Przeskocz do treści
JAZZKULTURA poleca: Koncert Idy Zalewskiej i Kuby Płużka
Inne

JAZZKULTURA poleca: Koncert Idy Zalewskiej i Kuby Płużka

W kolejnej odsłonie cyklu JAZZKULTURA poleca wystąpią Ida Zalewska i Kuba Płużek. Repertuar zaplanowany na 4 marca 2023 to przede wszystkim utwory pochodzące z najnowszej płyty duetu „Lush Life”. Oprócz klimatycznych ballad pojawią się również energetyczne bluesy i swingi. Koncert rozpocznie się o 19.00.

Wstęp wolny

Ida Zalewska

Ma na swoim koncie dwa albumy: „As Sung by Billie Holiday”(Fonografika), na którym śpiewa swoje interpretacje utworów legendarnej Lady Day oraz wydaną przez słowacką Hevhetię, autorską płytę „Storytelling”, zawierającą kompozycje Kuby Płużka, Jerzego Małka i Bogdana Hołowni, do których Ida napisała teksty w języku polskim i angielskim. We wrześniu 2021 r., nakładem wydawnictwa Hevhetia, ukaże się trzecia płyta artystki, „Lush Life”, nagrana w duo z pianistą Kubą Płużkiem – swoiste podsumowanie wieloletniej współpracy muzycznej. Ida Zalewska występowała na wielu festiwalach bluesowych i jazzowych: Rawa Blues, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Jimiway, Jazz w Ruinach, Tarnogórskie spotkania jazzowe, Jazzbląg, Cracow Jazz Festival, Gulf Jazz Festival w Dubaju, Kuwejcie i Bahrajnie i innych. Miała okazję śpiewać z Gustaw Brom Czech Big Band na koncercie dla Czeskiego Radia, oraz z Big Bandem Uniwersytetu Zielonogórskiego na festiwalu Green Town of jazz. W entuzjastycznej recenzji jej debiutanckiej płyty, Maciej Nowotny z Polish Jazz napisał: „Unlikeanyother in Poland thisvoiceisdeep, low, sultry (…) I am happy to announce now, ladies and gentleman, the birth of an accomplished jazz singer!”.

Kuba Płużek

Jeden z najbardziej utalentowanych i kreatywnych instrumentalistów polskiej sceny muzycznej. Twórczo konsekwentny i bezkompromisowy. Wirtuoz i wizjoner odważnie eksplorujący świat dźwięków i granice harmonii. Współtworzy wiele nieszablonowych i ważnych zespołów i projektów, dla których nierzadko pisze muzykę. Kuba Płużek nagrał ponad dwadzieścia płyt, z czego cztery firmuje swoim nazwiskiem; trzy w kwartecie, nagrane w składzie: Kuba Płużek (p), Marek Pospieszalski (sax), Max Mucha (db), Dawid Fortuna (dr) – ‘First Album’ (2014), ‘Froots’ (2017), ‘Cereationism’ (2018) oraz płytę solową ‘Elevensongs’ (2015). 26 lutego 2021 odbyła się premiera drugiego, nagranego w londyńskim Snap Studios, albumu solowego Płużka 'Book of Resonace’ (Audio Cave). Jedną z głównych ról pełni na niej rezonator magnetyczny, który poszerza możliwości wykonawcze i brzmieniowe fortepianu. Finalista Montreux Piano Competition, nominowany do nagrody Fryderyk 2015, zwycięzca i finalista najważniejszych polskich oraz międzynarodowych konkursów jazzowych. Współpracował i występował m.in. z Januszem Muniakiem, Zbigniewem Wegehauptem Arkiem Skolikiem, Wayne Dockery, Michałem Urbaniakiem, Gregiem Osby, Nigelem Kennedym, Maciejem Sikałą, Bronisławem Suchankiem.