Przeskocz do treści
obiekt artystyczny
Inne

Wystawa i performans w galerii Baszta

Zapraszamy serdecznie do Baszty na wernisaż projektu performatywno-wystawienniczego pt. „Przed wejściem wspomnij”, autorstwa Elizy Mamardaszwili.

Wystawa otwiera cykl kuratorski pt. „Przedziały nieobecności” pod opieką Marii Varlyginy, poświęcony produkowaniu wiedzy przez zapomnienie i wspomnienie.

W trakcie otwarcia wystawy Eliza Mamardaszwili wykona performans. Zapraszamy do udziału i wspólnego przeżywania tego wydarzenia z artystką.

O dyptyku kuratorskim

Projekt „Przedziały nieobecności” powstał w oparciu o koncepcję Alaidy Assman o naturze pamięci, jako oscylowaniu pomiędzy obecnością a nieobecnością <…>.

Dynamika myślenia istnieje na dwoistym procesie ogniskowania/rozostrzenia, w którym postać i tło nieustannie się zmieniają, a „nieobecność”, „cisza” i „cień” tworzą znaczenia tego, co leży na powierzchni i znajduje się w świetle. Interwały nieobecności – czas poprzedzający skupienie uwagi i czas trwający po. W ramach dyptyku zaprezentowane zostaną prace artystek: ukraińskej i polskiej, poświęcone roli rozostrzenia w tworzeniu sensów.

O wystawie „Przed wejściem wspomnij”

Posłuchajmy głosu artystki:

Historia, która przydarzyła mi się w Gruzji, stała się podstawą moich przemyśleń na temat zapominania i zapomnienia. Moja ciocia Zhuzhuna miała 10 krów. Pewnego dnia zniknęła jedna z nich – Lamazi ლამაზი (piękna), która była w ciąży. Przez trzy dni szukaliśmy zagubionej krowy. Każdego wieczoru wsiadaliśmy do samochodu i przeszukiwaliśmy całą Mischetię.

Mistycyzm, który ukształtował się w poszukiwaniach, odsłonił dla mnie ranę wszystkiego, co zostało przeze mnie utracone. Moja rana wszystkiego zapomnianego. Dzwonek, który Lamaza nosiła na szyi, jako znak obecności i istnienia, nie pomógł jej odnaleźć siebie. Zapomniała o czynnościach, które wykonywała na co dzień, zapomniała skąd pochodzi. Coś nie pozwalało jej pamiętać o swoim domu, jego ścianach. Nie rozpoznała swojego domu. Przed wejściem zapomniała, pomyliła się…

Eliza Mamardaszwili

Eliza Mamardaszwili to ukraińska artystka interdyscyplinarna pochodzenia gruzińskiego. Zajmuje się performansem, instalacją, grafiką, malarstwem i fotografią wernakularną. Bada tematykę ziemi i kultury, pamięci i tożsamości.

Mariia Varlygina

Mariia Varlygina to kuratorka, fotografka, autorka tekstów o sztuce ukraińskiej. Interesuje się językiem wizualnym oraz rolą fotografii w sztuce interdyscyplinarnej. W swoich projektach wykorzystuje przedmioty codziennego użytku i rutynę jako symptomy egzystencjalnych sprzeczności i ciemnych plam życia.