Przeskocz do treści
plakat promocyjny: napis CHWILA. Bardzo długi czas na szaro-białym tle
Inne

CHWILA. Bardzo długi czas

Zapraszamy na wernisaż zbiorowej wystawy ukraińskiej sztuki współczesnej zatytułowanej „Chwila. Bardzo długi czas” 6 sierpnia 2022 o 18:00. Wystawie będą też towarzyszyć dwa artist talki: 18 sierpnia o 19:00 zapraszamy na rozmowę z artystką Victorią Likholyot, a 25 sierpnia o 19:00 z artystą Igorem Chekachkovem.

Głównym motywem wystawy są doświadczenia cywilów w czasie trwającej wojny w Ukrainie. Projekty artystów opowiadają ich osobiste historie oraz historie tych, których spotkali w tym trudnym czasie. Zaproszeni artyści sztuk wizualnych zaprezentują swoje prace, używając różnorodnych mediów, tj. fotografia, instalacja, obiekt i grafika.

Koncepcja

Czas to niby nieskończone tsunami. Olbrzymia fala, która pochwyciła świat ludzi i niesie go do przodu – do Niepewności.

24 lutego miliony ludzi trafili do nowej rzeczywistości, która odcięła ich plany i przyzwyczajania. Chaos pierwszych tygodni wojny obrócił się nowym ciężkim doświadczeniem. Od tamtego czasu ludzie są zmuszeni budować nowe życie w rytmie, który jest podyktowany zagrożeniem śmierci, ryzykami, stratą mieszkania, pracy. Napięcie emocjonalne z jednej strony oraz wyczerpanie z drugiej, nie pozwalają całkiem uświadomić wszystko, co się dzieje, a przecież siły, żeby dalej żyć są potrzebne już teraz.

Ciągłość – to cecha rzeczywistości, która nie jest jeszcze ułożona w żadnej narracji. Ciągłość bycia – to znaczy przeżywać dzień po dniu, tracić i odnajdywać źródła siły, być uczestnikiem i świadkiem okropnych i jasnych chwil. Wojna określiła nową przestrzeń czasową.

W języku ukraińskim хвиля [chwyla] jest wieloznacznym słowem, które oznacza i falę wodną, i strumienie światła, dźwięków, zapachów. W języku polskim podobne za brzmieniem słowo chwila oznacza moment, bardzo krótki odcinek czasu. Kontrapunkt wizerunków w dwóch językach – coś ciągłego, i coś chwilowego – wyraża uczucia obywatela w rzeczywistości wojennej.

Bezpieczeństwo wygląda na złudzenie, a powietrze jest przesiąknięte zagrożeniem. Ono przecieka na zewnątrz, wypełnia całą pierś człowiekowi i patrzy jego oczyma na zniekształcony świat dookoła. Poświadczamy artefakty ubiegłego życia, które są wciągnięte w fale nowej rzeczywistości.

Chwila to bardzo długi czas.

Artystki i artyści

Mariia Varlygina

Fotografka, redaktorka i autorka tekstów o sztuce ukraińskiej. Interesuje się językiem fotografii oraz rolą fotografii w sztuce interdyscyplinarnej. W swoich projektach wykorzystuje przedmioty codziennego użytku i rutynę jako symptomy egzystencjalnych sprzeczności i ciemnych plam życia.

Victoria Likholyot

Głównymi mediami w praktyce artystycznej Victorii Likholyot są fotografia i zdjęcia. Obszarem zainteresowań artystki jest spokojne życie w ukrytych przestrzeniach świata zewnętrznego, wewnętrznego i symbolicznego, ukazane w optyce kobiecego spojrzenia i oparte na osobistym doświadczeniu. Wśród tematów poruszanych przez artystę są pamięć i czas, śmierć i relacje.

Igor Chekachkov

Igor Chekackov zaczynał swoją drogę jako fotoreporter w 2008 roku, ukazując szeroki wachlarz kulturowo-masowych i sportowych przedsięwzięć. Niustanne poszukiwania i eksperymenty doprowadziły autora do dziedziny fotografii artystycznej, którą bada dotychczas. Granice pomiędzy publiczną a osobistą przestrzenią są głównym akcentem dla autora dzisiaj.

Lilya Petrova

Głównym zainteresowaniem i polem działalności artystki jest grafika. Za pomocą tego narzędzia, plastycznych obrazów, autorka doświadcza wydarzeń życiowych, tworząc absurdalny kontekst, w którym pojawiają się dziwne stwory-archetypy z swoimi/jej problemami, odkryciami, szczęściem i żalem. Zajmuje się grafiką na papierze, formatem książkowym, ceramiką i haftem.

Vladislav Yudin

Rzeźbiarz, od kilku lat zajmuje się ceramiką. Konstruuje mechaniczne zabawki gliniane i duże rzeźby ceramiczne. Uczy rzeźby i ceramiki, od kilku lat pracuje z osobami niewidomymi, jest współkuratorem projektu „Rzeźbienie dotykiem”. Głównym tematem, z którym pracuje autor, jest wewnętrzna przemiana człowieka poprzez bodźce zewnętrzne, poszukiwanie przejawów życia duchowego w wymiarze fizycznym.

Maryna Chorna

Głównym medium twórczości jest fotografia. W swojej praktyce sięga po gatunki portretu i dziennika wizualnego. Bada prostotę codzienności, chwilę jako atom codzienności i jej wartość we wspólnym tworzeniu różnych rzeczywistości.

Harmonogram

Wystawa będzie czynna od 6 do 21 sierpnia 2022 r. w Galerii Zajazdu Kościuszkowskiego (ul. Białoprądnicka 3, Kraków).

Wydarzenia towarzyszące

Wernisaż i oprowadzanie kuratorskie: 6 sierpnia 2022 o 18:00 ➔ więcej informacji

Rozmowa z artystką z Victorią Likholyot: 18 sierpnia 2022 o 19:00

Rozmowa z artystą z Igorem Chekachkovem: 25 sierpnia 2022 o 19:00

Finisaż wystawy: 3 września 2022 o 18:00

Partnerzy wystawy

Partnerami wystawy są: Krakowskie Forum Kultury, Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, Fundacja Muzeum Komiksu, Stowarzyszenie FestivALT, Chekachkov Photo Academy.

Wystawa jest organizowana w partnerstwie z Krakowskim Forum Kultury, które jest głównym operatorem projektu „Program wsparcia dla ukraińskich twórców i twórczyń” wspierającego artystów z Ukrainy na terenie Miasta Krakowa.

Wystawa jest częścią cyklu wystaw „Fight With Art”, realizowanych od marca 2022 roku w Krakowie.