
EKOMUZEUM PRĄDNIKA – PODCASTY | Jan Haller – odc. II
W kolejnym odcinku podcastu Ekomuzeum Prądnika opowiemy o wyjątkowym mieszkańcu Krakowa, którego działalność zmieniła bieg polskiej kultury i gospodarki. Jan Haller, wizjoner i przedsiębiorca, był właścicielem papierni w młynie dymnym na Prądniku oraz pionierskiej drukarni, która przyniosła Polsce nie tylko pierwsze drukowane książki, ale także ogromny rozwój edukacji i piśmiennictwa.
Zapraszam Was na spacer w okolice dawnego młyna Hallera, dziś już nieistniejącego, ale wciąż obecnego w historii tego miejsca. Warto zatrzymać się w pobliżu Domu Kultury przy alei 29 Listopada i wsłuchać się w opowieść o człowieku, który zrewolucjonizował polski przemysł wydawniczy, a jego historia ze szpiegostwem w tle wydaje się zaskakująco współczesna.
Podcast sfinansowany ze środków Rady Dzielnicy III Prądnik Czerwony
Produkcja: Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
Scenariusz: Zofia Ozaist-Zgodzińska
Współpraca: Rada Dzielnicy IV Prądnik Biały
Czyta: Dorota Halberda
O projekcie
Od początku marca możemy wspólnie odkrywać niezwykłe postaci, miejsca i wciągające historie związane z krakowskim Prądnikiem. W ramach projektu Ekomuzeum Prądnika na kanale You Tube Dworku Białoprądnickiego udostępniamy Wam kolejno serię 10 podcastów.
W każdym z odcinków prezentujemy opowieść o jednej wyjątkowej osobie i jednym miejscu. Poznamy twórczość i działalność naszych bohaterów zastanowimy się, czemu zostali zapamiętani, a także zauważymy miejsca na Prądniku, które były dla nich ważne. Razem przenosimy się w świat inspiracji, kultury i dziedzictwa, które kształtowały północną część Krakowa.
Naszym celem jest nie tylko przedstawienie historii tych niezwykłych osób, ale także zaproszenie Was do odkrywania ich śladów w przestrzeni Prądnika – w architekturze, przyrodzie lub miejscach, które mijamy codziennie. Możecie słuchać nas w plenerze – spacerując po północy Krakowa – albo w domowym zaciszu, dając się porwać opowieści.
Autorką projektu Ekomuzeum Prądnika oraz podcastów jest współpracująca z nami od kilku lat historyczka sztuki, literaturoznawczyni, popularyzatorka nauki Zofia Ozaist-Zgodzińska.