Przeskocz do treści
II Festiwal Małej Literatury - webinary dla nauczycieli
Inne

II Festiwal Małej Literatury – webinary dla nauczycieli

II Festiwal Małej Literatury, któy odbędzie się w dniach 3-9 października, to nie tylko spotkania dedykowane dzieciom. To także wydarzenie, które popularyzuje właściwe formy pracy z dziećmi na podstawie książek wrażliwych, czyli tych poruszające tematy trudne. To zarówno emocje dziecka, które nie zawsze właściwie rozumiemy i przez to nie potrafimy właściwie mu pomóc w poradzeniu sobie z nimi, jak i problemy większe, dotyczące sytuacji ze świata dorosłych rzutujących na świat dziecka, inności, różnorodności, itp.

Podczas webinarów realizowanych we współpracy z Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli, nasi prelegenci podpowiedzą najlepsze praktyki. Informacje o zapisach dostępne niebawem.

Spotkanie pierwsze
3.10.2022, godz. 17.00

Książka na receptę. O wykorzystaniu wrażliwych bajek.
Z Wandą Matras-Mastalerz rozmawia Anna Machacz

O terapeutycznej roli książek, o tym, czy powinny być przepisywane na receptę oraz gdzie szukać i jak z nimi pracować, porozmawiamy z Wandą Matras-Mastelarz, autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu terapeutycznej funkcji książki, biblioterapii, pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, technik pracy umysłowej oraz edukacji medialnej i czytelniczej.

Spotkanie drugie
5.10.2022, godz. 17.00

Musimy być tacy sami? Rozmowy o wysokiej wrażliwości z dziećmi.
„Księżniczka Mimoza”. Premiera książki: Festiwal Małej Literatury 2022

Autorka: Jovanka Tomaszewska,
Rozmawia: Anna Machacz

Zanim Elaine N. Aron wprowadziła pojęcie osoby wysoko wrażliwiej, wiele osób oceniane było jako „wydziwiające’, „robiące z igły widły” czy płaczliwe. Dziś wiemy, że osoby wysoko wrażliwe (WWO) odznaczają się większą reaktywnością emocjonalną, fizyczną i sensoryczną i co za tym idzie, nie są zaburzone psychicznie.

Zatem, gdy jest dla nas za głośno, za szybko, za dużo, za ciepło, za zimno… to, czy trzeba nas „naprawiać”? O wysokiej wrażliwości, nowej książce, o tym jak ją wykorzystać na zajęciach z dziećmi porozmawiają autorka „Księżniczki Mimozy” Jovanka Tomaszewska oraz Anna Machacz.

Spotkanie drugie
7.10.2022, godz. 17.00

Czy można przytulić lęk? Rozmowy o trudnych emocjach z dziećmi.

„Różnimy się skrzydłami. Wrażliwość jest siłą”
Autorki: Anna Machacz, Magdalena Żukowska-Bąk
Rozmawia: psycholog Daria Każmierczyk-Romańczyk

Bajki terapeutyczne mają moce. Mogą być balsamem dającym nadzieję. O tym oraz o oswajaniu lęków, nie tylko tych wojennych, o odnajdywaniu się w nowym środowisku, o stygmatyzacji społecznej, samotności oraz o tym jak pracować na zajęciach z bajkami „Różnimy się skrzydłami. Wrażliwość jest siłą” porozmawiają psycholożka Daria Każmierczyk-Romańczyk oraz autorki bajek na Machacz i Magdalena Żukowska-Bąk.

Książka wydana została w dwóch językach – po polsku oraz ukraińsku, by była wsparciem w chwilach smutku, rozgoryczenia, ale też budowania nowej rzeczywistości.

Więcej o Festiwalu Małej Literatury na stronie: www.fml.dworek.eu