
Kochacie barok?
Jeśli fascynuje Was muzyka dawna – nie przegapcie tego koncertu. W czwartek, 16 marca wystąpi u nas CORNU COPIAE – jedna z najmłodszych polskich orkiestr barokowych. W programie wydarzenia znajdą się sonaty, koncerty i fantazje barokowych kompozytorów z Francji, Włoch, Niemiec i Anglii. Będzie można usłyszeć niezwykłe instrumenty – od barokowych skrzypiec ze strunami jelitowymi, po klawesyn, arcylutnię czy teorbę. Koncert rozpocznie się o godz. 19.00, Sala Kominkowa, wstęp wolny.
Orkiestra CORNU COPIAE powstała w 2015 roku z inicjatywy Karoliny Habało, kierownika artystycznego i menadżera zespołu. Dynamicznie rozwijający się ensembl występuje regularnie zarówno w składzie orkiestrowym jak i kameralnym, dla publiczności Krakowa i innych miast Polski. Na jego koncertach możemy usłyszeć niezwykłe brzmienie starych instrumentów (od barokowych skrzypiec ze strunami jelitowymi, po klawesyn, arcylutnię czy teorbę) oraz opowieści i anegdoty związane z muzyką i życiem w dawnych czasach. W repertuarze zespołu znajdują się nie tylko utwory najważniejszych kompozytorów, ale również nieodkryte perły muzyki baroku.
KAROLINA HABAŁO
Absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec barokowych prof. Sirkki-Liisy Kaakinen-Pilch oraz dr. Zbigniewa Pilcha. Jako stypendystka programu Erasmus spędziła rok we Włoszech, ucząc się w konserwatorium w Palermo w klasie Enrico Onofriego, którego uznaje za jednego z najciekawszych i najważniejszych muzyków dzisiejszych czasów (studia pod jego kierunkiem kontynuuje do dziś). Współpracuje z wieloma zespołami włoskimi oraz polskimi, występując na koncertach i międzynarodowych festiwalach w Polsce, Niemczech, Francji, Włoszech, Austrii, Portugalii oraz na Ukrainie, a także biorąc udział w międzynarodowych projektach takich jak Académie baroque européenne d’Ambronay (2015) czy I Giovani dell’Academia Montis Regalis (2016). Dzięki muzyce może realizować jedną ze swoich największych pasji jaką są podróże. Gra na instrumencie zbudowanym przez Christiana Friedricha Meinela w pierwszej połowie XVIII wieku.
Koncert odbędzie się w ramach cyklu ”Muzyczne czwartki”. W ramach cyklu występują profesjonalni artyści z Krakowa, Polski i zagranicy (w cyklu zagrali m. in. Kroke, Obligato, Jascha Lieberman Trio, Ewa Warta-Śmietana, Marta Abako, Hiroshi Kurotaki, Chór Quattro Voci) oraz uczniowie szkół muzycznych. Zapraszamy raz w miesiącu.
Program:
Francesco Mancini (1672-1731)
Koncert na flet prosty, skrzypce i basso continuo d-moll (1725?)
Amoroso
Allegro
Largo
Allegro
Giovanni Battista Bassani (1650-1716)
Sonata da chiesa a-moll na dwa instrumenty solowe i basso continuo, nr 1 op. 5
Allegro – Grave – Allegro – Adagio. Piano. –
Allegro – Prestissimo – Adagio – Prestissimo.
William Babell (1690-1723)
Koncert D-dur na flet prosty, skrzypce i basso continuo, nr 1 op. 3 (wyd. 1726)
Allegro
Adagio
Allegro
Georg Philip Telemann (1681-1767)
Sonata d-moll na flet prosty, skrzypce i basso continuo TWV 42:d10
Allegro
Adagio
Allegro
Presto
Arcangelo Corelli (1653-1713)
Ze zbioru Sonate da camera a tre op. 2 (1685):
Sonata nr 1 D-dur
Preludio
Allegro
Corrente
Gavotta
Sonata nr 12 G-dur – Chaccona
Largo
Allegro
Karolina Habało, Agata Habera – skrzypce barokowe
Michaela Koudelková (CZ) – flet prosty
Aleksandra Buczyńska – wiolonczela barokowa
Elżbieta Malinowska – klawesyn
Alessio Pardo (IT) – arcylutnia