Przeskocz do treści
Doktór Murek
Inne

Doktór Murek

W najbliższą sobotę 4 sierpnia o godz. 21.00, zapraszamy na drugą edycję wspólnego wieczornego seansu na świeżym powietrzu. Obejrzymy film z dawnych lat, tym razem będzie to dramat obyczajowy z 1939 roku „Doktór Murek”.
Scenariusz do tego filmu powstał na kanwie powieści Tadeusza Dołęgi – Mostowicza „Dr Murek zredukowany” i „Drugie życie doktora Murka”. Należą one do najciekawszych w bogatym dorobku Mostowicza, głównie ze względu na śmiałą krytykę niektórych, współczesnych autorowi mechanizmów społecznych. Główny bohater filmu, tytułowy doktor Murek, w wyniku intryg traci posadę w prowincjonalnym magistracie. Postanawia wyjechać do Warszawy. W stolicy zarabia na życie wywożąc śmieci. Okoliczności sprawiają, że nawiązuje kontakt z miejscowym półświatkiem. Kochanka herszta bandy zakochuje się w Murku, lecz ten kocha inną kobietę.
Mimo upływu lat fabuła filmu jest ciągle aktualna, prowokuje do przemyśleń i jest źródłem wielu refleksji.
Wstęp na wydarzenie jest całkowicie darmowy.
4 sierpnia, godz. 21.00
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki Plener
Projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.