-kolumbijskim zespołem, Maciek wreszcie dotarł do wcześniej nieskatalogowanego stanowiska u podstawy samotnego tepui.


12.10–13.10

Agnieszka Dziadek, Norge på langs – 3000 km pieszo przez Norwegię

Ani rekordowa pokrywa śnieżna, ani najbardziej deszczowe lato od 100 lat nie przeszkodziły Agnieszce Dziadek w realizacji kolejnego długodystansowego projektu. W 104 dni przeszła wzdłuż Norwegię, najdłuższy kraj Europy, 3000 km ze skały Nesvarden na południu aż na północny kraniec kontynentu: cypel Knivskjelodden. Po drodze czekały ją liczne wyzwania: skaliste góry, bezkresne mokradła, pokonywanie w bród rzek i wreszcie problemy logistyczne.

Agnieszka Dziadek – laureatka Kolosa 2019 w kategorii wyczyn roku „za ukończenie trzyletniego projektu przejścia najsłynniejszych amerykańskich szlaków długodystansowych – Pacific Crest Trail, Appalachian Trail oraz Continental Divide Trail – i zdobycie tym samym „potrójnej korony”: The Triple Crown of Hiking”.Tylko ten wyczyn kosztował ją 382 dni marszu, z czego 133 dni w deszczu. Podczas jego realizacji przeszła 13 tys. km w 22 stanach, pokonała 811 km przewyższeń, wspięła się na 11 czterotysięczników.


13.20–14.20


Ewa Chwałko, Samotne przejście Łuku Karpat – mieszkańcy górskich pasm

Przejście Łuku Karpat, poprzez Rumunię, Ukrainę, Polskę i Słowację, nawet jeśli jest samotne i prowadzi nierzadko pustymi górami, wiąże się ze spotkaniami z ludźmi. Jej przygoda była pełna wspaniałych ludzi – mieszkańców Karpat. Opowieść o Łuku Karpat siłą rzeczy jest opowieścią o ludziach, którzy go zamieszkują.

Chodzenie po górach jest jej największą pozazawodową pasją. Pierwsza Polka i druga kobieta na świecie, która samotnie przeszłą Łuk Karpat. Nagrodzona wyróżnieniem Kolosy 2021 w kategorii Wyczyn.


14.30–15.00

Michał Ciszewski, Wyprawy jaskiniowe do Chin – podziemne rzeki i głębokie studnie gór Dalou Shanmai

Od 2012 roku polscy alpiniści jaskiniowi badają podziemny świat gór Dalou Shanmai znajdujących się w prowincjach Hubei i Chongqing w Chinach. Wyprawy jaskiniowe Polskiego Związku Alpinizmu kierowane przez Andrzeja Ciszewskiego działały w ponad 100 jaskiniach, w których udało się odkryć 59,9 km korytarzy. We wszystkich jaskiniach zostały wykonane pomiary oraz opracowana dokumentacja rysunkowa jaskiń.

Cykl siedmiu wypraw organizowanych w okresie jesiennym, w którym zagrożenie przyborami wody jest stosunkowo niskie pozwolił na dokonanie spektakularnych odkryć. System Jaskiniowy Luo Xi Tian Keng rozpoczyna się studnią o głębokości 320 m, której objętość szacowana jest na 3 miliony m3. To najobszerniejsza studnia odkryta w polskiej historii eksploracji jaskiń.


15.10–15.40

Andrzej Ciszewski, Michał Ciszewski, Lamprechtsofen – najgłębszy trawers jaskiniowy na świecie

Jaskinia Lamprechtsofen, położona w masywie Leoganger Steinberge w Austrii eksplorowana jest przez polskie wyprawy od 1973 roku. Eksploracja od górnych części masywu przyniosła kolejne połączenia z wyżej położonymi jaskiniami w latach 1990, 1995, 1998 oraz ostatnie w 2018 roku. Po trzecim połączeniu, Jaskinia Lamprechtsofen z deniwelacją 1632 m stała się najgłębszą na świecie. Ostatnie połączenie z jaskinią CL-3, po 45 latach polskiej eksploracji umocniło System Lamprechtsofen na pierwszej pozycji wśród najgłębszych trawersów jaskiniowych na świecie. Eksploracja wypraw Polskiego Związku Alpinizmu pod kierownictwem Andrzeja Ciszewskiego cały czas trwa.

Andrzej Ciszewski – laureat Super Kolosa 2009, Laureat Kolosa 1999 w kategorii Eksploracja jaskiń, wyróżniony (Kolosy 2001, 2002, 2003, 2004 2005, 2006, 2008, 2013, 2014 i 2015) w kategorii Eksploracja jaskiń.


16.00–17.00

Janusz Majer, Polacy w górach północnego Karakorum

W roku 2011 i 2012 roku, wraz z Krzysztofem Wielickim, pojechał do Hunzy. Były to wyprawy eksploracyjne. Jerzy Wala, korzystając z ich zdjęć, rozpoczął systematyczne opisywanie gór północnego Karakorum. W okresie kilkunastu lat, dzięki artykułom publikowanym w The American Alpine Journal i Japanise Alpine News, ich śladem, podążyło wiele międzynarodowych grup. Wiele polskich grup trekingowych i wypraw przyczyniło się do poznania tamtego rejonu. Jerzy Wala ukończył opisanie, wraz z wykonaniem kompletu map graniowych, całego obszary gór Północnego Karakorum – Ghujeram Mountains Group. Powstało 9 „zeszytów topograficznych” – opracowań, opisujących działalność alpinistyczną w tych górach. W prezentacji Janusz Majer przedstawi historię poznawania tych gór, koncentrując się na działalności Polaków.

Janusz Majer to alpinista, himalaista, podróżnik i biznesmen, współtwórca (wspólnie z Arturem Hajzerem) marek outdoorowych Alpinus i HiMountain, z wykształcenia hutnik (absolwent wydziału metalurgicznego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie). Zdobywca m.in. Noszaka i Broad Peaka oraz współautor pierwszego polskiego przejścia drogi The Nose na El Capitan w Yosemite. Szef programu Polski Himalaizm Zimowy w latach 2016-2020.


17.10–18.20

Marcin Jakub Korzonek, Rowerem przez najwyższe przełęcze świata

Marcin opowie o swoich dwóch wielkich rowerowych wyprawach. Będzie o samotnej rowerowej wyprawie jedną z najsłynniejszych dróg na świecie, ze Srinagaru do Leh oraz z Leh do Manali. Przejechał wtedy 1300 km przez indyjską część Himalajów zwanych Małym Tybetem. Pokonał 10 przełęczy o wysokości ponad 3000 m, z czego cztery mierzyły ponad 5000 m n.p.m. Wjechał na słynną przełęcz Khardong La (5360 m), która do niedawna była uznawana za najwyższą przejezdną przełęcz na świecie. W czasie spotkania dowiemy się też dlaczego ta niebezpieczna droga została utworzona przez indyjską armię, jest otwarta tylko kilka miesięcy w roku oraz jak się jeździ na rowerze gdy w powietrzu znajduje się tylko połowa tlenu.

Druga opowieść to relacja z samotnej wyprawy przez pustynię Atacama w Chile i próby pobicia rekordu świata w wysokości na jaką wjechał rowerzysta. W czasie 50 dni wyprawy Marcin zmagał się z przeciwnościami losu i przyrody: wiatrem, udarem słonecznym, kontuzją kolana co ostatecznie doprowadziło go do wizyty w szpitalu.

Dwukrotnie wyróżniony na Kolosach w Gdyni (2016 i 2020) „za niestrudzone wnoszenie wypraw rowerowych na coraz wyższy poziom”.


18.30–19.30

Joanna Pajkowska, Trzy razy jachtem dokoła świata – żeglarski Super Kolos

Żeglarka oceaniczna, żeglarstwo uprawia od czasów studenckich, przepłynęła 250 tysięcy mil morskich, trzykrotnie (dwukrotnie samotnie) opłynęła świat, ostatnio, w 2019 roku, dokonała tego bez zawijania do portów, jako pierwsza Polka.

Mieszkając w Anglii, pracowała jako ratownik morski. Będąc członkiem załogi statku ratowniczego, wielokrotnie brała udział w akcjach ratowania poszkodowanych na morzu. W przeszłości żeglowała również na wokółziemskiej etapowej trasie, a także w załogach dwuosobowych na trasie ze wschodu na zachód z Australii do Brazylii oraz z amerykańskiej Florydy do Słowenii. Ścigała się również, z dużymi sukcesami, w regatach przez Atlantyk OSTAR i TWOSTAR.

Joanna Pajkowska to laureatka Super Kolosa 2021 „za całokształt dokonań: wieloletnią karierę żeglarską, w tym trzykrotne samotne opłynięcie świata pod żaglami, konsekwentne spełnianie żeglarskich marzeń, promowanie żeglarstwa kobiecego”. Laureatka Kolosa za rok 2019 w kategorii Żeglarstwo „za samotny rejs dookoła świata klasyczną trasą wokół trzech przylądków bez zawijania do portów, przygotowany własnymi siłami, bez udziału sponsorów”.


19.40–20.40

Mateusz Wrazidło, Gujana – ogrody zaginionego świata

Inżynier ze Śląska od kilku lat wytrwale eksploruje Wyżynę Gujańską, realizując nietypową pasję, którą zaraził się jeszcze w dzieciństwie – zamiłowanie do roślin mięsożernych. W trakcie kilku wypraw do Ameryki Południowej, w których realizacji pomagali na miejscu rdzenni mieszkańcy Gujany, Wrazidło m.in. wspiął się na płaskowyż Waukauyengtipu i poprowadził pieszą ekspedycję pod północne klify Mount Roraima. Wyprawy zaowocowały odkryciami naukowymi, w tym opisaniem nowego gatunku storczyka Epidendrum katarun-yariku, któremu nazwę nadali członkowie plemienia Pemón Arekuna zamieszkujący pogranicze Gujany i Wenezueli.

Laureat Kolosa za rok 2021 w kategorii Podróże „za wrażliwość i empatię wobec lokalnej społeczności oraz wytrwałość i rzetelność podczas dokumentacji Tepui w Gujanie uwieńczonej publikacją badań naukowych”.


niedziela, 6 listopada 2022 r.

2. Zaduszkowe spotkania podróżnicze

Opowieści tych, co nie wrócili ze szlaku.

Zaprezentowane zostaną projekcje zarejestrowane podczas Kolosów w Gdyni. W niedzielę, 6 listopada 2022, cztery dni po Dniu Zadusznym, zapraszamy do Sali Teatralnej Dworku Białoprądnickiego na wspomnienia o podróżnikach, alpinistach i grotołazach, którzy odeszli...

Co roku na trudnych górskich drogach, w labiryntach podwodnych jaskiń, w falach rwących rzek, z rąk złoczyńców i od tropikalnych chorób giną ludzie, którzy pomimo ryzyka łączącego się z ich pasją, ruszyli tam, gdzie pchało i pragnienie odkrywania tego, co nieznane i niezbadane, by móc się tym potem podzielić z innymi.

Świadomi, że to, co ukochali, niejednokrotnie wiąże się z niebezpieczeństwem, wzorem swych wielkich poprzedników, Mallory’ego, Kukuczki czy Rutkiewicz, podjęli ambitne wyzwania eksploracyjne. I, tak jak oni, odeszli.

Wierzymy, że tam, gdzie są teraz, wolni od wszystkiego, co przyziemne, wędrują już bez ograniczeń.

Za to tu, na ziemi, pozostali ich bliscy, przyjaciele, znajomi i sympatycy. Ci, którzy tak chętnie słuchali kiedyś opowieści z ich wypraw. I to dla nich, w listopadowym klimacie Zaduszek, powtórzymy prelekcje zapisane w Gdyni podczas Kolosów. Prelekcje, których narratorami byli ci, co odeszli: Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Aleksander Doba, Celina Mróz i Jarek Frąckiewicz, Tomek Kowalski, Tomek Mackiewicz i Wojtek Kozub.

Po pokazach będzie też czas na osobiste wspomnienia i dyskusję.

Wszystkie pokazy odbędą się w Sali Teatralnej Oficyny Wschodniej (ul. Papiernicza 2, Kraków). Prowadzenie: Janusz Janowski


11.00–11.50

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz (1936-2021), Samotny rejs dookoła świata

Pokaz zarejestrowany w marcu 2009 roku podczas 11. OSPŻiA, niedługo po trzydziestej rocznicy rejsu, który na stałe zapisał się w historii polskiego i światowego żeglarstwa i nawet dziś, gdy kobiece żeglarstwo wyczynowe staje się coraz bardziej popularne, wciąż robi ogromne wrażenie. Zmarła w czerwcu 2021 roku kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, laureatka Super Kolosa i wieloletnia członkini Kapituły Kolosów, w latach 1976-1978 jako pierwsza na świecie kobieta samotnie opłynęła kulę ziemską. Żeglując na jachcie Mazurek, pokonała blisko 30 tys. mil morskich.

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, po długiej chorobie, odeszła 12 czerwca 2021 roku.


12.00–12.40

Aleksander Doba (1946-2021), On znów to zrobił! Trzecia Transatlantycka Wyprawa Kajakowa

Pokaz zarejestrowany w marcu 2018 roku podczas 20. OSPŻiA. To było zaledwie pięć lat temu. W maju 2017 roku Olek wyruszył spod latarni morskiej w Barnegat Light w New Jersey w swoją Trzecią Transatlantycką Wyprawę Kajakową, czyli samotną podróż kajakiem na wschód przez ocean. Za cel obrał Lizbonę, gdzie zamierzał dotrzeć na swoje 71. urodziny, ale trudności, na jakie napotkał na trasie, zmusiły go do zmiany kursu – ostatecznie do brzegów Europy przybił w Bretanii. W 110 dni przemierzył ponad 8000 km! Trzeci samotny trawers Atlantyku kajakiem – pierwszy z zachodu na wschód, po zimnych, północnych wodach – był zarazem najtrudniejszy. Olek przetrwał m.in. pięć sztormów o sile powyżej 8 stopni w skali Beauforta i zbliżył się do granicy swoich możliwości.

Laureat Super Kolosa 2011. Laureat Nagrody Specjalnej Kolosów (Kolosy 2014) i Kolosa w kategorii Wyczyn Roku (Kolosy 2017). Wyróżniony (Kolosy 2000 i 2009) w kategorii Wyczyn roku. Olek Doba zmarł 22 lutego 2021, podczas zejścia ze szczytu Kilimandżaro.


12.50–13.20

Jarosław Frąckiewicz, Celina Mróz, Jamuna i Ganges po polsku | Kolosy 2010

Kto ich poznał, nie mógł ich nie zapamiętać. Szczególnie Jarka. Dusza każdego towarzystwa, zawsze roześmiany, dzięki otwartości i pozytywnemu nastawieniu do życia potrafił przełamać niejedną barierę – kulturową, językową, wiekową. Do tego był świetnym, doświadczonym kajakarzem. Tak jak i Celina. 27 maja 2011 r. oboje zginęli, zamordowani na rzece Ukajali w Peru, dzień drogi kajakiem od miejscowości Atalaya, nieopodal osady Aririka. Ta zbrodnia wstrząsnęła środowiskiem podróżniczym w Polsce. My wracamy jednak nie do tamtych tragicznych wydarzeń, ale do jednej z ich najzabawniejszych kolosowych prezentacji: były niespodzianki, liczne „przenoski”, a w końcu nawet trąba powietrzna na Gangesie.


14.0014.30

Tomek Kowalski, O jeden szczyt do zwycięstwa | KOLOSY 2011

Zdobywca Nagrody im. Andrzeja Zawady towarzyszący jej grant przeznaczył na próbę wejścia na wszystkie pięć siedmiotysięczników byłego ZSRR w jednym sezonie i uzyskanie w ten sposób tytułu „Śnieżnej Pantery” w rekordowym czasie. Do tego, by poprawić rezultat Denisa Urubki i Siergieja Mołotowa (42 dni w 1999 r.), brakło mu naprawdę niewiele. W ciągu 28 dni, na przełomie lipca i sierpnia, wspiął się kolejno na Pik Lenina (7134 m), Pik Korzeniewskiej (7105 m), Pik Komunizma (7495 m) oraz Chan-Tengri (7010 m). Na koniec zostawił sobie Pik Pobiedy, czyli Szczyt Zwycięstwa (7439 m). Niestety – ze względu na pogodę (opady śniegu powyżej 5000 m) oraz stan lodowca Zwiedoczka po wyjątkowo ciepłym lecie, Kowalski uznał, że ryzyko samotnego ataku na wierzchołek jest zbyt duże.

Tomek Kowalski zginął w Karakorum marcu 2013 roku podczas zejścia z Broad Peaku, tuż po pierwszym w historii zimowym wejściu na ten ośmiotysięcznik.


14.40–15.10

Marek Klonowski, Tomek Mackiewicz, Nanga Dream | KOLOSY 2012

Co by nie napisać o tym przedsięwzięciu, i tak będzie za mało. Albo za dużo. Było epickie, niepodrabialne, sama esencja. Tak pisaliśmy o nim wtedy: „Od 3 lat dwóch laureatów Kolosa 2008 za wykonany w pionierskim stylu trawers najwyższego szczytu Kanady, Mount Logan, usiłuje wspiąć się zimą na wierzchołek Nanga Parbat (8126 m). Marek Klonowski i Tomasz Mackiewicz jeżdżą w Himalaje sami, nie korzystają z żadnego wsparcia instytucjonalnego, polegają tylko na sobie nawzajem. Mierząc się z owianym legendami ośmiotysięcznikiem, przekraczają wszelkie schematy. Co prawda wciąż nie udało im się stanąć na szczycie, ale czy ktokolwiek dokonał tego zimą na Nanga Parbat ? Podczas tamtej wyprawy Mackiewicz osiągnął wysokość 7400 m.

Tomek Mackiewicz zginął na Nanga Parbat zimą 2018 roku.


15.20–15.50

Wojciech Kozub, Dziewięć dni walki z zachodnią ścianą Asana – Kirgizja 2008

Celem krakowskiej wyprawy w Dolinę Kara Su w zachodniej części Kirgistanu było przejście klasyczne bardzo trudnej technicznie Aussie Free Route na Piku Asan (4230 m) - 1200m/VI 5.11d. Wojciech Kozub, Łukasz Depta, Andrzej Głuszek (laureaci Kolosa 2007 w kategorii Alpinizm) oraz Piotr Sztaba przez dziewięć dni zmagali się z trudnościami wspinaczkowymi, kapryśną pogodą i własnymi słabościami, ale w końcu stanęli na szczycie. Bez wcześniejszej znajomości trasy przeszli dwadzieścia jeden, spośród wszystkich dwudziestu pięciu, długości liny. Pozostałe odcinki nie były w pełni klasyczne. Prowadzący „odpadali” od ściany cztery razy.

6 lipca 2011 Wojtek Kozub zginął w lawinie kamiennej podczas zejścia drogą normalną z Mont Blanc. Miał 30 lat.


Imprezie towarzyszy wystawa upamiętniająca dwoje wybitnych, zmarłych w 2021 roku osób – kpt. Krystynę Chojnowską-Liskiewicz i Aleksandra Dobę. Oboje byli nie tylko wybitnymi w skali światowej podróżnikami, laureatami Super Kolosów, ale także przez lata współtworzyli gdyńską imprezę i mieli ogromny wpływ na jej charakter.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.


Spotkania kolosowe w Dworku Białoprądnickim

W listopadzie 2007 r. z inicjatywy Janusza Janowskiego (twórcy Kolosów) i Doroty Trembeckiej (CK Dworek Białoprądnicki) odbyły się w Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, I Spotkania Podróżników i Eksplorerów. Ta impreza doczekała się pięciu edycji , z których dwie ostanie pod zmienionym tytułem – Krakowskie Spotkania Podróżników. Celem projektu było propagowanie niekomercyjnej działalności eksploracyjnej oraz przybliżenie szerokiej publiczności polskich dokonań w poznawaniu, zdobywaniu i odkrywaniu świata.

W przeciągu minionych 15 lat zorganizowaliśmy wspólnie z Dworkiem pięć festiwali, dwie tematyczne dyskusje, dwa Letnie Spotkania z Podróżnikami, Zaduszkowe Spotkanie (odtworzenie opowieści tych, co nie wrócili ze szlaku) i ponad 60 indywidualnych spotkań z wybitnymi alpinistami, grotołazami, podróżnikami i żeglarzami – prelegentami i laureatami gdyńskich Kolosów.

W Dworku o swoich wyprawach, w przeciągu minionych 15 lat, opowiadali: alpiniści (Marian Bała, Kinga Baranowska, Leszek Cichy, Janusz Gołąb, Wojciech Kozub, Tomek Czapa Mackiewicz, Janusz Majer, Ryszard Pawłowski, Adama Pustelnik, Marcin Tomaszewski, Krzysztof Wielicki), grotołazi (Andrzej Ciszewski, Marek Lorczyk), kajakarze (Aleksander Doba, Piotr Chmieliński, Andrzej Piętowski), podróżnicy (Marek Kalmus, Kamila Kielar, Paweł Kilen, Piotr Strzeżysz, Łukasz Supergan), polarnicy (prof. Krzysztof Birkenmajer, Wojtek Moskal), żeglarze (Dominik Bac, Jacek Wacławski, Szymon Kuczyński), pilot szybowcowy, wielokrotny mistrz świata – Sebastian Kawa i wielu innych.


6. krakowskie spotkania podróżników | 15-lecie Kolosów w Dworku

Czytaj pozostałe aktualności

Wernisaż zbiorowej wystawy fotografii
Wernisaż zbiorowej wystawy fotografii
Wernisaż: 29 X 2022 r. o 18:00Wystawa: od 29 X do 29 XI 2022 r. Miejsce: Sala Złota, Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”Kuratorzy: Zbigniew Pytlik (YAP), Krzysztof Szlapa Koordynatorka:…
Wieczorne Wyciszenie | Koncert relaksacyjny
kobieta grająca na misach
IMPARA L`ITALIANO CON MARTA
IMPARA L`ITALIANO CON MARTA
Poznaj egzotyczne zwierzęta | Rodzinne warsztaty zoologiczne
Uwaga! Wszystkie bilety są sprzedane!
Poznaj egzotyczne zwierzęta | Rodzinne warsztaty zoologiczne
Listopadowa Strefa rodzca
Listopadowa Strefa rodzca
Spektakl dla dzieci i rodziców
Spektakl dla dzieci i rodziców
Koncert premierowy Late Night Poems
Koncert premierowy Late Night Poems
Wystawa studentów Uniwersytetu Rolniczego
OGRODY, KRAJOBRAZYWernisaż: 17 XI 2022 r. o 17.00Miejsce: Galeria Zajazd (Zajazd Kościuszkowski, ul. Białoprądnicka 3, Kraków)Opiekunki wystawy: dr Małgorzata Locher, dr Tatiana…
malarstwo impresjonistyczne, kwiaty, tytuł spotkania
Promocja książki poetyckiej Jana Strządały „Milczenie”
Promocja książki poetyckiej Jana Strządały „Milczenie”
Świąteczny koncert mikołajkowy dla dzieci i rodziców
Świąteczny koncert mikołajkowy dla dzieci i rodziców
Mikołajkowe przedstawienie dla przedszkoli i szkół
Mikołajkowe przedstawienie dla przedszkoli i szkół
Uwaga! Brak wolnych miejsc.
Spotkanie autorskie z Tomaszem Stawiszyńskim
Spotkanie autorskie z Tomaszem StawiszyńskimData: 29 listopada, wtorek, g. 18.00Miejsce: Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, ul. Papiernicza 2, KrakówWstęp wolny
Spotkanie autorskie z Tomaszem Stawiszyńskim
Wernisaż w Galerii Baszta
Wernisaż w Galerii Baszta
Instalacja site-specific „To czego nie ma ”Autorka: Małgorzata Sarnecka Kuratorka: Mariia Varlygina Miejsce: Galeria Baszta w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki (ul. Papiernicza 2,…
Dziady w interpretacji Przemka Sokoła
Dziady w interpretacji Przemka Sokoła
Koncert duetu Perforto
Koncert duetu Perforto
YaniKa | Koncert w nurcie neo soul, r'n'b i dream pop
YaniKa | Koncert w nurcie neo soul, r'n'b i dream pop
Fake newsy, teorie spiskowe a fakty |  Film, prezentacja książki i dyskusja
Fake newsy, teorie spiskowe a fakty | Film, prezentacja książki i dyskusja
Fake news, teorie spiskowe a faktyData: 24 listopada 2022 o 18.30Miejsce: Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki (ul. Papiernicza 2, Kraków) – Sala Teatralna Oficyna WschodniaOrganizatorzy:…
Powrót mis i gongów tybetańskich | Koncert Joanny Dziurzyńskiej
Powrót mis i gongów tybetańskich | Koncert Joanny Dziurzyńskiej
Weganizm w mediach – spotkanie przeniesione
Weganizm w mediach – spotkanie przeniesione
Z przyczyn od nas niezależnych spotkanie Weganizm w mediach w ramach cyklu Manifest wegański zostało przeniesione na styczeń 2023. Więcej informacji wkrótce.
Świąteczny Dworek (pop)kultury
Kevin sam w Dworku. Świąteczny Dworek (pop)kulturyTworzymy otwartą przestrzeń do dyskusji popkulturowych.Data: 11 grudnia 2022 o 16:00Miejsce: Jazz Club Dworek (ul. Papiernicza 2, Kraków)Wstęp…
Świąteczny Dworek (pop)kultury
БАТЬКІВСЬКА ЗОНА | Ukraińska strefa rodzica
БАТЬКІВСЬКА ЗОНА | Ukraińska strefa rodzica
Grudniowa strefa rodzica
Grudniowa strefa rodzica
Koncert Fuzzy Birds
Koncert Fuzzy Birds
Jaśmin i zdechła ryba, czyli rok w Bombaju | Pociąg do podróży
Jaśmin i zdechła ryba, czyli rok w Bombaju | Pociąg do podróży
Świętujemy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza #beIntegrART Festival
Świętujemy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza #beIntegrART Festival
International Volunteer Day #beIntegrART Festival8th Decmeber 202217.00–20.00CK Dworek Białoprądnicki (Papiernicza 2, Cracow)Free entrance
Koncert fortapianowy „Sustain Dreams”
Koncert fortapianowy „Sustain Dreams”
Mozil High VOLume | Koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza
Mozil High VOLume | Koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza
Mozil High VOLumeData: 5 grudnia 2022 o 18.30Miejsce: CK Dworek Białoprądnicki (ul. Papiernicza 2, Kraków) – Sala Kominkowa Budynek GłównyWstęp darmowy po okazaniu bezpłatnych…
Newsletter