Przeskocz do treści
Spotkanie autorskie z Tomaszem Stawiszyńskim
Inne

Spotkanie autorskie z Tomaszem Stawiszyńskim

Jak odnaleźć równowagę w czasach, gdy stabilność stała się towarem deficytowym? Gdzie szukać sensu, gdy zewsząd zalewają nas złe wiadomości? Jak myśleć racjonalnie w rozemocjonowanym świecie? Komu i czemu ufać, gdy w najlepsze trwa ogólnoświatowa wojna informacyjna, nadciąga kryzys ekonomiczny, a nasza planeta płonie?

Zapraszamy gorąco do Dworku Białoprądnickiego na spotkanie autorskie z Tomaszem Stawiszyńskim, filozofem i eseistą, autorem m.in. bestsellerowej Ucieczki od bezradności oraz najnowszej książki Reguły na czas chaosu, w której przypomina, że warunkiem sensownego, pożytecznego działania jest rozumienie.


WYDARZENIA NA FB

Czerpiąc z literatury filozoficznej i tekstów kultury pokazuje, jak poddawać refleksji odruchy serca, nie dać się uwieść manipulacjom oraz kultywować konflikt w sobie, zamiast przenosić go na zewnątrz. Najlepsze, co możemy teraz zrobić dla świata i siebie samych, to wziąć głęboki oddech i spojrzeć na rzeczywistość świeżym okiem – z dystansem, ale też dużą dozą wrażliwości.
Po spotkaniu rozmowa z publicznością i możliwość nabycia książek wraz z autografem autora.

Tomasz Stawiszyński

Tomasz Stawiszyński – filozof, eseista, autor m.in. bestsellerowych książek: Potyczki z Freudem (2013), Co robić przed końcem świata (2021), Ucieczka od bezradności (2021) oraz filozoficzno-przygodowej opowieści dla dzieci Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii (2022).

W Radiu TOK FM prowadzi m.in. Godzinę filozofów, Kwadrans filozofa oraz – wraz z Cvetą Dimitrovą – internetowy podcast Nasze wewnętrzne konflikty. Jest stałym felietonistą Tygodnika Powszechnego. Jego teksty i audycje można znaleźć na stronie www.stawiszynski.org, a rozmowy z ciekawymi gośćmi o sprawach najważniejszych w autorskim podcaście Skądinąd.

O książce Reguły na czas chaosu

Bogdan de Barbaro: Popełniłem błąd: książkę Stawiszyńskiego przeczytałem – nie potrafiłem inaczej – jednym tchem. A przecież jest w tych jego jedenastu radach taki ładunek refleksji, że zasługują na uważny i spokojny namysł. Parafrazując klasyka, filozofowie do tej pory jedynie interpretowali świat, idzie jednak o to, by pomagać ludziom sensownie żyć. I chociaż ta książka nie uśmierzy natychmiast wszystkich bolączek, to podpowiada, jak nie poddawać się otaczającemu nas chaosowi i jak sobie twórczo z nim radzić. Refleksje Stawiszyńskiego trafiają w punkt: pomagają rozumieć, co się dzieje wokół nas, i podpowiadają, jak nie wpadać w pułapki osobistej bylejakości.

Aleksandra Przegalińska: To, że kolejna książka Tomasza Stawiszyńskiego będzie erudycyjnym wywodem na najwyższym poziomie, było zdecydowanie do przewidzenia. Ale Reguły na czas chaosu, będące swoistym antyporadnikiem na czasy VUCA, to także niezwykle szczera i otwarta propozycja dla wszystkich, którzy niekoniecznie szukają instrukcji obsługi do dzisiejszego powikłanego świata, a raczej nie ustępują we wnikliwym przyglądaniu się jego paradoksom.

Marian Turski: W czasach zarazy, chaosu, wojennej agresji ludzie poszukują porady i opieki u autokratów, u osób duchownych, u filozofów. Autokraci oraz duchowni wymagają postawy biernej – podporządkowania się nakazom bądź skupienia na modlitwie. Tomasz Stawiszyński jest filozofem – wzywa zatem do postawy czynnej: doradza jak postępować, jakich dokonywać wyborów, jak nie poddawać się biernie obiegowym ideom, jak nie przyzwalać, by tobą manipulowano. Słowem: doradza, jak żyć. Używając rozumu, posługując się refleksją.