Przeskocz do treści
K2. SZEŚĆDZIESIĄT LAT PÓŹNIEJ
Inne

K2. SZEŚĆDZIESIĄT LAT PÓŹNIEJ

anusz Gołąb, polski alpinista i himalaista, pierwszy zimowy zdobywca ośmiotysięcznika Gaszerbrum I (9 marca 2012 r.) będzie gościem listopadowych „Kolosowych spotkań w Dworku”.

Janusz Gołąb pojawi się w Dworku Białoprądnickim w sobotę, 15 listopada, o godz. 17.00. Wspina się od 1986 roku. Jest członkiem legendarnego „Wunder team”, który na przełomie wieków dokonał serii najznakomitszych wspinaczek o charakterze alpejskim w historii polskiego alpinizmu. Były to między innym zimowe przejścia ściany Troll Wall w Norwegii, Grandes Jorasses w masywie Mont Blanc, Eiger w Alpach. Nie brakowało ekstremalnych wspinaczek na Alasce, Grenlandii. 31 lipca 2014 r. zdobył K2 i to na tym szczycie skupimy się podczas spotkania.

Za swoje dokonania wspinaczkowe Janusz Gołąb odznaczony został Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Dwukrotnie otrzymał Kolosa – wraz z Jackiem Fluderem i Stanisławem Piecuchem „za zdobycie wschodniej ściany KedarDome w Garhwalu, w Indiach” i „za zdobycie zimą Gasherbrum 1, w Karakorum”. Dwukrotnie dostał wyróżnienie „Kolosów”: w 2000 r. za wytyczenie 900-metrowej trudnej drogi na ścianie góry Nalumassortoq w południowej Grenlandii (wraz z Jackiem Fluderem, Stanisławem Piecuchem i Marcinem Tomaszewskim) i w 2003 r. za wytyczenie nowej drogi zimowej na legendarnej ścianie Dru w Alpach (wraz ze Stanisławem Piecuchem i Grzegorzem Skorkiem). Dwukrotnie dostał nagrodę Polskiego Związku Alpinizmu za najlepsze przejścia wspinaczkowe w sezonie zimowym (2001/2002 i 2002/2003).

Więcej na temat spotkanie na stronie: http://kolosy.pl/aktualnoci/alpinizm/item/770-spotkanie-z-januszem-gołabem-sobota-15-listopada.html

„Kolosowe spotkania w Dworku” są bezpośrednio powiązane z Ogólnopolskimi Spotkaniami Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów – największym festiwalem podróżniczym w Europie, który co roku odbywa się w Gdyni. W trakcie kliku dni odbywa się pełny przegląd wszystkich najważniejszych polskich wypraw i przedsięwzięć eksploracyjnych ostatniego roku. Spotkania w Krakowie w Dworku Białoprądnickim to szansa dla tych, którzy tam dotrzeć nie mogą.