Przeskocz do treści
Kobiety na ośmiotysięcznikach
Inne

Kobiety na ośmiotysięcznikach

„Pociąg do podróży” tym razem powiedzie nas na himalajskie szczyty. Gościem kolejnego slajdowiska będzie Ola Dzik – jedna z naszych najlepszych alpinistek młodego pokolenia. Zapraszamy w czwartek, 5 listopada, o godz. 18.00.

Ola Dzik na swoim koncie ma m.in. pierwsze polskie kobiece wejście na jedną z najniebezpieczniejszych gór świata – Pik Pobiedy (7439m n.p.m.). Ponadto – znów jako pierwsza Polka – dokonała wejść na wszystkie pięć siedmiotysięczników byłego ZSRR (Pik Pobiedy, Chan Tengri, Pik Somoni d. Kommunizma, Pik Korżeniewskiej, Pik Awicenny), uzyskując prestiżowy tytuł Śnieżnej Pantery. W 2010 r. jako pierwsza kobieta ukończyła zawody Elbrus Race na najdłuższej trasie Extreme. W 2011 roku wyruszyła zdobyć Gaszerbrumy I i II.

Ekspedycja Ternua Female Team – Gasherbrums 2011 odbyła się w czerwcu i lipcu 2011 roku. Zespół tworzyły Aleksandra Dzik oraz Maria Khytrykova z Ukrainy. Poznały się jesienią 2010 r. podczas międzynarodowego Elbrus Race. 22 lipca obydwie stanęły na szczycie swojego pierwszego ośmiotysięcznika – Gaszerbruma II, pomimo bardzo trudnych warunków pogodowych i tragicznego wypadku, który rozegrał się poniżej wierzchołka (zginęła wówczas irańska alpinistka Leila Esfandyari). Na kolejny zaplanowany szczyt Maria weszła już sama – przedłużyła swój wyjazd i 2 sierpnia stanęła również na Gaszerbrum I.

Piwnice
Wstęp wolny

fb Dołącz do wydarzenia na facebooku i zaproś swoich znajomych!


Grupa Gaszerbrum znajduje się w Karakorum, pomiędzy lodowcem Baltoro na zachodzie, lodowcem Gaszerbrum na północy i lodowcem Urdok na wschodzie. Nazwa wszystkich szczytów pochodzi od słów rgasha brum w języku balti, co oznacza „Piękną Górę” lub „Świecącą Ścianę”.

Gaszerbrum I (8068 m n.p.m.), Hidden Peak lub K5 – jest najwyższym z grupy siedmiu Gaszerbrumów i drugim co do wysokości szczytem Karakorum, po K2. Pierwszymi zdobywcami byli w 1958 r. Amerykanie Andrew Kauffman i Pete Schoening. Jako pierwsi Polacy na szczycie stanęli w 1983 r. Wojciech Kurtyka i Jerzy Kukuczka. Dokonali tego w alpejskim stylu, południowo-zachodnią ścianą.

Gaszerbrum II (8035 m n.p.m), K4 – najniższy ośmiotysięcznik Karakorum. Leży na północ od Gaszerbruma I, od którego oddzielony jest przełęczą Gaszerbrum. Po raz pierwszy zdobyty został w 1956 r. przez Austriaków Josepha Larcha, Fritza Moravca i Hansa Willenparta. Pierwszymi Polakami na GII byli w 1975 r. Leszek Cichy, Janusz Onyszkiewicz oraz Krzysztof Zdzitowiecki. W 2011 roku szczyt został zdobyty zimą przez Denisa Urubko, Simone Moro i Cory’ego Richardsa.