Koncert duetu TANŌK
TANŌK – to duet dwóch dziewczyn z Polski i Ukrainy, które z dwóch różnych tradycji – słowiańskiego rytuału i free jazzu– kształtują spójną muzyczną opowieść. Zapraszamy na koncert 21 października 2022 o 19:00
Wstęp wolny
Słowo „tanok” z ukraińskiego oznacza taniec grupowy, który się tańczyło zazwyczaj w wiosnę, by zawołać odrodzoną moc natury i powodzenie na początku nowego roku. Występy TANŌK nie wyglądają jako zwykły koncert muzyczny, tylko właśnie jako święto natury, pełne ruchu, światła, śmiechu i gier.
Pierwszy program zespołu nazywa się PIEŚŃ LASU. Jest to suita improwizowana oparta na dramacie pisarki Łesi Ukrainki o tym samym tytule. PIEŚŃ LASU to historia miłosna między człowiekiem a stworzeniem mitologicznym, jednocześnie jest zbiorowym obrazem mitologii ukraińskiego Wołynia.
KATERYNA ZIABLIUK
Pianistka, wokalistka, improwizatorka, kompozytorka. Pochodząca z Kijowa artystka studiowała w Katowicach, Krakowie i Mediolanie. W swojej twórczości korzysta z języka współczesnego jazzu, ale równocześnie nie waha się sięgać po elementy muzyki tradycyjnej oraz eksplorować kulturowego dziedzictwa swojej ojczyzny.
W 2019 roku, bazując na poemacie Łesi Ukrainki nagrała z własnym triem improwizowaną suitę „Lisova Pisnya” („Pieśń lasu”). Na zaproszenie katowickiego JazzArt Festival w 2022 roku zreintrepretowała utwór w duecie z czołową polską wokalistką Natalią Kordiak. Występ dał początek projektowi TANŌK. W 2020 roku wydała solową płytę fortepianową “Live at the Enjoy Jazz Festival”, która dostała dobre recenzje w czartach Europe Jazz Network i All About Jazz. Kateryna współtworzy wielu projektów stałych i jednorazowych na zaproszenia festiwalów, m. in. z członkami Australian Art Orchestra, SonCe Trio, Lumpeks, Unleashed Cooperation, The Black Sea Songs i wielu innymi. Występowała też z Kamilą Drabek i Patrycją Wybrańczyk – członkiniami grupy O.N.E., zaliczanej do najciekawszych zjawisk polskiej sceny jazzowej ostatniej dekady. Na koncie ma liczne występy w całej Europie (w tym w Holandii, Niemczech i we Włoszech), które zintensyfikowała w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, z wyboru pełniąc rolę „Ambasadorki ukraińskiej kultury” w świecie zachodnim.
Ponadto jest współzałożycielką i redaktorką portalu meloport.com, gdzie ukazują się teksty jej autorstwa poświęcone muzyce improwizowanej.
NATALIA KORDIAK
Wokalistka, improwizatorka, kompozytorka. Artystka nominowana do nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej „FRYDERYK 2020” w kategorii FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU - JAZZ. Magister Sztuki Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz absolwentka „Bednarskiej” - Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie.
Artystka eksplorująca, mówiąca własnym językiem improwizacji. W muzyce ceni sobie autentyczność dialogu, bycie obecnym i tworzenie przestrzeni, w której zaciera się granica między rozumem, a szaleństwem, a rzeczywistość staje się abstrakcją. Jej głos, poza szeroko pojętym śpiewem, traktowany jest jako kolejny instrument, posługujący się różnorodnymi środkami wyrazu.
W 2018 roku założyła swój autorski zespół Natalia Kordiak Quintet, z którym wykonuje muzykę jazzową z elementami muzyki improwizowanej. Wspólnie z Alanem Wykpiszem, Mateuszem Kołakowskim, Przemysławem Chmielem i Grzegorzem Pałką tworzą muzyczne opowieści, których słucha się, a zarazem doświadcza. Debiutancki autorski album Natalia Kordiak Quintet - „BAJKA” został doceniony przez między narodowe media muzyczne i zaledwie po kilku miesiącach znalazł się na podsumowaniach najlepszych płyt jazzowych 2019 roku przez Jazz Forum Magazine oraz Polish.jazz.blogspot. Zdobywczyni Grand Prix - Voicingers 2018 - International Jazz Contest for Singing Musicians. Od 2022 roku współzałożycielka zespołu TANŌK, który współtworzy z ukraińską pianistką jazzową Kateryną Ziabliuk.
Koncertowała na wielu scenach muzycznych oraz festiwalach w Polsce (Jazz Juniors 2020, Poznań: Komeda Maraton 2020. Muzyka szeptów, Blue Note Poznań Competition, Tarnów Jazz Contest, Voicingers Festival, NOSPR, Filharmonia Narodowa, Spatif) oraz za granicą, między innymi w Danii, Czechach, Łotwie czy Anglii.
Przez wiele lat współpracowała z Filharmonią Narodową w Warszawie podczas edukacyjnych koncertów jazzowych dla dzieci i młodzieży. Jest również koordynatorką polskiej edycji festiwalu Voicingers w Żorach. W 2021 pracowała jako organizatorka międzynarodowego Jazzbus Showcase przy współpracy festiwalu Voicingers i słowackiej wytwórni Hevhetia.
Magister Sztuki Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz absolwentka „Bednarskiej” (Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie).
