Przeskocz do treści
Na tle chmur widzimy logotyp Kolosów, nazwę wydarzenia 7. krakowskie spotkania podróżników oraz osobę z plecakiem podskakującą.
Spotkanie

Już w ten weekend! 7. Krakowskie Spotkania Podróżników

Już w ten weekend Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” już po raz siódmy stanie się miejscem wyjątkowego wydarzenia – Krakowskich Spotkań Podróżników. W tym roku po raz pierwszy odbędą się one pod marką Kolosów, jako oficjalny prolog do marcowego finału w Gdyni. Ciekawi świata ludzie, barwne opowieści, mocne wrażenia, oryginalne filmy i zdjęcia ze wszystkich kontynentów tylko u nas od 17 do 19 listopada 2023 roku. Wstęp wolny.

Program:

Piątek, 17 listopada 2023

17.00-18.50   Godspeed, Los Polacos!

Obsypany nagrodami film dokumentalny o wyprawie Canoandes’79, podczas której ekipa studentów z Polski, jako pierwsza na świecie, pokonała kajakami uznawany za najgłębszy kanion na Ziemi – Kanion Colca w Peru. W wyprawie wzięli udział: Andrzej Piętowski (kierownik), Jacek Bogucki, Zbigniew Bzdak, Piotr Chmieliński, Stefan Danielski, Krzysztof Kraśniewski i Jerzy Majcherczyk. „Godspeed, los Polacos!” pokazuje nie tylko podróż po rzekach obu Ameryk, ale także polityczne tło wyprawy i późniejsze losy kajakarzy, którzy aktywnie zamanifestowali swój sprzeciw wobec poczynań ówczesnych władz polskich. Film jest dziełem amerykańskich twórców o polskich korzeniach: Adama Nawrota i Soni Szczęsnej.

Grupa kajakowa Canoandes ’79 została w 2001 roku w Krakowie nagrodzona Super Kolosem „za zdobycie dziewiczego kanionu rzeki Colca w Peru w 20. rocznicę wydarzenia”. Po filmie, na pytania  publiczności, będzie odpowiadał uczestnik tamtej wyprawy – Andrzej Piętowski.


OPOWIEŚCI TYCH, KTÓRZY ODESZLI …
Prelekcje zarejestrowane na Kolosach w Gdyni

19.00-19.50   Anna Czerwińska
 | GórFanka
Odtworzenie zapisu prelekcji zarejestrowanej na Kolosach w Gdyni w marca 2018 roku.
Anna Czerwińska (1949-2023) – jedna z najwybitniejszych polskich himalaistek, prekursorka kobiecego wspinania, przyjaciółka wielu osób, którym góry były i są bliskie. Z zawodu farmaceutka, na jedną przypadłość nie umiała znaleźć lekarstwa: odkąd „zachorowała” na góry, nie mogła się bez nich obejść. Zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i pierwsza Polka, która osiągnęła Koronę Ziemi, czyli najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. Najchętniej wspinała się w zespołach kobiecych, w tym wspólnie z Wandą Rutkiewicz i Krystyną Palmowską (w takim składzie m.in. w 1985 r. pierwsze kobiecie wejście na Nanga Parbat). Gdy w 2000 r. zdobyła Mount Everest, stała się dopiero drugą po Rutkiewicz polską himalaistką, która tego dokonała. Była pierwszą Polką, która przeszła zimą północną ścianę Matterhornu (1978) i pierwszą na Lhotse (2001). Zdobyła także m.in. Czo Oju i Gaszerbrum II.

Przez wiele lat aktywnie uczestniczyła w życiu środowiska górskiego i podróżniczego. Była autorką popularnej serii książek GórFanka oraz głośnych relacji z wypraw (m.in. na Nanga Parbat i K2). Publiczności Kolosów dała się poznać m.in. przy okazji retrospektywy poświęconej złotej erze polskiego himalaizmu.

Laureatka Kolosa 2000, wyróżnienia rok później, wreszcie Super Kolosa 2017 za całokształt osiągnięć. Anna Czerwińska zmarła 31 stycznia 2023 roku. Miała 73 lata.

20.00-20.30   Michał Sałaban | Północ-Południe. Rowerem
Odtworzenie zapisu prelekcji zarejestrowanej na Kolosach w Gdyni w marca 2013 roku.

30 400 km w 19 miesięcy z Knivskjelodden w Norwegii, najdalej na północ wysuniętego miejsca w Europie, do którego da się dotrzeć drogą lądową, aż na Przylądek Igielny. Z Arktyki do Afryki. Rowerem, nie korzystając z lądowego transportu zmotoryzowanego (ostatecznie Michałowi Sałabanowi nie udało się go uniknąć na odcinku zaledwie 200 km). Na egipskiej pustyni sypiał w ciszy i samotności pod oszałamiająco rozgwieżdżonym niebem, w Sudanie zmagał się z upałem (za to pomagał mu północny wiatr), w Etiopii dały mu w kość góry, w Ugandzie urozmaicił dietę, nie odpuścił Zanzibaru, a do celu swojej podróży dotarł przez Wodospady Wiktorii i Botswanę. Na Przylądku Igielnym zameldował się 9 grudnia 2012 roku.

Michał Sałaban (1981-2023)Nieprzeciętnie inteligentny, obdarzony niezwykłym poczuciem humoru, miał własne zdanie i odwagę, by go bronić. Z zawodu programista, zajmował się tworzeniem serwisów internetowych, mieszkał i pracował we Wrocławiu. Na Kolosach pojawił się przed dziesięciu laty i od razu zwrócił na siebie uwagę. Za rowerową wyprawę z Arktyki do Afryki otrzymał wyróżnienie w kategorii Podróże. Od grudnia 2020 roku walczył z chorobą nowotworową. Michał Sałaban zmarł 24 stycznia 2023 roku.


20.40-21.10   Grzegorz Gawlik | Wulkany Azji, czyli skąd się wziął rok bez lata
Odtworzenie zapisu prelekcji wygłoszonej na Kolosach w Gdyni (marzec 2014).

Grzegorz Gawlik szczególnie upodobał sobie wulkany – najlepiej czynne. Takie, do których podejście wymaga założenia maski przeciwgazowej. Głównym celem jego ponad trzymiesięcznej samotnej wyprawy do Azji i Australii, była eksploracja aktywnych wulkanów Indonezji oraz Filipin. Udało mu się dotrzeć na kilkanaście z nich i poznać niezwykłe, związane z nimi historie, m.in. o erupcji wulkanu Tambora na wyspie Sumbawa, której siła była tak wielka (być może najpotężniejsza w dziejach ludzkości), że wywołała gwałtowne anomalie klimatyczne na całej planecie, zwłaszcza w Ameryce Północnej i w Europie. To właśnie z powodu indonezyjskiego wulkanu rok 1816 przeszedł do historii jako „Rok bez lata”.

Grzegorz Gawlik (1980-2023) – polski podróżnik, alpinista, zdobywca wulkanów, dziennikarz, fotograf, prawnik. Odbył podróże po około 100 krajach na 6 kontynentach. Laureat Nagrody im. Andrzeja Zawady. Grzegorz Gawlik zginął w kwietniu 2023 podczas wspinaczki na wulkan Ontake w Japonii.

SOBOTA 18 listopada 2023

11.00-12.00 | Jan Skulicz | Rowerem po najwyższych drogach świata: Andy i Himalaje

Z upalnej Florydy wprost w peruwiańską zimę – tak Jan Skulicz rozpoczął swój spontaniczny „wypad w góry”, zrealizowany „w zastępstwie” rowerowej wyprawy dookoła świata, której skrzętne plany pokrzyżowała mu pandemia. Nie ma tego złego… Cuzco, Tęczowe Góry, Vinicunca – niektórym za przygodę wystarczyłyby już same nazwy, tymczasem podróżnik z Krakowa docierał tam rowerem, pokonując wielokilometrowe przewyższenia. Z Peru udał się do Ekwadoru, gdzie za cel obrał kilka wulkanów (z Chimborazo i Cotopaxi na czele), a ponieważ nie chciał tracić aklimatyzacji, po zakończeniu tego odcinka podróży zamiast wracać do domu poleciał w Himalaje. W Ladakhu zaliczył kilka przełęczy, a w Nepalu pokonał trasę Annapurna Circuit.

12.10-13.10
Magdalena Main-Knorn, Jan, Antonia i Leo Knorn
Szlak jedwabiu i kadzidła. Rodzinna podróż… wozem strażackim

Polsko-niemiecka rodzina z wioski Mönchwinkel w Brandenburgii przygotowywała się do tej podróży dwa lata. Kolejne dwa, Magdalena i Jan, para geografów, oraz Leo i Antonia, ich dzieci, spędzili już w drodze. Ich domem na kółkach stał się… stary wóz strażacki zamieniony w kampera. Przemierzyli nim 50 tysięcy kilometrów po drogach i bezdrożach dawnego Jedwabnego Szlaku w kierunku starożytnej Persji, od Kaukazu do pustyni Ar-Rab al-Chali. Zanurzyli się w orientalnej kulturze, poznali wspaniałych ludzi, wędrowali do górskich jezior, tańczyli – to punkt obowiązkowy – na kurdyjskim weselu, przetrwali burze piaskowe, pływali z delfinami, a także – last but not least – wystąpili w tureckiej telewizji.

Rodzina Main-Korn otrzymała na Kolosach za rok 2022 wyróżnienie w kategorii Podróże.

13.20-14.20
Ewa Chwałko

Przejście Półwyspu Skandynawskiego – Norge på langs

Ewa Chwałko zabierze nas w niezwykłą podróż, o której mówi tak: „Ta samotna podróż wzdłuż największego półwyspu europejskiego rozpoczęła się 2 czerwca 2023 r., gdy stojąc na Nordkappie odwróciłam się plecami od Oceanu Arktycznego i pomaszerowałam na południe. Przez 105 dni pokonałam 2900 km i ponad 124 tys. metrów przewyższeń, doświadczając – mimo astronomicznego lata – wszystkich pór roku i każdej pogody. Gdy 14 września stanęłam na mecie, czyli przy latarni morskiej w Lindesnes, patrząc na Morze Północne, wiedziałam, że powiodła mi się niezwykła wyprawa szlakiem reniferów i lapońskich myśliwych. Rdzenni mieszkańcy nazywają to Norge på langs.”

Spotkanie jest doskonałą okazją, aby usłyszeć opowieść o odwadze, wytrwałości i pasji do odkrywania nieznanych miejsc. Ewa podzieli się swoimi przeżyciami, emocjami oraz fascynującymi historiami, które zyskała w trakcie tej niezwykłej podróży. Ewa Chwałko otrzymała w ubiegłym roku na Kolosach wyróżnienie w kategorii Wyczyn, natomiast w tym roku została laureatką Nagrody im. Macieja Kuczyńskiego za debiutancką  książkę, pt.  Łuk Karpat – 84 dni samotnej wędrówki.  Książka otrzymała również: Wyróżnienie Magellana za najlepszą książkę podróżniczą roku 2022.  14.30-15.30Łukasz Supergan Trawers Grenlandii

Pod koniec kwietnia 2022 Łukasz Supergan i Mateusz Waligóra wyruszyli na Grenlandię z zamiarem przejścia w poprzek największej wyspy świata, z zachodu na wschód. Trasa prowadziła przez pustkowie arktycznego lądolodu, 35 dni i 622 kilometry.Grenlandia okazała się pięknym, ale i niezwykle wymagającym miejscem. W trakcie wyprawy temperatura sięgała -30°C, a prędkość wiatru – powyżej 80 km/u. Podróżnicy wędrowali w white-oucie – kompletnej bieli, gdy chmury, niebo i śnieg zlewają się w ogromną białą pustkę. Wnętrze lądolodu było surowe, a przy tym wymagające najwyższych umiejętności zimowego przetrwania i marszu. To niezwykłe miejsce ma naszych oczach zmienia swoje oblicze, wraz z ocieplającą się Arktyką.

Łukasz Supergan – organizator wypraw długodystansowych, alpinista, autor, fotograf, przewodnik. Przeszedł ponad 23 000 km na szlakach Europy, Azji i Ameryki Pn., w tym Trawers Grenlandii, zimowy trawers Islandii, dwukrotnie Łuk Karpat (jako pierwszy człowiek samotnie), irańskie góry Zagros, wędrował w Himalajach, Karakorum, Tien-Szan i Pamirze. Autor 4 książek i wielu artykułów o tematyce górskiej.
15.30-16.00  Przerwa


16.00-17.00
Agnieszka Dziadek

Nihon juudan, czyli pieszy trawers Japonii

Najprawdopodobniej jako pierwsza na świecie kobieta i pierwsza osoba, która nie szła tylko drogami, ale jak najwięcej górami, Agnieszka Dziadek w 2023 przeszła pieszo Japonię z wysuniętego najdalej na południu punktu Kiusiu: Sata Misaki na najdalej na północ

wysunięty punkt Hokkaido: Sōya Misaki. Licząca 4010 km trasa została przez Agnieszkę samodzielnie zaplanowana. Prowadziła z dala od wielkich miast (wyjątek robiąc dla Kioto), przez zarośnięte trawą bambusową góry, skaliste wybrzeża i wśród dymiących siarką wulkanów. Nie znając miejscowego języka ani pisma, podróżniczka lądowała w ostojach pijawek drzewnych czy w środku osuwisk, ale niezwykle życzliwi mieszkańcy kraju wschodzącego słońca zawsze przychodzili jej z pomocą, dzieląc się zieloną herbatą i dobrym słowem, a nawet udzielając wschodnich błogosławieństw. Wyprawa trwała 137 dni.

Agnieszka „Zebra” Dziadek – z wykształcenia geograf, z zamiłowania podróżniczka i specjalistka od sprzętu ultralight. Od 10 lat wędruje samotnie na długich dystansach. W 2023 jako druga Europejka pokonała pieszo z plecakiem dystans równy obwodowi Ziemi. Aktualnie ma w nogach 41 500 km. Pokonała trzy szlaki amerykańskiej Triple Crown of Hiking, przeszła wzdłuż Nową Zelandię, Szwecję, Chorwację, Norwegię i Japonię.

Realizuje projekt przejścia wszystkich polskich szlaków pieszych PTTK o długości powyżej 100 km.

Laureatka Kolosa w kategorii Wyczyn za przejście najsłynniejszych amerykańskich szlaków długodystansowych i zdobycie tym samym „potrójnej korony”: The Triple Crown of Hiking.

17.10-18.10
Łukasz Dudek

Delirium w Wilder Keiser

Wspinacz z Częstochowy to w tej chwili bezsprzecznie jeden z najlepszych „solistów”, nie tylko w Polsce. Nagrodzony Kolosem i trzykrotnie wyróżniony na Kolosach w kategorii Alpinizm, w sierpniu 2022 roku zmierzył się z drogą „Delirium” o trudnościach 8c w masywie Wilder Kaiser w Tyrolu. Podobnie jak w przypadku innych swoich projektów realizowanych w poprzednich latach – z sukcesem. Po kilku dniach zmagań w ścianie Łukasz Dudek dokonał powtórzenia (prawdopodobnie pierwszego) ośmiowyciągowej linii wyznaczonej w 2015 roku przez Rolanda Hemetzbergera i stanął na szczycie Fleischbank. Łukasz przypomni także swoje pozostałe dokonania wspinaczkowe.

18.20-19.20
Kamila Kielar

5000 km pieszo przez Góry Skaliste

Z jednej strony to opowieść o górskiej wędrówce grzbietem Ameryki, od granicy z Meksykiem do granicy z Kanadą. Szlak Contonental Divide Trail biegnie przez Góry Skaliste i jest z pewnością jednym z najbardziej wymagających górskich szlaków na świecie.  Ale pięciomiesięczna przygoda wędrówkowa przez pięć stanów (Nowy Meksyk, Kolorado, Wyoming, Idaho, Montana) to tylko część opowieści. Idąc w tempie piechura można dokładnie i precyzyjnie przyglądać się nie tylko spektakularnym górskim krajobrazom, ale też zjawiskom i zmianom po drodze. Dlatego nie będzie to wyłącznie opowieść o szlakach długodystansowych, o codziennych wyzwaniach i miejscach, ale też o amerykańskim społeczeństwie, przyrodzie i relacjach w subkulturze wędrowców. Była to wędrówka nie tylko przez dział wód kontynentalnych, ale też przez podzielony kraj.

Kamila Kielar – podróżnik, etolog, fotograf przyrody, dziennikarz i mówca. Od kilkunastu lat podróżuje w tereny subpolarne, głównie solo. Samotnie przejechała rowerem Alaskę, Kamczatkę oraz Jukon (w zimie, przy temperaturach spadających do -40 stopni C), w trakcie półrocznej wędrówki przemierzyła też rozciągający się między Meksykiem a Kanadą szlak Pacific Crest Trail.

Była wielokrotnie nagradzana za swoje podróże, prelekcje i zdjęcia (m.in. Kolos, dwa wyróżnienia i dwie Nagrody Publiczności w Gdyni!). Ukończyła dziennikarstwo oraz podyplomowe studia pisarskie na UJ. Jej ukochane miejsce na świecie do Laponia, do której kiedyś się przeprowadzi na stałe.

19.30-21.00
Piotr Pustelnik

Obrazki z wyprawy

To nie będzie proste sprawozdanie z wypraw. To historia małych, może śmiesznych, a może strasznych epizodów, z których składa się każda wyprawa. Wszystko to wplecione w historię polskiego himalaizmu, od siermiężnych początków, poprzez „złotą erę”, aż do końca pewnej epoki i pewnego pokolenia. A na koniec będzie próba odpowiedzi na pytanie, co robić po tym, jak epizod himalajski, długi, ale to jednak tylko epizod, już się zakończy?

Poważnie też będzie, ale rzadko i tylko tam gdzie to będzie konieczne.

Piotr Pustelnik – wybitny himalaista, zdobywca wszystkich czternastu szczytów ośmiotysięcznych. Dokonał tego jako dwudziesta osoba na świecie i trzeci Polak w historii, po Jerzym Kukuczce i Krzysztofie Wielickim. Wychowanek, wieloletni członek i kilkukrotny prezes Akademickiego Klubu Górskiego w Łodzi. W maju 2016 roku został Prezesem Polskiego Związku Alpinizmu. W 2006 roku Polski Komitet Olimpijski przyznał mu wyróżnienie indywidualne „Fair Play” za całokształt kariery sportowej.

W marcu 2011 Piotr Pustelnik otrzymał Super Kolosa za całokształt dokonań, w tym za zdobycie Korony Himalajów i Karakorum.

NIEDZIELA 19 listopada 2023

11.00-12.30 
Marek Lewandowski
Rejony polarne: ostatnie refugia cywilizacji

Prof. Marek Lewandowski z Instytutu Geofizyki PAN przedstawi ilustrowaną historię wyprawy naukowej do nieczynnej od 42. lat polskiej stacji antarktycznej im. Antoniego B. Dobrowolskiego (Oaza Bungera, Antarktyda Wschodnia). Czworo naukowców wyruszyło z Warszawy 8 listopada 2021 r. do Bremerhaven, skąd wypłynęli lodołamaczem „Akademik Fedorov” w kierunku Antarktydy Wschodniej. Po dwóch miesiącach rejsu, przełamując rozległe pola lodowe Morza Davisa, przybili do krawędzi szelfowego lodowca Shackletona. Następnie przelecieli helikopterem ok. 70 km na południe, lądując w skalistej Oazie Bungera, gdzie spędzili 35 dni. Jak opisuje to w swojej książce „Między lodem a mgłą, czyli w siwym Nigdzie”, w czasie pobytu w Oazie Bungera, członkowie wyprawy „sprzątali stację oraz jej otoczenie, naprawiali budynki, instalowali aparaturę pomiarową i zbierali próby. Czasami spali.”. Wyprawa powróciła szczęśliwie do domu w połowie marca 2022 r.

Wyprawa na Antarktydę będzie pretekstem do rozważań nad znaczeniem rejonów polarnych dla przyszłych pokoleń. Autor przedstawi w zarysie przyczyny dotychczasowych zlodowaceń globalnych w historii Ziemi, wskazując przyczyny załamań geosystemu, które doprowadzały do gwałtownego (w geologicznej skali czasu) ochłodzenia powierzchni planety. Okres, w którym żyjemy jest czwartym takim wydarzeniem, począwszy od przełomu archaiku i proterozoiku (ok. 2.5 mld lat temu) i zapewne ostatnim w dziejach naszej ciepłej skądinąd planety. W przyszłości, po powrocie powierzchni Ziemi do klimatu poprzedzającego obecne zlodowacenie globalne, obszary wokół biegunowe będą klimatycznymi odpowiednikami dzisiejszych stref umiarkowanego klimatu, stanowiąc ostatnie refugia cywilizacji Homo sapiens.

12.40-13.50
Anna Jastrzębska, Szymon Kuczyński
Dookoła świata raz jeszcze

Będzie to opowieść o dwóch samotnych rejsach Szymona Kuczyńskiego, tych dookoła świata na najmniejszej łódce, i o tym trzecim, tym razem z Anią Jastrzębską.

Szymon jest jednym ze stu ludzi na świecie, którzy samotnie opłynęli świat bez postojów i wsparcia z zewnątrz. To mniej niż liczba osób, które poleciały w kosmos, weszły na K2 czy Mount Everest. Rejs był rekordowy w skali światowej, na najmniejszej w historii rejsów non-stop solo jednostce o długości zaledwie 6,36 m.

Założeniem trzeciego rejsu, tym razem w parze, jest okrążenie świata w formule regatowego wyzwania – startować w regatach na całym świecie i dotrzeć na nawet najbardziej odległe imprezy własną łódką, równocześnie robiąc pętlę dookoła ziemi. Pozornie dwa różne światy – pierwszy, turystyczny, skupiony na nieśpiesznym przeżywaniu spotkań z ludźmi, drogą. Drugi, wyczynowy, skoncentrowany na perfekcjonizmie w prowadzeniu jachtu, uzależniający od adrenaliny.

Szymon Kuczyński – najbardziej utytułowany i najbardziej wszechstronny polski żeglarz młodego pokolenia, dwukrotny laureat Kolosa (za lata 2016 i 2018), dwukrotnie okrążył kulę ziemską podczas samotnych rejsów niewielkim, zaledwie 6-5 metrowym jachtem „Atlantic Puffin”– za drugim razem dokonał tego bez wsparcia z zewnątrz i bez zawijania do portu, co czyni go trzecim Polakiem (po Henryku Jaskule i Tomaszu Lewandowskim), który ma w dorobku takie osiągnięcie. Kuczyński jest przy tym pierwszym człowiekiem na świecie, który opłynął Ziemię w rejsie non-stop wokół tzw. Wielkich Przylądków – Dobrej Nadziei, Leeuwin i Hornu – na tak małej jednostce. Otrzymał również wyróżnienie na Kolosach 2014 za rejs przez Atlantyk na 5-metrowej łódce „Lilla My”.

Szymon i Ania żeglują wspólnie od 2020 roku. Zaczęli od popularyzacji żeglowania po Polsce.  Na odkrytopokładowym mieczowym jachcie klasy 2020, przepłynęli trasę z Gdyni do Świnoujścia. W tym samym roku odbyli także trzytygodniową wyprawę pod hasłem Źródła Bałtyku – z Opatowa, gdzie Dunajec uchodzi do Wisły – do Gdańska.  Za obie wyprawy byli wielokrotnie nagradzani.

13.50-14.10  Przerwa

14.10-16.00 
Jakub Rybicki

Warsztaty Fotografii Podróżniczej – Poza granice wyobraźni

Jak robić zdjęcia w miejscach, gdzie ciężko oddychać, a co dopiero wyjmować aparat? W temperaturach poniżej -30°C i +40°C, na zamarzniętym oceanie, w zamieci za kołem podbiegunowym, w pustyni i w puszczy, w Tatrach i Himalajach, zawsze z aparatem w ręku i kompletem nieodmrożonych palców, by go obsłużyć. Jakub Rybicki zdradzi sposoby, jak podróżować przez tydzień albo dwa miesiące, by przywieźć fantastyczne zdjęcia, a przede wszystkim, jak tworzyć z nich historie, które zaciekawią odbiorców. Jaki sprzęt zabrać na kilkumiesięczną wyprawę rowerową “na lekko”, a jaki potrzebny jest, by tworzyć reportaże dla prestiżowych magazynów. Kuba podróżuje najczęściej rowerem, dowiemy się więc też jak (i po co?) jeździć rowerem tam, gdzie wydaje się to niemożliwe.

Jakub Rybicki – z zawodu podróżnik, fotograf i dziennikarz, pasjonat krajów byłego ZSRR i Bliskiego Wschodu. Laureat światowych nagród fotograficznych, m.in Travel Photographer of The Year. Autor książki „Po Bajkale”, współpracownik National Geographic oraz licznych magazynów i portali podróżniczych, współautor podkastu o odpowiedzialnym podróżowaniu “Dobra Podróż”. Zawodowy storyteller i pilot wycieczek. Rowerem przejechał w zimie m.in. jezioro Bajkał i Grenlandię. W podróżach szuka prawdy, dobra i piękna. Rowerem, pieszo, konno i samochodem odwiedził jak dotąd ok. 70 krajów.

Uwaga! Warsztaty będą miały formułę wykładu, nie prowadźmy rezerwacji miejsc.

16.10-17.10
Krzysztof Story
Projekt Tygrys

Bohater opowieści laureata Nagrody im. Andrzeja Zawady to jeden z największych drapieżników na Ziemi. Choć tygrysy zna każde dziecko, na wolności żyje dziś zaledwie około 4 tysiące tych kotów. Na całej planecie! Jak te majestatyczne zwierzęta mogą przetrwać w świecie zdominowanym przez ludzi? Krzysztof Story szukał odpowiedzi na to pytanie, odwiedzając rezerwaty, parki narodowe i azyle dzikich zwierząt w Indiach. Rozmawiał ze strażnikami, naukowcami, ale i rolnikami oraz byłymi kłusownikami. Obserwował zbieraczy chrustu, wiejskich lekarzy i spółdzielnie kobiet, które zarabiają na siebie bez wycinek i zabijania zwierząt. Przyglądał się też zagrożeniom: nielegalnemu górnictwu, budowie tam na rzekach i handlowi tygrysią kością na potrzeby alternatywnej medycyny. Projekt Tygrys to historia o pięknej przyrodzie, którą tak rzadko umiemy skutecznie chronić, choć przecież jest nam niezbędna do życia.

17.20-17.50
Ireneusz Królewicz, Joanna Zdżalik

Wyprawa Sistema Cheve 2023

Pomiędzy 5 marca a 22 kwietnia 2023 roku miała miejsce międzynarodowa wyprawa do meksykańskiej jaskini Cheve. W wyprawie udział wzięło łącznie 52 uczestników z 7 krajów, w tym aż 10 osób z Polski.

Znaczące odkrycia, które miały miejsce w 2021 roku, wydłużyły drogę na przodek systemu do 3 dni. Po dwóch tygodniach zaopatrywania wyższych biwaków, udało się grotołazom dotrzeć do najniższego obozu na 17-dniowy biwak eksploracyjny. Tak rozległy system nie wybacza braków w zaopatrzeniu. Ładunek zaadresowany do najniższego obozu C7 potrzebuje minimum tygodnia by tam dotrzeć z powierzchni, przy założeniu, że wszystkie biwaki pośrednie obsadzone są personelem, a tak dobrze tym razem nie było. Aktualna głębokość jaskini to 1,536 m, a odległość od głównego otworu to ponad 11 km. To wszystko sprawiło, że eksploracja wymagała potężnej logistyki, w której nasz polski zespół miał znaczący wkład. Po wspinaczce 150 metrowymi wodospadami, udało się dotrzeć do potężnego górnego piętra jaskini, z perspektywami na znalezienie drogi do niższego wyjścia.

Ireneusz Królewicz i Joanna Zdżalik – oboje są instruktorami PZA, od początku działalności związani z Akademickim Klubem Grotołazów w Krakowie. Uczestnicy kilkunastu eksploracyjnych wypraw jaskiniowych organizowanych przez polskie kluby. Irek głównie na Bałkany, Asia do Austrii i Hiszpanii.

Śledźcie naszą stronę i wydarzenie na facebooku.