Przeskocz do treści
Kochacie barok?
Inne

Kochacie barok?

Jeśli fascynuje Was muzyka dawna – nie przegapcie tego koncertu. W czwartek, 16 marca wystąpi u nas CORNU COPIAE – jedna z najmłodszych polskich orkiestr barokowych. W programie wydarzenia znajdą się sonaty, koncerty i fantazje barokowych kompozytorów z Francji, Włoch, Niemiec i Anglii. Będzie można usłyszeć niezwykłe instrumenty – od barokowych skrzypiec ze strunami jelitowymi, po klawesyn, arcylutnię czy teorbę. Koncert rozpocznie się o godz. 19.00, Sala Kominkowa, wstęp wolny.

Orkiestra CORNU COPIAE powstała w 2015 roku z inicjatywy Karoliny Habało, kierownika artystycznego i menadżera zespołu. Dynamicznie rozwijający się ensembl występuje regularnie zarówno w składzie orkiestrowym jak i kameralnym, dla publiczności Krakowa i innych miast Polski. Na jego koncertach możemy usłyszeć niezwykłe brzmienie starych instrumentów (od barokowych skrzypiec ze strunami jelitowymi, po klawesyn, arcylutnię czy teorbę) oraz opowieści i anegdoty związane z muzyką i życiem w dawnych czasach. W repertuarze zespołu znajdują się nie tylko utwory najważniejszych kompozytorów, ale również nieodkryte perły muzyki baroku.

KAROLINA HABAŁO

Absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec barokowych prof. Sirkki-Liisy Kaakinen-Pilch oraz dr. Zbigniewa Pilcha. Jako stypendystka programu Erasmus spędziła rok we Włoszech, ucząc się w konserwatorium w Palermo w klasie Enrico Onofriego, którego uznaje za jednego z najciekawszych i najważniejszych muzyków dzisiejszych czasów (studia pod jego kierunkiem kontynuuje do dziś). Współpracuje z wieloma zespołami włoskimi oraz polskimi, występując na koncertach i międzynarodowych festiwalach w Polsce, Niemczech, Francji, Włoszech, Austrii, Portugalii oraz na Ukrainie, a także biorąc udział w międzynarodowych projektach takich jak Académie baroque européenne d’Ambronay (2015) czy I Giovani dell’Academia Montis Regalis (2016). Dzięki muzyce może realizować jedną ze swoich największych pasji jaką są podróże. Gra na instrumencie zbudowanym przez Christiana Friedricha Meinela w pierwszej połowie XVIII wieku.

Koncert odbędzie się w ramach cyklu ”Muzyczne czwartki”. W ramach cyklu występują profesjonalni artyści z Krakowa, Polski i zagranicy (w cyklu zagrali m. in. Kroke, Obligato, Jascha Lieberman Trio, Ewa Warta-Śmietana, Marta Abako, Hiroshi Kurotaki, Chór Quattro Voci) oraz uczniowie szkół muzycznych. Zapraszamy raz w miesiącu.

Program:

Francesco Mancini (1672-1731)

Koncert na flet prosty, skrzypce i basso continuo d-moll (1725?)

Amoroso

Allegro

Largo

Allegro

Giovanni Battista Bassani (1650-1716)

Sonata da chiesa a-moll na dwa instrumenty solowe i basso continuo, nr 1 op. 5

Allegro – Grave – Allegro – Adagio. Piano. –

Allegro – Prestissimo – Adagio – Prestissimo.

William Babell (1690-1723)

Koncert D-dur na flet prosty, skrzypce i basso continuo, nr 1 op. 3 (wyd. 1726)

Allegro

Adagio

Allegro

Georg Philip Telemann (1681-1767)

Sonata d-moll na flet prosty, skrzypce i basso continuo TWV 42:d10

Allegro

Adagio

Allegro

Presto

Arcangelo Corelli (1653-1713)

Ze zbioru Sonate da camera a tre op. 2 (1685):

Sonata nr 1 D-dur

Preludio

Allegro

Corrente

Gavotta

Sonata nr 12 G-dur – Chaccona

Largo

Allegro

Karolina Habało, Agata Habera – skrzypce barokowe

Michaela Koudelková (CZ) – flet prosty

Aleksandra Buczyńska – wiolonczela barokowa

Elżbieta Malinowska – klawesyn

Alessio Pardo (IT) – arcylutnia