Przeskocz do treści
II Festiwal Emanacje
Inne

II Festiwal Emanacje

W najbliższy piątek (15 sierpnia) Dworek Białoprądnicki, będzie gospodarzem jednego z koncertów w ramach II Festiwalu Emanacje organizowanego przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Dwoje młodych, wybitnie uzdolnionych muzyków – Maria Sławek i Piotr Różański zaprezentują koncert na skrzypce i fortepian. Zapraszamy o godzinie 18:00.

Maria Sławek i Piotr Różański występują wspólnie od roku 2007. W 2012 roku ukazała się debiutancka płyta duetu z sonatami R.Schumanna i S. Prokofiewa nagrana dla Agencji Koncertowo-Wydawniczej „Castello”. W 2013 roku, wraz Polską Orkiestrą Radiową pod dyr. Marka Mosia, muzycy wzięli udział w prawykonaniu utworu Anny Zawadzkiej – Gołosz: „Spettro”, którego rejestracja fonograficzna znalazła się na płycie poświęconej twórczości kompozytorki, wydanej przez Polskie Radio.

Maria SławekMaria Sławek jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Wiesława Kwaśnego oraz Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu pod kierownictwem Dory Schwarzberg. Współpracowała z wieloma uznanymi zespołami orkiestrowymi, m.in. „The Orchestra of life” Nigela Kennedy’ego, Elbląską Orkiestra Kameralną, CORda Cracovia. W latach 2003-2006 była podopieczną Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. W 2009 była stypendystką fundacji „Sapere Auso”, w 2010 i 2013 – stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2011 otrzymała stypendium Prezydenta Miasta Krakowa dla Młodych Twórców Kultury oraz stypendium Fundacji „Grazella”. Jest także laureatką nagrody The Georg Solti Foudation.

Piotr RóżańskiPiotr Różański nauke gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat, jest absolwentem klas fortpianu i kameralistyki krakowskiej Akademii Muzycznej. Jest laureatem licznych konkursów pianistycznych, zarówno ogólnopolskich jak i międzynarodowych. Koncertował w Polsce, USA, Szwajcarii i w Niemczech. W 2007 roku na zaproszenie Amerykańskiego Towarzystwa Chopinowskiego wystąpił z recitalami solowymi w sześciu miastach USA, wystąpił z orkiestrą Filharmonii Krakowskiej na koncercie Młodych Talentów, koncertował w Żelazowej Woli w dworku Chopina, wystąpił na koncercie otwierającym sezon 2007/2008 w Filharmonii Koszalińskiej oraz dał solowe recitale w Darmstadt i w Monachium gdzie wystąpił w ramach cyklu ”Winners & Masters”. W sierpniu 2008 debiutował w Sali kameralnej Filharmonii Narodowej na festiwalu „Chopin i jego Europa” w Warszawie. W sierpniu 2009 zadebiutował na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju. W roku 2010 i 2011 koncertował m. in. w Stuttgarcie, Duesseldorfie, Bonn, Heilbronn, Hamburgu, Kolonii. W 2012 roku dał recital podczas Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Krakowie.

Podczas koncertu usłyszymy:

G. Mahler – Adagietto z V symfonii ( transkrypcja na skrzypce i fortepian)
R. Schumann – II sonata d-moll op.121 na skrzypce i fortepian

***

M. Wajnberg – Sonatina op.46
P. Czajkowski – Walc-Scherzo
F. Schubert – Rondo brilliante h-moll na skrzypce i fortepian D895